drzwi tarasowe

Tak, jak i w modzie, branży meblarskiej, tak i w stolarskiej zmieniają się trendy. To wzrost świadomości inwestorów, producentów i otwartość klientów sprawia, że coraz częściej proponowane są nam nietuzinkowe rozwiązania. Jak kształtują się trendy w oknach, w 2022 roku? Sprawdźmy to wspólnie!

Okna stały się aspektem bardzo podatnym na zmieniającą się modę. Ta tendencja widoczna jest już od kilku lat i nieustannie się nasila. Coraz większa liczba deweloperów zastanawia się jakie okna do bloku i uwzględnia przy tym oczekiwania konsumentów, które stają się coraz śmielsze. Stolarka okienna stała się bowiem nie tylko obowiązkowym elementem wyposażenia każdego budynku, ale i formą wyrazu artystycznego. Dziś patrzymy nie tylko na wielkość i praktyczność ram okiennych, ale także ich kolor. Odpowiednio dobrane pozwolą operować światłem i przykują uwagę do budynku.

Po jakie okna sięgają klienci?

Kiedyś ramy okienne wykonywane były z drewna i malowane bejcą lub farbą na biało lub brązowo. Gdy na rynku pojawiły się okna PVC, te występowały już najczęściej w jednym kolorze – białym. Ten krok był ściśle związany z dostępną technologią i niższym kosztem białych ram. Klienci szukali jednak czegoś, co ocieplałoby wnętrze swoim kolorem, tęskniąc za tradycyjnymi drewnianymi oknami. Koszt tych dobrych jednak stał się dość wysoki. Pojawiły się więc okna wykonane z tworzywa sztucznego, ale z okleiną drewnopodobną. Nadawały one mieszkaniom i domom ciepłych barw i sprawiały, że wnętrze stawało się przytulne.

Od jakiegoś czasu klienci poszukują nowych rozwiązań. Zastanawiając się jakie okna do domu jednorodzinnego, wielu z nich zaczęło sięgać po te szare oraz czarne. Rozwiązanie to zaczerpnięto z nowoczesnych biurowców, które można zobaczyć na ulicach dużych miast. Zapragnęliśmy to rozwiązanie przełożyć do własnych domów. Dziś klienci szukają też okien w okleinie drewnopodobnej, ale innej, niż klasyczny Złoty Dąb. Chcą czegoś w odcieniach szarości lub form bielonych.

Ponadczasowa biel

Jasne okna, szczególnie te w odcieniach bieli przez ostatnie dekady zawsze były doceniany przez klientów. Mówiąc krótko: królowały w podsumowaniach sprzedaży. Powodem tego stanu rzeczy nie było jednak zwykłe zamiłowanie Polaków do białych okien, a ich niższa cena. Teraz, gdy na rynku dostępne są różne modele stolarki, wybieramy biel nie tylko ze względów ekonomicznych. Klientom podobają się jasne ramy, które rozpromieniają wnętrze, a budynkowi dodają nowoczesnego charakteru. To okna w nowoczesnym domu uwielbiane przede wszystkim przez Skandynawów, gdzie bielone trendy utrzymują się już od kilku lat. Świadczą o świetnym guście i nowatorskim podejściu do architektury.

W nowoczesnych wnętrzach nie powstaje nawet dylemat wneki okienne jaki kolor. W ślad za białymi ramami idą jasne wnęki. Dzięki temu mogą one tworzyć jedną, w pełni spójną całość. Nie rzucają się w oczy, nie wyróżniają na tle budynku, a dodają lekkości i znacząco rozjaśniają nie tylko wnętrze pomieszczeń, ale i całą bryłę. Wyglądają o wiele estetyczniej, szczególnie w połączeniu z nowoczesnymi, jasnoszarymi elewacjami i takimi też dachami.

Nowoczesne i praktyczne – szare okna w Twoim domu

Odcienie szarości wkradły się w serca projektantów i architektów już kilkanaście lat temu. Goszczą nie tylko na ścianach wewnętrznych, ale i na elewacji, ale także pojawiają się w stolarce. Szare okna dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu każdy może wybrać ten, który odpowiada mu najbardziej, jednak szare okna w domu o głębokiej, antracytowej barwie, były prawdziwym krzykiem mody. Znalazły one wielu zwolenników wśród osób, zajmujących się nowoczesnym budownictwem. Dla stworzenie spójnego wizerunku, były one zestawiane z dachami, utrzymanymi w podobnym odcieniu. Ciemne, siwe okna nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Stawiają na nie osoby, które pragną sprawdzonych rozwiązań.

