drzwi tarasowe

Budowa domu lub generalny remont wiąże się z całą masą decyzji, które rzutują na wiele aspektów budynku. Rozplanowanie poszczególnych detali nie jest wcale proste, dlatego też dobrze jest na wstępie rozeznać się w temacie. W końcu większość z pozoru oczywistych elementów ma wpływ na wygodę. Jednym z nich są drzwi tarasowe. Otwierane czy przesuwne? Jest to chyba pierwsze pytanie, które pada, przy wybieraniu konkretnego typu.

Warto podkreślić, że wyjście na taras jest ważnym elementem konstrukcyjnym, na który zawsze zwraca się uwagę. Do ogrodu prowadzi właśnie okno tarasowe. Cena często ma decydujące znaczenie, ale warto wziąć pod uwagę inne kwestie. Drzwi na taras mogą stać się niemalże ozdobą, dlatego tak istotne są decyzje dotyczące tego, jak ma ono wyglądać. Duże przeszklenia są od jakiegoś czasu prawdziwym hitem. Sprawdzają się one w nowoczesnych domach, ale nieraz również w tych, które mają sporo lat. Największą zaletą takiego rozwiązania jest wpuszczanie do wnętrza naturalnego światła. Obecnie producenci oferują różne rozwiązania dotyczące drzwi tarasowych – każda osoba bez problemów dopasuje coś odpowiedniego. W artykule postaramy się przybliżyć następujące zagadnienia:

 • Drzwi tarasowe: otwierane czy przesuwne?
 • Ile kosztują drzwi tarasowe?
 • Czym różnią się systemy HST i PSK?
 • Jakie drzwi tarasowe sprawdzą się w naszym domu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Przed zakupem drzwi tarasowych należy przede wszystkim wykonać dokładny pomiar. Oprócz tego wybieramy ramę i sposób otwierania. Wszystkie te czynniki wpływają na to, jak okno będzie się prezentować. Warto zwrócić uwagę zarówno na stronę zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Wewnętrzna część ramy powinna być dopasowana do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Ma ona stanowić spójną całość z wystrojem. Oto czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując okna tarasowe:

 • Rozmiar okna

Czynnik ten wydaje się oczywisty, niemniej na etapie budowy warto dokładnie zastanowić się nad rozmiarem okna. Dzisiaj najpopularniejsze są ogromne przeszklenia – od podłogi aż do sufitu. Ciężko się temu dziwić – w końcu wyglądają one efektownie i optycznie powiększają przestrzeń. Przeprowadzając remont generalny domu, nie zawsze możliwa jest zmiana rozmiaru okna – zależy to od całej konstrukcji budynku.

 • Materiał, z jakiego są wykonane okna

Przeważnie na wstępie zastanawiamy się, co wybrać: drzwi otwierane czy drzwi rozsuwane? Ceny elementów są zróżnicowane, ale coraz częściej bierze się pod uwagę również inne czynniki. Specjaliści podkreślają, że zanim podejmiemy decyzję dotyczącą sposobu otwierania drzwi, to należy zastanowić się nad materiałem. Kwestia, czy wolimy drzwi z drewna, aluminium czy PVC, jest bardzo ważna. Plastiki są często wybieraną opcją, z racji ceny – są one dużo tańsze niż inne rozwiązania. Drzwi aluminiowe są najdroższe i dlatego też wybiera się je najrzadziej. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się drewniane okna przesuwne. Cena jest w tym przypadku i tak niższa aniżeli w przypadku aluminium.

 • Najtańsze okna tarasowe

Jak zostało to już wspomniane, PVC jest najtańszym materiałem. Dzisiaj jednak nie musi on się prezentować nieciekawie, czy też żółknąć. Producenci pozostawiają nam spory wybór. Wytrzymałe okleiny imitujące drewno lub nowoczesny kolor zewnętrzny (np. antracyt) prezentuje się ładnie, a przy okazji, w przeciwieństwie do białej ramy, nie żółknie. Mimo tego, że PVC jest tańsze niż pozostałe materiały, to za niektóre rodzaje przyjdzie nam sporo zapłacić, co najlepiej ukazuje okno przesuwne. Cena takich drzwi, prezentujących się nowocześnie i pasujących do wnętrza, jest całkiem spora.

