rolety w oknie

Rolety to jedna z podstawowych decyzji, którą podejmujemy na etapie budowy domu lub tuż po wprowadzeniu się. Pełnią one szereg ról, które mają ułatwić, uprzyjemnić nam życie, jednocześnie dbając o nasze bezpieczeństwo. Aby były w pełni funkcjonalne, należy je dobrać z rozwagą. Chodzi tu nie tylko o model, ale także odpowiedni rozmiar. Jak się do tego zabrać?

Dziś rolety na szyby są codziennością w polskim budownictwie. Kiedyś pozwalali sobie na ich zakup przede wszystkim ci zamożniejsi mieszkańcy, którzy chcieli chronić swój dobytek i skrupulatnie dbali o swoją prywatność. Decydowali się zarówno na montaż wersji wewnętrznych, jak i na zewnątrz budynku. We współczesnym świecie roleta w oknie, niezależnie od tego czy zewnętrzna, czy wewnętrzna – nikogo nie dziwi, nie szokuje, ani nie budzi zazdrości. To produkt dostępny dla każdego, kto ceni sobie bezpieczeństwo, komfort, wygodę i prywatność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet

Rolety w oknach to najczęściej inwestycja. Nie zmieniamy ich co tydzień, ani nawet co roku. Warto więc dobrze zastanowić się nad każdym aspektem tego wyboru, bo będą towarzyszyć nam i domownikom przez kilka kolejnych lat. Ich głównym zadaniem jest ochrona wnętrza domu przed słońcem, wysoką temperaturą. Mają też zapewniać i chronić prywatność, szczególnie wieczorami. Rolety w okno powinniśmy wybierać, uwzględniając przy tym taki aspekt jak łatwość w utrzymaniu w czystości. To element, który może się po prostu brudzić. Należy więc zwrócić uwagę na to, czy można go szybko i łatwo doprowadzić do porządku.

Jeśli chodzi o rolety wewnętrzne, powinny być one praktyczne i dobrze dopasowane do okien. Zwróćmy uwagę na to, aby nie utrudniały otwierania okien oraz ich czyszczenia. Powinny się nam też po prostu podobać. Wybierzmy kolor, model i styl, który najbardziej nam odpowiada. Na rynku dostępny jest pełen wachlarz tego typu produktów. Znajdziesz wersje plisowane, w kasecie, wolnowiszące, z prowadnicami czy te, przeznaczone do okien dachowych. Niezależnie od tego, na który model postawimy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmiary rolet. Nieodpowiednio dobrany produkt będzie utrudniał obsługę okna (jeśli będzie za szeroki) lub nie zakryje całego światła okna (szyby, gdy będzie za mały).

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Kiedyś popularne były żaluzje, dziś stawiamy przede wszystkim na rolety wewnętrzne. Wymiary nie są tak trudne do zebrania, jak mogłoby się wydawać. Nie wolno jednak ani zaniedbywać, ani pomijać tego kroku. Tylko dobrze dobrany produkt będzie odpowiednio pełnić swoją rolę. Aby ocenić wymiary ro樂威壯
let
należy nie tylko zdjąć wymiary z okien, ale powinniśmy wziąć pod uwagę też to, jak długie i szerokie mają być same rolety, a także ich mechanizm. Z tego względu rolety wymiary oceniajmy dopiero po wybraniu konkretnego modelu. Będzie on kluczowy dla konkretnego typu montażu oraz miejsca, w którym produkt zostanie umieszczony. Jeśli roleta ma znaleźć się w okiennej wnęce, najkorzystniejsze będzie wybranie opcji, która lekko przykrywa parapet. Cała konstrukcja powinna też znajdować się około 20-25 cm nad okienną wnęką. W takim przypadku wybierzmy tkaninę, która będzie o 5-10 cm szersza od szyby.

Jak dobrać rozmiar rolety do okna jeżeli model ma zostać przymocowany do sufitu? Tu eksperci podpowiadają, że długość takiego produktu powinna być o około 4-5 cm większa od wysokości wnęki. To rozwiązanie stosowane przede wszystkim w sytuacjach, w których chodzi o duże okna, tarasowe, balkonowe czy hotelowe. Należy mieć się na baczności, bo rozmiar podawany przez producenta, to w większości przypadków wymiary tkaniny. Jeśli doliczyć do tego umiejscowienie mechanizmu, musimy do tych wymiarów dodać około 4 cm.

Jeśli zastanawiamy się jak dobrać rolety do okna przy tzw. montażu bezinwazyjnym, tu mamy sporo pola do dowolności. Gdy chcemy przymocować roletę bezpośrednio do ramy okiennej, materiał powinien lekko wystawać poza samą szybę. Jeśli chodzi o długość tkaniny, tu również dobrze, aby zakrywał on kilka centymetrów więcej, niż samą szybę. Zarówno po bokach, jak i na dolnej części, tkanina powinna lekko nachodzić na ramę. Jeśli wybierzmy rolety rozmiary mniejsze, niż światło okna, będzie to wyglądać nieestetycznie. Wnętrze nie będzie w pełni chronione przed światłem, nie zapewni prywatności. Gdy postawimy na nowoczesne rozwiązanie, jakim są rolety typu „dzień noc”, musimy wziąć pod uwagę na to, aby nie nachodziły one na klamkę. Ze względu na większą ilość tkaniny, warto pamiętać też o zwiększonej odległości takiej rolety od samej szyby.