Jeśli jednak rozważasz szare okna wewnątrz domu i nie boisz się eksperymentować, warto się przełamać. Być może zainteresują Cię jasno szare okna, które szturmem podbijają rynek. Stanowią one bardziej praktyczny wybór od swoich białych odpowiedników. Charakteryzują się nowoczesnością i elegancją. Okna jasno szare dodają bryle lekkości i sprawiają, że wydaje się jaśniejsza. Ramy ładnie rozpraszają światło, sprawiając, że pomieszczenia stają się jaśniejsze.

Bądźmy bliżej natury

Od kilku lat jednym z trendów szczególnie ciepło witanych przez klientów, jest powrót do natury. Bez wątpienia korespondują z nim okna jasne drewno. To prawdziwy, tegoroczny hit. Dziś okleiny okien PVC są o wiele lepszej jakości, niż przed laty i wprost fenomenalnie imitują prawdziwy surowiec. Ramy okienne kolory połączone z technologią RealWood sprawiają, że stolarka wygląda naprawdę imponująco. Dziś do wyboru jest znacznie więcej odcieni, niż jedynie Złoty Dąb. Klienci sięgają też po wersje bielone, klon czy wersje dwukolorowe.

To z pewnością ładne okna, które można zastosować nie tylko w zabudowie wielorodzinnej, ale także przede wszystkim w domkach jednorodzinnych. Będą wręcz fantastycznym uzupełnieniem całej stolarki, a także mogą stać się kompatybilnym elementem aranżacji całego wnętrza. W zależności od odcienia mogą dodawać pomieszczeniom ciepła lub stanowić fenomenalny akcent połączenia z nowoczesnością.

Czarne okna kojarzą się ze świetnym designem

Dla wielu klientów odcienie antracytu nie spełniały ich oczekiwań. Te osoby stawiały na głębsze i ciemniejsze barwy. Dlatego na rynku pojawiły się wreszcie czarne okna. Choć na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że jest to zaprzeczenie idei okien, które przecież mają wpuszczać do pomieszczeń światło, w ostateczności okazało się, że pomysł został ciepło przyjęty przez branżę. Bardzo częstą praktyką jest sytuacja, w której okna czarne kontrastują z jasną fasadą budynku. Po to rozwiązanie sięgają najczęściej deweloperzy, którzy stawiają na nowoczesność.

Czarne ona PCV wykorzystywane są również w budynkach loftowych, zaadaptowanych po dawnych fabrykach czy magazynach. Bardzo często zestawiane są z ciepłą cegłą. Te dwa elementy w połączeniu przynoszą na myśl nowoczesne, ale przytulne wnętrza i kojarzą się bezsprzecznie z elegancją. Co ciekawe, tak zaprojektowane budynki wydają się bardziej ekskluzywne.

Jak wspomnieliśmy biel, odcienie szarości, jasnego drewna – te kolory dodają budynkom lekkości, sprawiają, że stają się jaśniejsze. Czerń z kolei wcale nie sprawia, że do pomieszczeń wpada mniej światła. Co ciekawe, ramy okienne utrzymane w tej tonacji eliminują wiele problemów, związanych z aranżacją wnętrz. Kolor czarny bowiem do wszystkiego pasuje. Niezależnie od tego, czy chcesz zaprojektować pomieszczenia nawiązując do stylu nowoczesnego, czy klasycznego, ciemne ramy będą zawsze prezentować się zachwycająco.

W tym roku chętnie po czarne okna sięgają zarówno deweloperzy, jak i architekci, ale także klienci indywidualni. Montują je w swoich domach, zapewniając sobie ogromną swobodę, połączoną z nutą nowoczesności. Ramy okienne utrzymane w tej barwie będą bowiem świetnie komponować się z każdym kolorem ścian, a także z najróżniejszymi modelami mebli i opraw okiennych.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakie kwiaty doniczkowe postawić na parapet?
Ozdoby świąteczne na okno w Boże Narodzenie
Mycie okien – jak zrobić to dobrze?
Solidne okna na silne wiatry. Jak wybrać?
Głośna ulica za oknem – co zrobić? Praktyczne wskazówki
Duże okna w domu – za i przeciw. Czy warto je kupić?
Okno łazienkowe, czyli najlepsza wentylacja
Okna bez smug – poznaj sprawdzone sposoby
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Węgarek w oknie – co to takiego?

Top