okna na poddaszu

Każdy, kto buduje własny dom chce aby była to przestrzeń bezpieczna, ciepła i funkcjonalna. Zależy nam na tym, aby był on jasny, pełen dziennego światła. Kluczowym elementem dla spełnienia tego wymogu są okna. Dziś odchodzi się od niewielkiej stolarki okiennej, na rzecz przestronnych wariantów.

Aranżując dom chcemy jak najlepiej wykorzystać każdą jego część. Jeśli więc mamy w planie przygotowanie poddasza, które nie będzie przechowalnią, a zależy nam na stworzeniu kolejnych sypialni, łazienek, garderoby czy biura albo pokoju zabaw – powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie. Dziś doświetlanie wnętrza sztucznym światłem jest przede wszystkim kosztowne. Na dłuższą metę naturalne promienie są zdrowsze. Poprawiają samopoczucie, obniżają też ciśnienie tętnicze, pomagają się zrelaksować, dostarczają witaminy D.

O oknach pomyśl już na etapie przygotowywania projektu

Gdy zdecydujesz już, że chcesz mieć okna na poddaszu, musisz zastanowić się nad ich rozmieszczeniem. Warto zrobić to jak najszybciej, już na etapie przygotowywania projektu. W ten sposób możesz już uwzględnić każdy aspekt, nawet układ poszczególnych ścian. Zyskasz wówczas pewność, że nagle okno nie wypadnie na przebiegu ściany działowej.

Zasada jest prosta – im większa powierzchnia poddasza, tym większa powinna być powierzchnia okna. Bardzo dobrze wyglądają rozwiązania polegające na łączeniu ze sobą kilku sztuk stolarki, ustawiając je jedno przy drugim. To zapewni nam większą ilość światła, niż jedno okno na poddaszu, a jednocześnie wprowadzi element nowoczesnego designu do wnętrza. Zwróćmy też uwagę na to, jak wysoko zostaną zamontowane okna. Zasada mówi, że powinny umożliwiać swobodne zerkanie na zewnątrz. Od wysokości montażu zależy również sposób otwierania okien. Dobierz ten, który będzie dla Ciebie najpraktyczniejszy.

Jak wybrać okna na poddaszu?

Należy pamiętać też, że okno na strych to znacznie więcej, niż jedynie światło. To również bariera cieplna, która ma zapobiegać uciekaniu tego ciepła z domu. Nie powinno ono generować dodatkowych strat. Cały dach ma kluczowe znaczenie dla zachowania oszczędności energii. Zwróć więc uwagę, czy wybrane przez Ciebie okna szczytowe na poddaszu mają niski współczynnik przenikania ciepła. Ten wskaźnik przełoży się w przyszłości na to, jak wysokie rachunki będziesz płacić i jak bardzo musisz dogrzewać swój dom do zachowania w nim stałej, odpowiadającej Ci temperatury. Co ważne, podczas wakacji, okna z niskim współczynnikiem przenikania ciepła będą działać w drugą stronę – ochronią wnętrze przed ucieczką chłodu.

Strona świata ma znaczenie

Aby zachować odpowiedni bilans energetyczny budynku, warto przy wykonywaniu projektu rozmieszczenia okien, zwrócić uwagę na strony świata. Wykorzystuj energię słoneczną do nagrzewania swojego domu. Zużyjesz wówczas znacznie mniej energii, pozyskiwanej z sieci. Najlepszym wyborem będzie rozmieścić okna dachowe na poddaszu od strony południowej. Wówczas słońce docierać będzie do nich przez większość dnia. Wnętrza staną się jaśniejsze, będziesz korzystać rzadziej z energii elektrycznej.

Okno dachowe na poddaszu skierowane na północną stronę przynoszą nieco mniej światła. Jest ono delikatne. Do takiej stolarki okiennej docierać będzie o wiele mniej promieni słonecznych, a tym samym dom od tej strony świata będzie bardziej wychłodzony. Warto więc postawić na specjalnie dobrane okna, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Niech powietrze stale krąży

Cyrkulacja powietrza jest niezwykle istotna dla każdego domu. Zapewnia ona dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, dba o odprowadzanie wilgoci, przyjemny zapach. Wybrane poddasze okna powinny więc się otwierać. Nie decyduj się na wersje montowane i zamykane na stałe, ponieważ szybko tego pożałujesz. Dzisiejsze poddasze okno wyposażone jest w szereg systemów wentylacyjnych, które wpuszczają powietrze do wewnątrz. Warto jednak zaplanować rozmieszczenie stolarki z głową.

Umieszczenie okien po przeciwnych stronach dachu będzie strzałem w dziesiątkę. Takie rozlokowanie pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza między jednym oknem a drugim. Co ważne, nierzadko okna wyposażane są w specjalne filtry, które wpuszczają tlen do wewnątrz, a jednocześnie zatrzymują zewnętrzny kurz, pył oraz owady.

Nawiąż do aranżacji poddasza

Dziś na rynku znajdziesz wiele typów okien. Dostępne są w najróżniejszych rozmiarach, stylach wykończeń oraz kolorach. Różnorodna jest także ich wielkość oraz sposób otwierania. To wszystko ma kluczowe znaczenie dla wyglądu Twoich wnętrz oraz funkcjonalności. Wybierz takie okno dachowe na strychu, które naprawdę będzie Ci odpowiadać. Powinno nawiązywać do Twojego gustu, koloru elewacji, dachówek oraz barw, które znajdują się wewnątrz domu. Nie bez znaczenia będzie również styl, w jakim zaaranżowane zostało wnętrze.

Z łatwością znajdziesz okna białe, szare, czarne, niebieskie, a czasem i bardziej odważne kolory jak np. zielone, czerwone czy żółte. Hitem są także drewniane okleiny. Jasne okleiny dodatkowo rozświetlą wnętrze i sprawią, że będzie wyglądało na większe. Te kolorowe – świetnie sprawdzają się w nowoczesnych przestrzeniach oraz w pokojach dziecięcych. Drewniane zaś wybierane są przede wszystkim przez fanów rozwiązań klasycznych. Dobierz do nich funkcjonalne klamki, które stylem nawiązywać będą do aranżacji wnętrza. Dzięki temu uzyskasz bardzo istotną dla projektantów harmonię.

Nowoczesne wnętrza stawiają przede wszystkim na duże okna. Nie trzeba od razu rozmieszczać ich na całej szerokości ściany, ale świetnie wyglądają te montowane kompaktowo np. trójkami. Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie czterech mniejszych okien: dwa wyżej i dwa niżej. W ten sposób – paradoksalnie – do pomieszczenia wpadnie o wiele więcej światła, niż gdybyś zdecydował się zamontować w tym miejscu jedno duże okno.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rola okien w mieszkaniu oraz czas, przez jaki spełniają swoje funkcje
Okna narożne – gdzie się sprawdzą?
Uszczelki w plastikowych oknach – czy trzeba je wymieniać?
Wybieramy najlepsze drzwi tarasowe
Czy okna mogą chronić przed smogiem?
Jak przygotować okna na zimę?
Duże przeszklenia w domu bez utraty funkcjonalności
Przemiana okien na przestrzeni czasu – co obecnie proponują producenci?
Mikrowentylacja w oknach – do czego jest potrzebna?
Szprosy w oknach – co to takiego?

Top