okno dachowe

Naturalne światło w domu jest niezwykle istotne. Dziś panuje moda na duże okna, która wpuszczają sporo promieni słonecznych. Sprawia to, że wnętrza wydają się być większe. To jednak nie wszystko. Dzięki takiemu światłu i domownicy czują się lepiej. Ma ono korzystny wpływ na nasze zdrowie, ciśnienie krwi i nastrój. Co zrobić z miejscami, gdzie nie ma możliwości wstawienia klasycznych okien? Polecamy świetliki!
Świetliki dachowe rurowe nie są oknami w tradycyjnym rozumieniu. Stanowią przeszklony fragment konstrukcji dachu. Są usztywnione specjalnym tunelem, którego długość może osiągnąć nawet kilka metrów. To sprawia, że omawiane rozwiązanie jest wprost idealne dla wnętrz ciemnych, pozbawionych okien lub w takich, w których ich zamontowanie jest bardzo trudne.

Jak to działa?

Świetlik nie opiera się na żadnej zaawansowanej i skomplikowanej technologii. To wszystko w sumie jest bardzo proste. Światło dzienne, które pada na dach, oświetla także świetliki wpadając do tunelu, wyłożonego specjalną powłoką. Tu wykorzystywana jest technika znana już w starożytności, związana odbiciami lustrzanymi. Promienie przedostają się w ten sposób do wnętrza domu, oświetlając je punktowo. Co ciekawe, to świetna alternatywa dla standardowej żarówki. Przy ładnej pogodzie, słonecznym dniu, świetlik rurowy może być 15 razy wydajniejszy od 60 watowej żarówki.

Typy świetlików

Świetliki okienne mają specyficzną konstrukcję. Umożliwia ona jednak dostosowania długości tunelu do potrzeb klienta. Co ciekawe, sam tunel może być poprowadzony tak,  że po drodze będzie omijać przeszkody, a jednocześnie dostarczy światło do wybranego punktu. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, znajdują się przede wszystkim dwa:

  • 2-metrowy tunel elastyczny – to produkt, który wykorzystywany jest przy dachach, gdzie odległość między dachem a docelowym miejscem na suficie wynosi od około 0,5 do 2 metrów.;
  • Tunel sztywny, którego długość oscyluje między 1,7 a 6 m – Stosowanych w dachach, gdzie maksymalna odległość między sufitem a dachem wynosi od 0,9 do 6 metrów. Ten świetlik dachowy rurowy wykonany jest przy użyciu powłoki lustrzanej, o wysokim współczynniku odbicia światła.

Sam świetlik led wykonany jest ze szkła hartowanego, dzięki czemu jest mocny i wytrzymały. Wyposażono go także w specjalną powłokę, co zapewnia łatwe czyszczenie.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się świetlik?

Świetliki rurowe to wdzięczne produkty, które sprawdzą się w wielu pomieszczeniach. Wybierane są do klasycznych wyborów, jak i tych mniej oczywistych. Polacy coraz chętniej sięgają po tego typu rozwiązanie, gdy myślą o doświetlaniu np.

  • Garderoby,
  • Korytarza,
  • Spiżarni,
  • Kuchni,
  • Gabinetu,
  • Piwnicy,
  • Łazienki.

Sam pomysł montażu świetlików należy rozważyć na etapie projektowania domu. To wtedy projektant może zaplanować to, jak będzie wyglądać ich położenie. Uwzględni przy tym wielkość pomieszczenia (można wówczas zaplanować liczbę świetlików), jego wysokość, planowane kolory ścian, a także funkcję jaką ma pełnić konkretny pokój – są bowiem miejsca, w których efekt tunelowy przyniesie dodatkowe wartości estetyczne.

Świetny design i oszczędności

Świetliki sufitowe to rozwiązanie, które może całkowicie odmienić ponure wnętrze i zamienić je na niezwykle stylowe. Projekt przygotowany przez eksperta sprawi, że podkreślone zostaną wszystkie zalety konkretnego pomieszczenia. Co ciekawe, w szczególnie słoneczne dni, wiele osób myśli, że świetlik okienny jest lampą o nowoczesnym designie. Jeśli postawisz na wykończenie świetlika elementem ozdobnym, możesz wprowadzić do swoich wnętrz jeszcze więcej światła i stylu. Co ciekawe, można montować je nie tylko w pomieszczeniach, które natychmiast przychodzą nam do głowy, jak np. garderoba czy korytarz, świetlik do piwnicy to też rewelacyjny pomysł, szczególnie gdy chcesz, aby pomieszczenie to pełniło jakąś konkretną rolę (np. warsztatu, spiżarni).

Niezwykle istotne jest także to, że rozwiązanie jest ekologiczne i energooszczędne. Po pierwsze, będziesz rzadziej korzystać z oświetlenia elektrycznego. Przez większość dnia, pokoje rozjaśniane będą przez naturalne światło. Obniży to zdecydowanie rachunki za prąd. Montując świetlik w gabinecie, tuż nad biurkiem również nie będziesz często odczuwać potrzeby włączania lampki w celu doświetlenia. Co ważne, oszczędności mogą pójść do krok dalej. Nie musisz obok świetlików montować klasycznego oświetlenia. Wystarczy wybrać modele, które wyposażone są dodatkowo w zestaw energooszczędnych LED-ów. Gdy zapadnie zmrok, a będziesz potrzebować światła – wystarczy je uruchomić.

Przebieg montażu

Montaż świetlików przebiega w kilku etapach. Przy projekcie bierze się pod uwagę wielkość i wysokość oraz funkcję pomieszczeń, co pozwala na dobranie odpowiedniej liczby oraz rozstawienia produktów. Nie bez znaczenia będzie też usytuowanie świetlika tunelowego na dachu. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdzają się te, które umieszczane są na jego południowej stronie. Naturalnie, to najczęściej najbardziej nasłoneczniona strona domu, dzięki czemu do wnętrza świetlika wpadnie więcej promieni słonecznych. Radzimy zrezygnować z montowania urządzeń w lokalizacji osłoniętej drzewami lub przy wyższych budynkach, które będą odcinać dom od źródła światła.

Świetlik rurowy powinien zostać zamontowany przez eksperta. Lepiej raczej samodzielnie nie podejmować się tego zadania. Wymaga to nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także wejścia na dach oraz przygotowania odpowiedniej wielkości otworów w suficie. Co ważne, przy wyborze świetlika elastycznego, niezwykle istotny jest sposób montażu. Tego typu produkt musi być bowiem solidnie naciągnięty, co przyniesie najlepsze rezultaty już po zainstalowaniu. Sam tunel nie powinien kluczyć, a należy wybrać najkrótszą możliwą drogę. To sprawi, że promienie nie będą wytracać się po drodze i do wnętrza wpadnie ich po prostu więcej.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rola okien w mieszkaniu oraz czas, przez jaki spełniają swoje funkcje
Okna narożne – gdzie się sprawdzą?
Uszczelki w plastikowych oknach – czy trzeba je wymieniać?
Wybieramy najlepsze drzwi tarasowe
Czy okna mogą chronić przed smogiem?
Jak przygotować okna na zimę?
Duże przeszklenia w domu bez utraty funkcjonalności
Przemiana okien na przestrzeni czasu – co obecnie proponują producenci?
Mikrowentylacja w oknach – do czego jest potrzebna?
Szprosy w oknach – co to takiego?

Top