Okno w mieszkaniu

Temat smogu jest od wielu lat bardzo często poruszany. Zanieczyszczone powietrze nie tylko przyczynia się do poważnych chorób. Według statystyk Komisji Europejskiej każdego roku umiera przedwcześnie ponad 40 tysięcy osób w samej Polsce, co ma związek właśnie ze smogiem. Przerażające dane z Europejskiej Agencji Ochrony środowiska wskazują, że aż 97% Polaków oddycha powietrzem niespełniającym standardów Światowej Organizacji Zdrowia. Niestety, Polska przoduje w rankingu krajów, w których poziom smogu jest najwyższy. Jak się chronić przed smogiem?

  • Czy z powodu smogu nie powinno się otwierać okien?
  • Czy okna są odporne na smog?
  • Jak uszczelnić okna, by chroniły przed smogiem?

W niniejszym artykule przedstawiamy szereg wskazówek oraz podpowiadamy, jak zabezpieczyć okna tak, by nie przepuszczać zanieczyszczonego powietrza do domu.

Skąd się bierze smog?

Czym właściwie jest smog? Powietrze, które jest zanieczyszczone szkodliwym pyłem – to chyba pierwsze skojarzenie. Konkretnie wygląda to tak: szkodliwe substancje chemiczne mieszają się z powietrzem i w ten oto sposób unosi się niebezpieczna mgła, w której można znaleźć np. dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla. Występowanie smogu jest najsilniejsze jesienią i zimą, ale wiosną i latem również mamy do czynienia z tym zanieczyszczeniem. W końcu przemysł, transport i inne czynniki generują cały czas drobinki zanieczyszczeń, takie jak pyły i spaliny. Przenikają one przez otwarte okna, wyrobione uszczelki, wentylację, wywietrzniki. Nie należy również zapominać o instalacjach grzewczych w domach, które nie zawsze są ekologiczne. Dymu z kominów domów jednorodzinnych, kotły grzewcze, palenie w piecu odpadów – to tylko część zagrożeń.

Co zanieczyszcza powietrze w domu?

Prócz zagrożeń zewnętrznych, w domach, w których spędzamy sporo czasu, również produkowane są zanieczyszczenia – są to czynniki wewnętrzne. Czad przy niesprawnym układzie wentylacyjnym może być bardzo groźny, ale także mniej oczywiste rzeczy przyczyniają się do kiepskiej jakości powietrza.

Właśnie dlatego tak ważna jest kontrola poziomu smogu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeśli chodzi o ocenę jakości powietrza, to bieżące dane pomiarowe wskazuje GIOŚ. Smog w powietrzu może przenikać do naszych domów, dlatego też jest tak niebezpieczny. Gdy jego poziom jest podwyższony, to ograniczamy wietrzenie. Przydatne są także okna z nawiewnikami filtrującymi powietrze. Jak zatem wietrzyć mieszkanie, kiedy poziom smogu jest niebezpiecznie wysoki?

Jak wietrzyć mieszkanie podczas smogu?

Czy jeśli poziom smogu jest wysoki, to mieszkania nie należy wietrzyć? W sieci można znaleźć różne opinie. Tak naprawdę niewiele osób wie, jak zabezpieczyć się, by do domów, nie wlatywał smog. GIOŚ udostępnia dane wskazujące na stężenie zanieczyszczeń powietrza i większość osób widząc wysokie wskaźniki, popada w skrajność. Oczywiście, gdy jakość powietrza jest najgorsza, to ograniczmy wietrzenie. Warto jednak wcielić w życie kilka rad:

  • sprawdzaj jakość powietrza poprzez darmowe aplikacje lub zestawieniom prezentowanym w sieci
  • przy umiarkowanym poziomie wywietrz mieszkanie, ale go nie ochładzaj
  • otwórz okna na oścież we wszystkich pomieszczeniach na około 10 minut
  • wietrz pomieszczenia przez 10 minut rano wieczorem i tuż przed snem

Stworzenie kilkuminutowego przeciągu i szybkie przewietrzenie poprawia jakość powietrza w domu.

Okna chroniące przed smogiem

W walce o czyste powietrze w domach warto zwrócić szczególną na okna. Wielu osobom wydaje się, że zamykając okna, dbają o odpowiednią jakość powietrza – jak już wiemy, nie jest to prawdą. Czy okna mogą chronić przed smogiem?

Okna z nawiewnikami filtrującymi powietrze

Podstawą w ochronie przed smogiem są okna PCV szczelne. Zanieczyszczone powietrze pozostaje na zewnątrz. Kupując okna, należy zwrócić uwagę na ich parametry. Współczynnik przenikania ciepła jest tu szczególnie ważnym wskaźnikiem. Jeśli wartość Uw nie jest większa niż 0,9 W/m²•K, to mamy pewność, że przez takie okna ciepło nie będzie uciekało, ale również nie grozi nam smog. Poziom na zewnątrz nie będzie już tak istotny – oczywiście pod warunkiem, że zostajemy w domu. Wśród produktów antysmogowych ogromną popularnością i zarazem skutecznością mogą się pochwalić nawiewniki antysmogowe.

Nawiewniki antysmogowe

Montaż nawiewników antysmogowych zabezpiecza wnętrze domu w sporym stopniu. Dane wskazują nawet na to, że 98 proc. niebezpiecznych cząstek nie przedostaje się do pomieszczeń. Te innowacyjne produkty sprawiają, że nawet osoby mieszkające w pobliżu okolic bardzo zanieczyszczonych nie będą się musiały obawiać o jakość powietrza w domu.

  • Co to jest nawiewnik?

To niewielkie urządzenie montowane na profilach okiennych jest odpowiedzialne za wietrzenie pomieszczenia nawet wówczas, gdy okna są zamknięte. Oczywiście mieszkanie się nie wyziębia, a jedynie wietrzy, chroniąc wnętrze przed tak niebezpiecznym czynnikiem, jak wysoki smog powietrza. Co ważne, nawiewniki nie wymagają zasilania. Pamiętajmy jednak, że montażu powinni podejmować się specjaliści – dzięki temu mamy pewność, że rama okna nie zostanie uszkodzona.

Nawiewniki są na ogół wyposażone w przesłonę ręcznie regulowaną. Można ją pozostawić otwartą lub też zamkniętą. Na rynku dostępne są również nawiewniki bezobsługowe, które charakteryzują się samoczynną regulacją automatyczną. Nawiewniki z filtrami antysmogowymi nie wpuszczają szkodliwych cząsteczek do naszego domu, chroniąc zdrowie i dbając o jakość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.

Podsumowanie

Jak widać, nasze domy mogą być skutecznie chronione przed smogiem, który dziś stanowi naprawdę ogromne zagrożenie. Zakup i montaż zabezpieczeń antysmogowych jest rozsądną decyzją i co ważne – wcale nie zajmuje dużo czasu. Po zainwestowaniu stosunkowo niewielkiej kwoty, szybko odczujemy poprawę w zakresie jakości powietrza we wnętrzu poszczególnych pomieszczeń.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rolety w oknie – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
Czym są dachowe świetliki tunelowe?
Zaplanuj okna na poddaszu – poradnik
Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?
Ciepły montaż okien – czy warto?
Jakie drzwi balkonowe wybrać?
Szare okna – modny trend
Okna zlicowane, niezlicowane i półzlicowane – jakie są różnice?
Ilu komorową szybę wybrać?
Zlew pod oknem czy warto?

Top