Montaż rolet zewnętrznych to tylko z pozoru proste zagadnienie, którym nie powinny zajmować się niewyspecjalizowane, ogólnobudowlane ekipy. Ze względu na to, że w nowo wybudowanych domach rolety z reguły są ściśle powiązane lub nawet zintegrowane (np. rolety nadstawne) z oknami, ich poprawny montaż jest kwestią priorytetową, która nie powinna być bagatelizowana przez świadomego inwestora.

Nasza firma świadczy profesjonalne usługi na wszystkich etapach Twojej budowy.

Doświadczeni montażyści z Okien Kraków instalują rolety zewnętrzne zarówno na etapie stanu surowego, jak i później – nawet po finalnym wykończeniu budynku. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby poprawić swój komfort życia w wieloletnim domu lub mieszkaniu.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup teraz, czy w przyszłości, eksperci z firmy Okna Kraków zalecają jak najwcześniejsze ustalenie typu rolet oraz sposobu ich montażu. Taka zapobiegawczość pozwoli odpowiednio wcześnie uwzględnić wszystkie kwestie techniczne.

Montaż rolet zewnętrznych – dostępne opcje

Rolety adaptacyjne

Rolety adaptacyjne można z powodzeniem zamontować zarówno w nowobudowanych domach, jak również w już istniejących budynkach. Ze względu na swoją uniwersalność, montuje się je w niszy okiennej lub zewnętrznej elewacji.

Wybór konkretnego typu montażu uzależniony jest od sytuacji budowlanej, która może całkowicie wyeliminować jedną z możliwości. Taka sytuacja może wystąpić np. w budynku ze ścianą dwuwarstwową ocieploną kilkudziesięciocentymetrową warstwą styropianu, w której niemożliwe jest zamocowanie skrzynki rolety na murze.

Podobnie może być podczas montażu w niszy okiennej, w przypadku gdy zewnętrzne ocieplenie całkowicie przykryło ramy okna. Sprawdzenie i weryfikacja konkretnej sytuacji montażowej jest możliwa wyłącznie podczas oględzin budynku. Dlatego nasi eksperci przed finalną wyceną usługi montażu każdorazowo dokonują pomiarów na budowie.

Cały proces polega na mechanicznym zamocowaniu skrzynki i prowadnic pionowych do ramy okiennej lub zewnętrznego muru oraz przeprowadzeniu wybranego sterowania do wnętrza pomieszczenia. W przypadku wyboru rolet z napędami elektrycznymi standardem jest podłączenie przewodów zasilających do puszek przyłączeniowych oraz montaż osprzętu (radioodbiorniki bezprzewodowe, przełączniki klawiszowe, programowanie pilotów i centrali sterujących itd.).

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na automatyczne rolety adaptacyjne w już wykończonym budynku, nie unikniesz remontowego bałaganu związanego z wykonaniem podłączeń do instalacji elektrycznej. Warto więc przewidzieć taką usługę podczas planowania większego remontu.

Rolety podtynkowe

Prawidłowe zamontowane rolet podtynkowych w systemie INTEGRO jest bardzo podobny do instalacji rolet adaptacyjnych. Główną różnicą jest to, że tego rodzaju montaż praktykuje się na etapie stanu surowego – jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji zewnętrznej budynku.

Skrzynki rolet podtynkowych mogą być montowane do:

  • nadproża,
  • górnej ramy okiennej,
  • poszerzeń systemowych zamocowanych nad oknem.

W przypadku montażu na nadprożu nasi specjaliści zalecają docieplenie muru poprzez wyklejenie styroduru odpowiedniej grubości lub zastosowanie specjalnych folii aerożelowych lub mat AluThermo. Nie należy również zapominać, że głównym wyróżnikiem rolety podtynkowych jest to, że po wykończeniu budynku skrzynki pozostają całkowicie niewidoczne. Jednak aby było to możliwe, trzeba zastosować odpowiedniej grubości ocieplenie.