Jak ocenić wymiary rolet okiennych?

To jakie rolety wybrać w sklepie mogłoby wydawać się prostą kwestią. Mierzymy wysokość i szerokość. Niestety, sprawa nieco się komplikuje, w zależności od wybranego modelu oraz typu okna. Jeśli wybierzemy rolety 80 cm, a podczas montażu okaże się, że to szerokość całego naszego okna, włącznie z ramą – możemy mieć niemały problem. Miejmy na uwadze również to, że inaczej dokonujemy pomiaru pod rolety montowane na oknie, a inaczej do ściany.

Jeśli zastanowimy się jakie rolety do okien chcemy wybrać i padnie na te z montażem bezinwazyjnym, najważniejszym wymiarem dla nas będzie szyba okienna. Do uzyskanych wyników powinniśmy dodać jednak minimum 3, a maksimum 6 centymetrów. Gdy roleta będzie nieco szersza od szyby, ale nadal nie zasłoni nam klamki, będzie najbardziej funkcjonalna. Jeśli chodzi o jej długość, tu powinniśmy uwzględnić wysokość całego okna. Przyłóżmy więc centymetr zarówno do górnej, jak i dolnej listwy.

Jak dobrać rolety ścienne? Tu kluczowym wymiarem dla nas będzie wnęka okienna. Należy dodać do niej od 5 do nawet 30 centymetrów. Dzięki temu produkt będzie szerszy, niż sama wnęka. To zasłoni całą przestrzeń i zapewni nam prywatność. Będzie też wyglądać estetycznie. Myśląc o długości rolety, do uzyskanych pomiarów, dodajmy około 6-8 centymetrów, które zostaną przeznaczone na kasetkę i mechanizm.

Rosnącą popularnością cieszy się w ostatnich latach jeden model. Rolety plisowane jak mierzyć – to nie będzie dla Ciebie zagadką. Najpierw musimy zmierzyć szerokość szyby oraz całkowitą wysokość okna. Wybierając szerokość produktu, postawmy na tkaninę, która będzie o około 3-6 centymetrów szersza od szyby. Jeśli chodzi o jej długość, powinna być zbliżona do wysokości całego okna.

Gdy decydujemy się na rolety zewnętrzne – w tym przypadku najlepiej będzie się zdać na wymiary zdjęte przez profesjonalistę. Tego typu produkt powinien być dobrany do oczekiwań klienta, ale także do specyfiki okna oraz budynku.

Rolety to dobry wybór!

Zakup rolet jest świetnym wyborem dla każdego, kto dba zarówno o swoją prywatność, jak i estetykę w domu. Dziś na rynku dostępnych jest wiele wariantów, które można dopasować do swojego gustu, ale także do charakteru wnętrza. Znajdziemy więc zarówno coś, co będzie odpowiadać wystrojowi gabinetu, ale też pokojowi dziecięcemu czy nowoczesnym aranżacjom. Mnogość kolorów może przyprawić o zawrót głowy. Podobnie jest z wykończeniami. W sklepach znajdziemy rolety całkowicie kryjące, jak i te, które przepuszczają światło.

Rolety są praktyczniejszym wyborem od żaluzji. Łatwiej jest je wyczyścić i nie musimy martwić się o mechanizm podnoszący, a także opuszczający, ponieważ o wiele rzadziej dochodzi w tym przypadku do jego przypadkowej blokady, utrudniającej użytkowanie. Dodają naszemu otoczeniu kolorów i potrafią całkowicie zaciemnić pokój. Stanowią też ozdobę całej ramy okiennej i mogą fantastycznie wpisywać się w aranżację całego pomieszczenia.

Przed zakupami, dobrym sposobem jest narysowanie sobie rzutu naszych okien i opisanie kilku ich wymiarów. Uwzględnimy szerokość i wysokość szyby, całej ramy okiennej, a także zaznaczmy umiejscowienie klamek. Zastanówmy się także, jaki typ rolet nas interesuje. W tej sytuacji, nawet, gdy samodzielnie będziemy mieć problem z wyborem najlepszego dla nas produktu, możemy poprosić o pomoc fachowca. Widząc szczegółowe pomiary, o wiele łatwiej będzie mu doradzić wybór najlepszej opcji.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rola okien w mieszkaniu oraz czas, przez jaki spełniają swoje funkcje
Okna narożne – gdzie się sprawdzą?
Uszczelki w plastikowych oknach – czy trzeba je wymieniać?
Wybieramy najlepsze drzwi tarasowe
Czy okna mogą chronić przed smogiem?
Jak przygotować okna na zimę?
Duże przeszklenia w domu bez utraty funkcjonalności
Przemiana okien na przestrzeni czasu – co obecnie proponują producenci?
Mikrowentylacja w oknach – do czego jest potrzebna?
Szprosy w oknach – co to takiego?

Top