okna kuchnia

Kuchnia jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu. To tu przygotowujemy posiłki dla całej rodziny. To tu zawsze przenoszą się imprezy, prosto z salonu. Jej zaprojektowanie powinno być dobrze przemyślane. Pomieszczenie powinno być funkcjonalne i komfortowe. Przyda się w nim również okno. Dlaczego? Odpowiadamy!

Okno kuchenne to element stolarki, który nie zawsze funkcjonuje w polskiej budowlance. W czasach PRL, szczególnie w blokach z wielkiej płyty zdarzały się ślepe kuchnie, bez okna czy choćby lufciku. Były ciemne, niewielkie. Dziś nadal czasami osoby budujące swój pierwszy dom, zastanawiają się czy inwestować w okna kuchenne. Odpowiemy dziś, dlaczego jest to świetny pomysł.

Kuchnia z oknami kontra kuchnia bez okien

Okna do kuchni sprawiają, że pomieszczenie jest jasne i przestronne, nawet jeśli nie może pochwalić się zbyt obszernym metrażem. To proste, przez okno wpadać będzie sporo światła dziennego, niezależnie od tego, na którą stronę świata będzie wystawione. Jeśli stolarki zabraknie, będziesz odczuwać dyskomfort, jakieś poczucie ścisku, a sama kuchnia będzie wydawać się duszna, nawet mimo najlepszej wentylacji.

Ten element dodaje całości lekkości sprawia, że możemy cieszyć się dniem, mieć oko na dzieci lub na to, co dzieje się w okolicy naszego domu. Możemy podziwiać przyrodę, która znajduje się w ogrodzie lub nieopodal naszej nieruchomości. Okno może zostać przystrojone, udekorowane tak, aby tworzyć kompletną całość z pozostałą częścią domu. Gdy wykluczymy taki element, jakim jest okno do kuchni, gotowanie i przebywanie w niej stanie się mniej przyjemne, wręcz klaustrofobiczne. Kuchnia stanie się ciemna i ciasna, przytłaczająca. To może odbijać się na Twoim samopoczuciu oraz samopoczuciu domowników.

Pozbędziesz się zadymienia

Okna pełnią nie tylko ozdobną, ale i praktyczną rolę. Może być bowiem bardzo pomocne, szczególnie jeśli gotowanie nie pójdzie po naszej myśli. Jeśli pojawi się dym, nawet najlepszy pochłaniacz może mieć problemy z oczyszczaniem na bieżąco pomieszczenia. Ratunkiem jest otwarcie okna, przez które wyleci zadymienie.

Wietrzenie kuchni jest również ważnym elementem, pomagającym w utrzymaniu czystości i odpowiedniego zapachu. Po każdym gotowaniu warto pomieszczenie to przewietrzyć. Usuniemy ciężkie zapachy, te związane z gotowaniem, spalenizną, smażeniem czy pieczeniem. Nie będą one przechodzić do mebli i do ścian. Tu świetnie sprawdzi się zarówno niewielki lufcik, jak i duże okno. Można je uchylić lub otworzyć na oścież.

Dobierz okno do stylu wnętrza

Jeśli Twoim marzeniem jest dom, utrzymany w klimacie wiejskim, dobrze, aby znalazły się w nim też okna. Stolarka może z pełnym sukcesem nawiązywać do tego, jak zaaranżowaliśmy wnętrze. Dziś na rynku dostępne są najróżniejsze modele. Również takie, które będą dodawać ciepła i pewnej klasyki naszemu domowi. Jeśli marzy się nam budynek z białym płotem i ogrodem, czerwonym dachem – jak z obrazka – montując w nim nowoczesne okna, doprowadzimy do wizualnej katastrofy. Warto więc dobrze przemyśleć dobór stolarki, dzięki czemu może ona idealnie wpisywać się w naszą koncepcję

Okno w kuchni rustykalnej jest wręcz koniecznością! Jeśli stawiamy na tego typu aranżację pomieszczenia, meble powinny być utrzymane w bieli lub odcieniach drewna, powinny być bogato zdobione i wyposażone w przepiękne uchwyty lub gałki. Nie może też zabraknąć okna, które wpuści do środka trochę światła. Przy oknie można zasadzić świeże zioła, które nie tylko uzupełnią aspekt wizualny, ale wprowadzą do pomieszczenia przepiękny zapach, który będzie zachęcać do gotowania i jedzenia.

Jeśli jednak jesteśmy fanami nowoczesności, nie bójmy się postawić na wysokie okno w kuchni. Dużych rozmiarów stolarka wprowadzi do wnętrza o wiele więcej światła. Będzie też fenomenalnie komponować się z designerskimi meblami np. tymi na wysoki połysk. Tak wysokie okno będzie też pełniło rolę swoistej fototapety. To świetny pomysł, szczególnie jeśli mamy widok na ogród, las, park. Będziemy widzieć jak przestrzeń wokół nas zmienia się w zależności od pory roku.

