komory okno

Wybór okien to bardzo ważna decyzja, gdyż jest to element wyposażenia, który ma służyć przez bardzo długi czas. Użytkownicy muszą zatem przemyśleć jakie kryteria powinny spełniać szyby aby cieszyć się komfortowym funkcjonowaniem na co dzień. Istnieje przekonanie, że ilość szyb czy tak zwanych komór w oknie wpływa w bezpośredni sposób na jakość okna. Okna 2 czy 3 szybowe u sprzedawców często określane są jako bardziej solidne. Czy ma to znaczenie? Otóż praktyce najważniejsze jest to jakimi parametrami charakteryzuje się dane okno, co jest mocno związane z budową komór oraz ilością szyb. Oznacza to, że okna 2 czy 3 szyby będą różniły się od innych wariantów pod względem wytrzymałości.

Okna to rodzaj wyposażenia, które w pierwszej kolejności musi gwarantować użytkownikowi bezpieczeństwo. Jest to produkt, który ma za zadanie chronić chociaż w podstawowej mierze przed tym aby do wnętrza miały utrudniony dostęp osoby niepowołane. W takich okolicznościach zdecydowanie lepszym wariantem będą solidniejsze okna z większą ilością szyb. Wówczas nie będzie trzeba obawiać się, że cokolwiek będzie w stanie uszkodzić okna. Ponadto dla przeciętnego użytkownika zwiększona liczba szyb nie jest zauważalna, dzięki czemu nie wpływa to w aż tak dużym stopniu na walory wizualne. Zdecydowanie ważniejsze będzie tutaj funkcjonalność oraz jakość wykonania.

Większa liczba komór – na co wpływa?

Okna 3 szybowe czy 2 to wybór dla osób, które cenią sobie także izolacje. Zwiększona liczba komór może w bezpośredni sposób wpływać na to jak dużo ciepła wydostaje się z mieszkania na zewnątrz ale także ile zimnego będzie docierało do pomieszczeń. Oczywiście niezależnie od tego ile komór w oknie niezbędne jest zachowanie podstawowej cyrkulacji powietrza. Wysoki poziom szczelności będzie jednak w bezpośredni sposób wpływał na zachowywanie ciepła w mieszkaniu. Dla mieszkańców będzie to doprowadzać do znacznego ograniczenia kosztów związanych z ogrzewaniem, a co za tym idzie w budżecie będą mogły pojawić się oszczędności.

Czy okna trzy szybowe są bardziej dźwiękoszczelne?

Na rynku często można spotkać się ze sformułowaniem, gdzie producenci oferują okna gwarantujące pełną szczelność jeśli chodzi o dźwięki. Jest to niestety wprowadzanie odbiorców w błąd gdyż w kontekście tego ile szyb w oknie nie ma to na poziom hałasu wpływu. Oznacza to, że zarówno okna składające się z dwóch jak również trzech szyb będą gwarantowały taki sam poziom ciszy. Chcąc uzyskać lepsze efekty w tym kontekście należy zwiększyć grubość szyb. Taki zabieg będzie z pewnością bardzo pomocny w przypadku osób mieszkających w centrum miasta czy na hałaśliwych osiedlach.

Co wyróżnia okna trzy-szybowe?

Bardzo wiele osób w momencie gdy zastanawia się nad tym jakie okna wybrać krąży wokół wariantu trzy szybowego. Cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem przede wszystkim przez wzgląd na uzyskiwane, nieco lepsze parametry w niektórych kwestiach. Chodzi tu przede wszystkim o ciepło, które łatwiej jest zatrzymać w mieszkaniu z racji większej ilości szyb. Oznacza to spore oszczędności jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkania. W kontekście promieni słonecznych osiąga się natomiast nieco gorsze wyniki jednak można rozpatrywać to zarówno pod kątem zalet jak również wad. Większa ilość szyb będzie ograniczała ilość energii słonecznej, co może oznaczać, że mniej ciepła będzie wpadało do wnętrza. W okresie letnim może być to pomocne i pozwoli uniknąć zbyt szybkiego nagrzewania się mieszkania.