Rolety podtynkowe przeznaczone do wysokich okien balkonowych mogą posiadać skrzynkę o głębokości 18 cm (w największych konstrukcjach nawet 20,5 cm), a zatem konieczne jest uwzględnienie przynajmniej takiej samej grubości ocieplenia lub zastosowanie systemu tzw. cofnięciego nadproża.

Fachowcy z firmy Okna Kraków służą pomocą i doradztwem w każdej kwestii. Pamiętaj, że najlepszym momentem do uzgodnienia wybranego sposobu montażu jest etap projektowy. W jego trakcie istnieje możliwość zmiany przewidzianych nadproży oraz planowanej grubości i rodzaju ocieplenia. Pewne sytuacje mogą poskutkować tym, że aby zasłonić skrzynki rolet podtynkowych, konieczne będzie wykonanie boniowania, czyli obramówki (np. ze styropianu) na całym obwodzie okien.

W związku z tym – im wcześniej się z nami skontaktujesz, tym lepiej.

Rolety nadstawne

W przeciwieństwie do rolet adaptacyjnych i podtynkowych, rolety nadstawne oferowane przez naszą firmę są całkowicie zintegrowane z oknami i nie mogą być montowane w budynkach już w nie wyposażonych.

Planując zakup musisz liczyć się z koniecznością zamówienia nowej stolarki okiennej. Są mocowane mechanicznie bezpośrednio do górnej ramy okna, a styk połączenia izolowany jest taśmą rozprężną lub klejem uszczelniającym. Skrzynka rolety przytwierdzana jest do nadproża za pomocą specjalnych kotew stalowych, co gwarantuje stabilne mocowanie mechaniczne całej konstrukcji.

Podobnie jak w przypadku innych typów rolet zewnętrznych, prowadnice pionowe montowane są do zewnętrznych krawędzi ościeżnicy okiennej. Duże konstrukcje np. rolety nadstawne dedykowane do okien przesuwnych HST i PSK posiadają odpowiednie wzmocnienia WS, które poprawiają statykę i stabilność mocowania.

Końcowym elementem jest montaż sterowania ręcznego lub podłączenie napędów do instalacji elektrycznej i programowanie zdalnego sterowania. Skrzynki rolet nadstawnych zostają na etapie wykańczania budynku zabudowane i – za wyjątkiem pokrywy rewizyjnej – pozostają całkowicie niewidoczne.

Przed i po montażu

Przed

W zależności od wybranego typu rolet zewnętrznych oraz sposobu montażu, konieczne jest przemyślenie kilku najistotniejszych kwestii, które będą miały znaczenie zarówno dla samego montażu, jak i późniejszych etapów wykończenia budynku.

Pierwszą kwestią jest rodzaj i grubość ocieplenia nadproży w przypadku wyboru rolet podtynkowych. Nasi eksperci nie montują skrzynek bezpośrednio do muru, ponieważ gwarantuje to przemarzanie i występowanie mostków termicznych na styku rolety z nadprożem. To, z jakiego materiału zostanie wykonane ocieplenie, jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na jego grubość.

Z powodzeniem można zastosować tradycyjny styropian, XPS lub EPS. Jednak do uzyskania optymalnego docieplenia nadproża, grubość styropianu będzie musiała mieć nie mniej niż 3 cm. Taka grubość materiału może z kolei poskutkować tym, że w przypadku ocieplenia budynku styropianem (np. 15 cm), skrzynki okien balkonowych nie zostaną zasłonięte przez elewację lub konieczne będzie wykonanie boniowania.

Innym wariantem jest wyklejenie docieplenia na cofnięte nadproże i uzyskanie dzięki temu kilku dodatkowych centymetrów na schowanie skrzynek. Ostatnim rozwiązaniem jest docieplenie muru za pomocą cienkich nowoczesnych mat aerożelowych lub AluThermo, które zapewniają doskonałe parametry termiczne przy grubości rzędu 0,5-1 cm.