Kuchnia, w której jest niewiele miejsca, a otwieranie okna byłoby wyzwaniem i wiązałoby się ze ściąganiem wszystkiego z blatu, również może być wyposażona w ten element stolarki. Postawmy na wersję przesuwną. Jest tak samo funkcjonalna, jak klasyczna, ale zabiera o wiele mniej miejsca przy otwieraniu. Z powodzeniem może być ono montowane np. tuż za zlewem, gdzie bateria może być przeszkodą dla otwarcia okna. Jeśli dbasz o prywatność i zastanawiasz się czym zasłonić okna przesuwne, to odpowiedź jest prosta: mogą być to zazdrostki z firankami lub specjalne rolety, dostosowane do tego typu stolarki.

Przywitasz nowy dzień, patrząc na świat

Okna w kuchni pełnią też niezwykle ważną rolę dla naszego samopoczucia oraz układu nerwowego. Po przebudzeniu, człowiek potrzebuje kontaktu ze światłem dziennym. To tym bardziej istotne w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy przez większość dnia jest szaro i szybko zapada zmrok. Tuż po przebudzeniu, dla usunięcia poczucia zmęczenia i naładowania w pełni baterii powinniśmy chodzić i chłonąć światło dzienne. Nie każdy może pozwolić sobie na spacer z rana. Świetną opcją są więc duże okna w całym domu, w tym – właśnie – w kuchni. Przygotowując śniadanie, możemy bowiem zerkać w okno nie tylko po to, aby ocenić pogodę danego dnia, ale też aby oswajać nasz organizm ze światłem.

To istotne jednak nie tylko w tych cięższych miesiącach. Gdy za oknami panuje zieleń, pięknie świeci słońce – to nas pozytywnie nastraja, pozwala się uspokoić, wyciszyć, sprawia, że o wiele lepiej się czujemy. Możemy wówczas cieszyć oczy drzewami, zielenią trawy, kolorowymi kwiatami.

A co z oknem wewnętrznym?

W ubiegłych dekadach rozwiązanie polegające na stworzeniu okna wewnątrz domu, między kuchnią a salonem – było szalenie modne i praktyczne. Sprawdzało się przede wszystkim tam, gdzie po drugiej stronie znajdował się stół jadalniany. Takie okno z kuchni do salonu pełniło kilka ról. Przede wszystkim można było utrzymywać kontakt z resztą domowników oraz z gośćmi. Nie każdy mógł pozwolić sobie na wyburzenie ściany między kuchnią a salonem. I nadal bywa tak, że nie chcemy mieć otwartej kuchni. Okno wewnętrzne jest idealną alternatywą dla tego rozwiązania. Może być zamykane i otwierane w razie potrzeby. Możemy podtrzymywać rozmowę z osobami, znajdującymi się w drugim pomieszczeniu lub mieć oko podczas gotowania na bawiące się dzieci.

To nie wszystkie funkcje, jakie pełni okno wewnętrzne w kuchni. Jest to też wygodny sposób na serwowanie dań. Przygotowując posiłki w kuchni, możemy półmiski stawiać na takim oknie, a inna osoba odbierze je od nas i postawi na stole. Unikamy w ten sposób noszenia ciężkich naczyń, gorących potraw przez drzwi i progi. Dzięki temu udogodnieniu o wiele sprawniej również sprząta się po posiłku. Naczynia wystarczy odstawić na okno i zabrać z drugiej strony, od kuchni. Możemy wtedy bez przeszkód schować je do zmywarki lub umieścić w zlewie i pozmywać.

Fachowe doradztwo

Niezależnie od tego czy chcesz wybrać idealne okno do swojej kuchni, czy tez okno wewnętrzne – nasi eksperci służą pomocą w wyborze stolarki. Uwzględnimy Twoje oczekiwania, planowany wystrój domu lub mieszkania, ale także budżet jaki chcesz przeznaczyć na to przedsięwzięcie. W naszej ofercie znajdują się najróżniejsze modele okien, które wpasują się w każdy gust: zarówno te nowoczesne i designerskie, jak i te bardziej klasyczne. Przy tym wszystkim oferujemy ogromną rozpiętość kolorystyczną oraz oklein drewnopodobnych. Mowa o stolarce z PVC lub aluminium. W naszym asortymencie znajdują się też produkty od renomowanego producenta – TeamPlast.

Dokonamy niezbędnych pomiarów, projektów, a także przygotujemy kosztorys. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z naszych usług, nasza profesjonalna ekipa zajmie się także montażem.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakie kwiaty doniczkowe postawić na parapet?
Ozdoby świąteczne na okno w Boże Narodzenie
Mycie okien – jak zrobić to dobrze?
Solidne okna na silne wiatry. Jak wybrać?
Głośna ulica za oknem – co zrobić? Praktyczne wskazówki
Duże okna w domu – za i przeciw. Czy warto je kupić?
Okno łazienkowe, czyli najlepsza wentylacja
Okna bez smug – poznaj sprawdzone sposoby
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Węgarek w oknie – co to takiego?

Top