Okna składające się z trzech szyb będą również minimalizowały poziom promieni UV, które to negatywnie oddziałują na naszą skórę. Niektóre osoby posiadające takie warianty w swoim mieszkaniu zauważają, że okna takie parują od wewnątrz co jest jednak całkowicie naturalnym zjawiskiem i nie trzeba się tym przejmować. Wynika to z większej wilgotności w mieszkaniu. O wiele częściej i w większym stopniu taki proces można zauważyć w przypadku okien składających się z dwóch szyb, gdyż tutaj mniejsza ilość szyb nie będzie doprowadzała do większego wyrównania temperatur między wnętrzem, a częścią znajdującą się na zewnątrz.

Czy cena okien powinna odgrywać duże znaczenie?

Okna 2 szybowe czy 3 szybowe zawsze są elementem, który wymieniany jest bardzo okazjonalnie. Zazwyczaj artykuł ten przestaje funkcjonować poprawnie po kilkunastu latach. Oznacza to, że podczas podejmowania decyzji nie warto mocno przykuwać uwagi do ceny. Raz poniesiona inwestycja będzie gwarantowała komfort przez bardzo długi czas. Należy jednak pamiętać, że wariant składający się z większej ilości szyb będzie oczywiście nieco droższy. Dobrze jest zatem zastanowić się czy konieczne jest tak wysokie zabezpieczanie ciepła. U osób, które nie posiadają liczników do ogrzewania taki wariant nie będzie konieczny, a co za tym idzie nie ma konieczności przepłacania.

Sam zakup okien dla niektórych osób może okazać się problematyczny. Ma to bezpośredni związek z tym, że nie każdy posiada odpowiednią wiedzę czy też doświadczenie aby podjąć satysfakcjonującą decyzję. W takich okolicznościach dobrym rozwiązaniem jest znalezienie firmy, w której poza gotowym asortymentem można skorzystać także ze wsparcia. Fachowcy pracujący w takich przedsiębiorstwach mają największą wiedzę na temat oferowanych okien i są w stanie przedstawić najważniejsze zalety znacznie ułatwiając wybór. Nie ma zatem powodów żeby rezygnować z funkcjonalności oraz wysokiej jakości nawet nie mając zbyt dużo wiedzy na temat okien.

Jakimi innymi aspektami warto kierować się kupując okna?

Parametry wpływające na funkcjonalność okien mają niewątpliwe znaczenie jednak należy pamiętać także o innych istotnych aspektach. Jest to między innymi wygląd okien. Jest to czynnik, który zwraca uwagę w pierwszej kolejności dlatego tak duża część osób kieruje się nim podejmując decyzje. W obecnych czasach zainteresowanie nietuzinkowymi wariantami jest bardzo duże dlatego też producenci oferują coraz to ciekawsze warianty. Już teraz dostępne są opcje w odmiennych kolorach ram, czy też frontach, co powoduje, że zarówno wnętrze jak również elewacja prezentuje się w takim połączeniu o wiele lepiej. Duże znaczenie w końcowym efekcie będą miały dodatki w postaci klamek.

Na codzienne funkcjonowanie okien wpływa sposób otwierania. Jest to aspekt, o którym warto pomyśleć zanim zamówi się okna. Rodzaj otwierania dobrze jest dopasować do rozmieszczenia wszystkich mebli w lokalu tak aby ze sobą nie kolidowały. Wyróżnia się okna rozwierane, uchylne ale także przesuwne. Niektórzy, szczególnie w przypadku lokali usługowych decydują się także na opcje bez otwierania co nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli nie posiada się innego sposobu cyrkulacji powietrza jak przykładowo klimatyzacja. Podczas wymiany okien istotnym aspektem będzie również sam proces montażu. Mało osób zdaje sobie sprawę, że niepoprawnie przeprowadzony proces może negatywnie wpłynąć na jakość dalszego użytkowania oraz walory estetyczne. Lepiej jest zatem przekazać to zadanie osobom doświadczonym.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rola okien w mieszkaniu oraz czas, przez jaki spełniają swoje funkcje
Okna narożne – gdzie się sprawdzą?
Uszczelki w plastikowych oknach – czy trzeba je wymieniać?
Wybieramy najlepsze drzwi tarasowe
Czy okna mogą chronić przed smogiem?
Jak przygotować okna na zimę?
Duże przeszklenia w domu bez utraty funkcjonalności
Przemiana okien na przestrzeni czasu – co obecnie proponują producenci?
Mikrowentylacja w oknach – do czego jest potrzebna?
Szprosy w oknach – co to takiego?

Top