Drzwi przeciwpożarowe – co je wyróżnia

Drzwi przeciwpożarowe produkowane są na bazie zarówno drzwi zewnętrznych, jak i drzwi typowo technicznych. Zadaniem stolarki przeciwpożarowej jest powstrzymanie rozprzestrzeniającego się ognia, ochrona osób przed poparzeniem oraz zapewnienie izolacyjności przed dymem. Drzwi przeciwpożarowe Kraków określa się klasą EI oznaczającą odpowiednio:

  • E – szczelność ogniowa (w minutach),
  • I – izolacyjność ogniowa (w minutach).

drzwi przeciwpożarowe Kraków - Zabezpiecz się przed ogniem

Szczelność ogniowa to ochrona przed przedostaniem się ognia, izolacyjność ogniowa to ochrona przed przedostawaniem się wysokiej temperatury. Drzwi przeciwpożarowe w klasie E nie zapewnią ochrony przed poparzeniem (w przypadku dotknięcia skrzydła drzwiowego lub klamki).

Przyjęło się, że drzwi przeciwpożarowe oferowane w Polsce powinny spełniać obydwa zalecenia. W ofercie Drzwi Kraków znajdują się:

  • drzwi przeciwpożarowe EI30,
  • drzwi przeciwpożarowe EI60,
  • drzwi przeciwpożarowe EI90,
  • drzwi przeciwpożarowe EI120.

Różnicą pomiędzy standardową stolarką płaszczową i profilową, a wersją przeciwpożarową jest rodzaj wypełnienia w drzwiach oraz zastosowane szyby.

Drzwi ppoż. wypełnione są zwykle niepalną wełną mineralną z przekładkami gipsowymi, a montaż takiej stolarki wymaga stosowania specjalnych materiałów uszczelniających. Szyby stosowane w drzwiach przeciwpożarowych wypełnione są z kolei specjalnym żelem, który po podgrzaniu uszczelnia pakiet szybowy, stanowiąc zaporę dla ognia – podobnie jak uszczelki pęczniejące zamontowane na obwodzie skrzydła i ościeżnicy. Drzwi przeciwpożarowe Kraków zgodnie z normami muszą być wyposażone w samozamykacz lub zawias sprężynujący, a skrzydło za każdym razem powinno zostać całkowicie zamknięte.

Specjalnym typem drzwi przeciwpożarowych są drzwi dymoszczelne Kraków. Posiadają one specjalną uszczelkę opadającą, która doszczelnia przestrzeń pomiędzy dolną krawędzią skrzydła, a progiem lub posadzką.

Identycznie jak w poprzednio opisywanych drzwiach technicznych, drzwi przeciwpożarowe mogą występować wraz z innymi akcesoriami. Możliwe jest również wykonanie ich w dowolnym kolorze z palety RAL. Eksperci naszej firmy zwracają uwagę, że wszelkie akcesoria montowane do drzwi przeciwpożarowych (np. okucia, elektrozamki itp.) muszą posiadać odpowiednie atesty – zastosowanie produktów niecertyfikowanych w świetle prawa jest przestępstwem!

Przykładowe kolory drzwi przeciwpożarowych i technicznych

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drzwi technicznych lub przeciwpożarowych? Masz wątpliwości natury technicznej, które chciałbyś przedyskutować ze specjalistą? Chciałbyś poznać szczegółową wycenę Twojej inwestycji lub zamówić bezpłatny pomiar na Twojej budowie?

 

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.*pole wymagane

  • lub zadzwoń do nas
    +48 12 307 65 62
Top