Bramy boczne to produkty zbudowane na bazie tradycyjnej bramy segmentowej – górnej. Podstawową różnicą pomiędzy bramą boczną, a górną jest to, że boczna otwiera się na jedną ze ścian garażu, a górna na jego sufit.

Bramy boczne znajdują zastosowania wszędzie tam, gdzie montaż tradycyjnej bramy segmentowej jest trudny lub niemożliwy. Brama segmentowa garażowa boczna to idealne rozwiązanie do nietypowego garażu bez nadproża ze skośnym dachem lub wyłazem dachowym. Możliwość łączenia ze sobą dwóch bram bocznych pozwala na zamknięcie olbrzymich garaży o szerokości nawet do 12 metrów oraz realizację nietypowych montaży z dwiema bramami łączonymi ze sobą pod kątem.

Zobacz jak może wyglądać Twoja brama boczna!

Dlaczego warto je wybrać

Praktyczność

Są to produkty, które powstały jako alternatywa dla klasycznej bramy segmentowej górnej. Jako takie mogą być zamontowane w otworach o regularnych lub nieregularnych kształtach, łącznie z łukowym – niezależnie od tego, czy garaż jest nieocieplanym i wolnostojącym budynkiem, czy pomieszczeniem połączonym z domem mieszkalnym.

Garażowe bramy boczne otwierają się na wewnętrzną ścianę garażu. Dzięki temu cała przestrzeń na suficie pozostaje do wykorzystania i zagospodarowania. Montaż półek, podciągów, oświetlenia, stojaków na boxy dachowe itp. będzie w takim wariancie bezproblemowy. Dodatkowo po otwarciu zapewnia pełne światło przejazdu, co jest niebagatelne w przypadku niskich garaży i wysokich samochodów.

Każdorazowo produkowane są w wymiarach dostosowanych do konkretnego otworu. Połączenie ze sobą dwóch bram bocznych umożliwia zamknięcie nawet 12-metrowego garażu, co jest całkowicie niewykonalne w przypadku innych typów bram garażowych.

Podobnie jak w przypadku standardowych bram segmentowych otwierają się do środka garażu. Nie potrzebują wolnej przestrzeni na podjeździe, przez co umożliwiają parkowanie samochodów maksymalnie blisko krawędzi.

Nasza firma poleca zastosowanie garażowych bram bocznych Klientom oczekującym niebanalnej estetyki (panele ustawione w pionie), w przypadku bardzo szerokich garaży i wszędzie tam, gdzie z różnych względów montaż tradycyjnej bramy jest niemożliwy.

Komfort

Boczne bramy garażowe oferowane przez Okna Kraków mogą otwierać się na dowolną stronę garażu. To od nas zależy, która ściana pozostanie do naszej dyspozycji. Automatyczne bramy boczne dzięki możliwości częściowego otwarcia (tzw. funkcja furtki) ułatwiają użytkownikom dostęp do garażu. Jeśli chcesz wyjechać z garażu np. rowerem, nie musisz otwierać całej bramy. Zaprogramowana wcześniej funkcja furtki pozwoli Ci na otwarcie bramy na szerokość np. 1 metra, zapewniając szybki i wygodny dostęp do garażu, jednocześnie nie wyziębiając go.

Boczne bramy garażowe w ponad 90% przypadków sprzedawane są z nowoczesnymi automatami, które pozwalają na zdalne sterowanie napędami i innymi uprzednio zaprogramowanymi urządzeniami za pomocą pilotów zdalnego sterowania lub aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Ich napędy są całkowicie kompatybilne z innymi systemami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć w jeden funkcjonalny system standardową bramę segmentową górną, bramę boczną oraz bramę posesyjną.

Energooszczędność

Jest to dobry wybór do garaży połączonych z domem mieszkalnym i wszędzie tam, gdzie wymagane są dobre parametry cieplne. Segmentowe bramy boczne zbudowane są z ciepłych paneli stalowych wypełnionych pianką poliuretanową, które gwarantują odpowiednią izolacyjność cieplną i akustyczną.

Mimo że, ze względu na swoją budowę mają trochę gorszy współczynnik przenikania ciepła niż tradycyjne bramy segmentowe, to są produktami zdecydowanie cieplejszymi niż alternatywne bramy uchylne, rozwierane czy rolowane. Oferowane przez nas modele wyposażone są w komplet trwałych, elastycznych i odpornych na trudne warunki pogodowe uszczelek, które gwarantują dobre uszczelnienie bramy w całym jej obwodzie. Posiadają także referencyjny współczynnik przenikania ciepła Ud na poziomie 1,9 W/m2K, a składają się z 42 mm segmentów o współczynniku 0,5 W/m2K.

Bezpieczeństwo

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych bram segmentowych, bramy boczne to najbezpieczniejsze produkty w swojej klasie – zarówno w zakresie bezpieczeństwa antywłamaniowego, jak i ochrony użytkownika podczas codziennej eksploatacji.

Wszystkie modele oferowane przez naszą krakowską firmę posiadają specjalnie wyprofilowane panele, które nie dopuszczają do potencjalnego przytrzaśnięcia palców. Podwójny mechanizm przeciążeniowy w każdej automatycznej bramie bocznej zatrzymuje napęd w przypadku wykrycia dowolnej przeszkody w świetle pracy bramy, a standardowe i opcjonalne mechanizmy ryglujące stanowią poważną przeszkodę dla potencjalnego włamywacza.