 • Sposób otwierania

Obecnie sposób otwierania jest właśnie tym, na co wszyscy zwracają uwagę. Jeszcze kilka lat temu stosowało się głównie drzwi tarasowe otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz. Co prawda rozwiązanie takie zajmowało sporo miejsca i generowało konieczność pozostawienia wolnej przestrzeni, ale było standardowe. Dzisiaj klienci mają kilka innych opcji to wyboru.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, nowoczesnym, praktycznym i stylowym, są oczywiście drzwi tarasowe przesuwne. Opinie jednoznacznie wskazują na to, że takie okna są wygodne w użytkowaniu, pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i dają sporo możliwości aranżacyjnych. Urządzając wnętrze, nie trzeba już zastanawiać się, ile wolnej powierzchni powinniśmy pozostawić.

Wytycznymi technicznymi, na które powinno się zwrócić uwagę, wybierając drzwi balkonowe, są następujące elementy:

 • konstrukcja,
 • okucia,
 • izolacja termiczna,
 • izolacja akustyczna,

Drzwi tarasowe PSK i HST

Decydując się na drzwi tarasowe przesuwne, mamy do wyboru różne mechanizmy. W zależności od naszych preferencji wybieramy wygodniejsze okna przesuwne. Ceny systemów PSK i HST są niestety zróżnicowane – HST to najdroższe rozwiązanie.

Okna przesuwne PSK

PSK to mechanizm podnoszono-przesuwny. Jego sposób działania jest niezwykle prosty. Wystarczy przekręcić klamkę i lekko unieść skrzydła, a następnie przesunąć je w określone miejsce. Mimo tego, że nie brzmi to zbyt skomplikowanie, a samo podniesienie skrzydła drzwi nie jest wymagające, gdyż konstrukcja okna jest wyposażona w siłowniki. Prócz tego system ten umożliwia zamontowanie całkiem sporego okna, które można uchylać, co jest bardzo wygodne.

Drzwi przesuwne HST

W przypadku systemu HST skrzydła drzwi osadza się na osobnych prowadnicach. Jeśli przeszklenie zajmuje całą ścianę, to stosuje się prowadnice do drzwi przesuwnych 3 skrzydłowe. Ta część, która się nie otwiera, jest umieszczona z tyłu od strony zewnętrznej, a tym samym nie widać jej z mieszkania. W przeciwieństwie do systemu PSK nie ma tu możliwości uchylenia okna w pionie. Niewątpliwą zaletą jest za to brak konieczności podnoszenia skrzydła okiennego, bezproblemowe otwieranie i możliwość zamontowania naprawdę szerokiego okna. Drzwi HST będą zatem idealne dla wszystkich tych, którym zależy na ogromnych przeszkleniach.

Jakie drzwi tarasowe sprawdzą się w naszym domu?

Ostateczną decyzję dotyczącą systemu drzwi tarasowych powinno się podejmować po dokładnym przemyśleniu tematu i przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Na ogół kluczowym wyznacznikiem jest cena. Jeśli dysponujemy niewielką ilością gotówki, to na ogół wybieramy drzwi plastikowe otwierane, a więc standardowe i dobrze znane rozwiązanie. Jeśli natomiast możemy sobie pozwolić na droższą inwestycją, to warto rozważyć drzwi przesuwne. To, jaki system wybierzemy, zależy tylko od tego, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli planujemy ogromne przeszklenia, to system HST się sprawdzi. Jeśli natomiast chcemy mieć możliwość uchylenia okna, to jedyną sensowną opcją będzie PSK.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rolety w oknie – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
Czym są dachowe świetliki tunelowe?
Zaplanuj okna na poddaszu – poradnik
Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?
Ciepły montaż okien – czy warto?
Jakie drzwi balkonowe wybrać?
Szare okna – modny trend
Okna zlicowane, niezlicowane i półzlicowane – jakie są różnice?
Ilu komorową szybę wybrać?
Zlew pod oknem czy warto?

Top