Kolejnym aspektem do ustalenia przed instalacją rolet zewnętrznych jest usytuowanie okien względem muru. Jeśli planujesz montaż w warstwie ocieplenia i Twoje okna będą wysunięte o kilka lub kilkanaście centymetrów na zewnąrz, konieczne będzie zastosowanie dodatkowych elementów, takich jak zdystansowane lub odsadzone prowadnice.

Nasi fachowcy zalecają także uzgodnienie poziomów domykania rolet, które mogą się różnić w zależności od typu okna. Inny poziom będzie w tradycyjnych oknach zakończonych parapetem blaszanym, a inny w przypadku okien balkonowych wychodzących na taras wykonany z deski kompozytowej.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest sposób instalacji w zestawach okiennych łączonych narożnie lub pod dowolnym kątem. W każdym z tych przypadków nasi eksperci służą fachowym doradztwem.

Instalacja elektryczna, podłączenie i programowanie

Przed rozpoczęciem prac instalacji rolet wyposażonych w napędy elektryczne konieczne jest uzgodnienie sposobu sterowania oraz rozplanowanie instalacji elektrycznej.

Kable zasilające i sygnałowe zostaną przeprowadzone przez mur do pomieszczeń, gdzie możliwe będzie wpięcie ich w instalacje. Jeszcze podczas pomiarów wykonywanych przez naszych fachowców wymagane jest precyzyjne uzgodnienie miejsc połączeń oraz puszek podtynkowych, do których będzie można podłączyć radioodbiorniki oraz przełączniki klawiszowe.

W zależności od wizji i preferencji inwestora, każda roleta może posiadać niezależny przełącznik sterujący jej napędem. Możliwe jest również podłączenie kilku (lub wszystkich) rolet pod jeden przycisk zlokalizowany np. w pobliżu drzwi zewnętrznych. Wszystkie tego rodzaju uzgodnienia należy dokonać przed zamówieniem rolet zewnętrznych. Zmiana chociażby kierunku montażu przewodów (z prawej na lewą) w późniejszym czasie będzie niemożliwa.

Krakowska firma Okna Kraków nie świadczy usług związanych z pracami elektrycznymi. Instalacja powinna być wykonana przez doświadczonego i certyfikowanego elektryka.

Naszą rolą jest odpowiednie wyprowadzenie przewodów zasilających oraz podłączenie i konfiguracja całego systemu zdalnego sterowania. Zapewniamy programowanie pilotów zdalnego sterowania, bezprzewodowych przełączników ściennych, centrali wielofunkcyjnych oraz konfigurację systemu Inteligetnego Domu. Jeśli montaż rolet zewnętrznych odbywa się przed wykonaniem instalacji elektrycznej, nasi montażyści podłączą napędy do tymczasowego zasilania i sprawdzą poprawność działania.

Pamiętaj, że na późniejszym etapie rolety będą musiały zostać połączone z instalacją elektryczną przez uprawnionego elektryka. Jeśli planujesz umieścić rolety w już wykończonym budynku, nie unikniesz prac remontowych związanych z doprowadzeniem przewodów.

Zakres prac oferowanych przez naszą firmę

Montaż:

  • zewnętrznych rolet adaptacyjnych, nadstawnych i podtynkowych
  • napędów elektrycznych do rolet zewnętrznych
  • oraz przerabianie rolet ręcznych na rolety automatyczne
  • akcesoriów do rolet zewnętrznych
  • rolet do okien
  • moskitier okiennych
  • żaluzji fasadowych
  • osłon okiennych
  • serwis i naprawa rolet zewnętrznych (tylko zakupionych w Naszej firmie)

Usługi świadczone są na terenie Krakowa oraz całego województwa małopolskiego. Zajmujemy się również montażem rolet zewnętrznych, które zostały zakupione w innej firmie.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.




    Top