Można je wyposażyć w różne dodatki zwiększające bezpieczeństwo, takie jak np. fotokomórki, kontaktrony stosowane w systemach alarmowych, elektroniczne elementy kontroli dostępu i wiele innych.

Solidność

W przeciwieństwie do tradycyjnych bram segmentowych nie potrzebują wału ze sprężynami równoważącymi ciężar płaszcza bramy. Ze względu na dużo mniejsze siły potrzebne do wprowadzenia bramy w ruch, produkty te nie posiadają elementów najbardziej podatnych na awarie i uszkodzenia.

Gwarantujemy, że eksploatacja bocznej bramy garażowej bez konieczności wymiany elementów jezdnych będzie radykalnie dłuższa niż w przypadku alternatywnej bramy segmenetowej. Żywotność bram bocznych przekracza 100 000 cykli, a więc trwałość tych produktów jest czterokrotnie dłuższa niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

Posiadają one podwójne, dodatkowo wzmocnione rolki bieżne oraz solidną, wykonaną z wysokogatunkowej stali szynę dolną, która jest odporna na odkształcenia związane z wielokrotnie przejeżdżającym przez nią pojazdem. Oprócz tego łatwo utrzymać ją w czystości (profil otwarty).

Segmentowe bramy garażowe boczne – właściwości

Kolor

Bramy boczne występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Jeśli żaden z dostępnych kolorów nie przypadnie Ci do gustu, istnieje możliwość jej pomalowania w dowolnym odcieniu z palety RAL.

Decydując się na konkretny kolor, sugerujemy zwrócić uwagę na dwie kwestie:

  • po pierwsze – kolory standardowe są z reguły dużo tańszą opcją niż wybór odcienia nietypowego,
  • po drugie – dobranie identycznego koloru do innych produktów, takich jak okna czy drzwi jest trudny lub nawet niemożliwy.

Często zdarza się, że kolory o takiej samej nazwie różnią się między sobą odcieniem, fakturą, gęstością usłojenia drewnopodobnego itp. Jeśli próbujemy dobrać ten sam kolor w obrębie produktów zrobionych z różnych materiałów (PVC, aluminium, stal, drewno), będzie to praktycznie niemożliwe.

Nasi specjaliści radzą, aby dobierać i porównywać kolory na wczesnych etapach budowy. Tylko taka przezorność zagwarantuje optymalny podział kosztów związany z wyborem stolarki i elementów wykończeniowych oraz zapobiegnie niepotrzebnym rozczarowaniom w przyszłości.

Przykładowe kolory bram bocznych

Rodzaj powierzchni

Dostępne są w czterech różnych rodzajach zewnętrznej powierzchni blachy. Rodzaj powierzchni to struktura płaszcza, którą możemy wyczuć przy dotyku.

Modele mogą być gładkie, jak wypolerowane aluminium lub chropowate, jak naturalne drewno z sękami czy usłojeniami. Blacha zewnętrzna z kolei będzie albo lakierowana, albo okleinowana odporną na warunki atmosferyczne folią PVC o wysokiej klasie ścieralności.

Powierzchnia powlekana ocynkowaną blachą stalową, z której zbudowane są panele bramy bocznej, objęta jest nawet 10-letnią gwarancją w zależności od producenta. Wybór powierzchni blachy stalowej dotyczy zawsze zewnętrznej strony. Od jej środka zwykle stosowana jest biała blacha w wersji tłoczonej, chropowatej oraz imitującej strukturę drewnopodobną.

Najpopularniejsze powierzchnie bram bocznych

Przetłoczenia

Bramy boczne występują w wielu różnych wariantach przetłoczeń, które bezpośrednio wpływają na estetykę oraz wygląd zewnętrzny. Jednak w przeciwnieństwie do nich posiadają panele rozmieszczone w pionie, co bezpośrednio wiąże się z ich unikalnym wyglądem oraz rozmieszczeniem przetłoczeń.

W bramach bocznych możliwy jest wybór najpopularniejsztch wariantów przetłoczeń (niskie, wysokie, asymetryczne, bez przetłoczeń, kasetonowe itp.) oraz różnych elementów dekoracyjnych (stalowe aplikacje ozdobne, okienka dekoracyjne itp.) wpływających na finalny design.

Identycznie jak w przypadku bram segmentowych, wybór przetłoczeń dotyczy wyłącznie zewnętrznej części paneli bramy – od środka producenci stosują zwykle przetłoczenia niskie, dodatkowo usztywniające blachę stalową.

Najpopularniejsze przetłoczenia bram bocznych

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat bocznych bram segmentowych? Masz jakieś pytania lub wątpliwości, na które chciałbyś poznać odpowiedź? Interesuje Cię szczegółowa wycena, akcesoria do bram znacznie wpływające na ich codzienne funkcjonowanie lub zamówienie bezpłatnego pomiaru na budowie? Potrzebujesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat serwisu innych rodzajów bram, jak chociażby przemysłowych, rolowanych czy uchylnych?

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaprezentujemy Ci rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Możesz być pewien, że wskażemy Ci wysokiej jakości rozwiązanie najlepiej pasującą do Twojego domu.

Z nami zyskasz nie tylko nową bramę garażową segmentową boczną, ale także zaoszczędzisz czas, nerwy oraz część gotówki przeznaczoną na zamontowanie nowoczesnej bramy w Krakowie.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.
    Top