Kilkanaście lat temu nie było mowy o tym, aby podczas wyboru okien do swojego domu kierować się walorami estetycznymi, ponieważ do dyspozycji było tylko kilka wariantów. Zazwyczaj były to tradycyjne okna białe, które miały przede wszystkim gwarantować funkcjonalność. Jak jest dziś? Producenci prześcigają się kto zaoferuje więcej udogodnień przy zachowaniu komfortu użytkowania i udogodnień. Obecnie możliwe jest dopasowanie rodzaju okien do wystroju jaki panuje wewnątrz mieszkania. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala utrzymać jednolity charakter.

Domy nowoczesne występują w różnych kształtach czy wymiarach. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem przez wzgląd na nietuzinkowy wygląd. Okna w tym rozwoju nie pozostały w tyle. Postęp technologiczny sprawia, że pojawia się szereg możliwości produkcji okien o zróżnicowanych kształtach oraz kolorystyce. Decydując się na obiekt w stylu nowoczesnym najlepiej jest postawić na przeszklenia także o takim charakterze, aby zachować spójność.

Zanim zapadnie decyzja

Kupno okien to zawsze spory wydatek, dlatego też oprócz wartości wizualnych konieczne jest także kierowanie się stanem technicznym i zastosowanymi udogodnieniami. Okna w domu nowoczesnym powinny być przede wszystkim energooszczędne. W obecnych czasach jest to niezwykle ważne przez wzgląd na zmiany klimatyczne, a także oszczędności. Uzyskanie takiego efektu dzieje się jeśli zdecydujemy się na wariant redukujący straty ciepła. Największą rolę odgrywa więc poprawnie wykonana izolacja termiczna, dzięki której całe ciepło pozostaje wewnątrz obiektu, natomiast w okresie letnim mamy szansę obniżenia temperatury. Innym wymogiem rozsądnych inwestorów jest izolacja akustyczna, która sprawdza się przede wszystkim w przypadku zlokalizowania obiektu przy ruchliwej ulicy. Cisza i spokój są wówczas na wagę złota, a przy dobrej jakości oknach jest to możliwe do osiągnięcia.

Nietypowe kształty, kolorystyka czyli styl nowoczesny w pigułce

Styl nowoczesny charakteryzuje się głównie na stosowaniu rozwiązań, dzięki którym uzyskuje się wizualnie dużą przestrzeń. To natomiast  sugeruje, aby wybrać okna o dużych przeszkleniach, dzięki którym ma się widok na niemalże przestrzeń na zewnątrz. W efekcie wydaje się, że wnętrze domu jest znacznie większe. Takie rozwiązania mają także inną korzystną cechę w postaci nasłonecznienia naturalnym światłem. Jeśli natomiast będzie współgrało to z wystrojem mieszkania możliwe jest zdecydowanie się na okna w nietypowych kształtach jak przykładowo okna narożne bądź poziome, przecinające wzdłuż ścianę, co świetnie sprawdzi się w aneksach kuchennych. Z racji tego, że styl nowoczesny ogranicza się do raczej jasnych przestrzeni nie będą tutaj dobrze prezentować się okna w standardowych rozmiarach. Budowanie nowoczesnych domów opiera się także na niskich bryłach, co w praktyce oznacza, że budynki składają się z jednego piętra, natomiast góra zastępowana jest poddaszem z możliwością wykorzystania go jako część mieszkalną. To natomiast powoduje, że konieczne jest dopasowanie okien pod względem kształtu, co nie stanowi problemów dla producentów okien. Do dyspozycji są okna dachowe, skośne, a także w nietypowych wariantach trójkąta czy koła.

Aluminium, drewno, PCV – co jest teraz na czasie?

Nowoczesne domy to także harmonia i łączenie różnych materiałów, które do tej pory nie były zbyt powszechne. W przeszłości panował duży popyt na okna, których wykończenie łudząco przypominało drewno. Obecnie właściciele mieszkań nadal chętnie wybierają taką opcje ale pod warunkiem, że motyw drewniany znajdzie się także w uzupełnieniu pozostałej aranżacji wnętrza. Uwagę coraz częściej przykuwają jednak warianty aluminiowe w ciemniejszych barwach o wąskiej ramie bądź nowość w postaci dwukolorowych okien, które inną barwę posiadają z zewnątrz, a inną wewnątrz domu.

Duże okna – mniejsze bezpieczeństwo?

Duże przeszklenia nie zawsze przekonują inwestorów, którzy obawiają się, że takie okna Kraków nie będą spełniać swojego zadania w postaci ochrony przed deszczem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To także strach przed mniejszą wytrzymałością z racji rozmiaru szyby. Nic bardziej mylnego. Obecnie stosuje się systemy okienne i dobiera rodzaj stolarki w taki sposób, aby zagwarantować trwałość na lata. Co ciekawe w wielu propozycjach stosowane są także technologie antywłamaniowe umieszczane zazwyczaj w ościeżnicy.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top