zbita szyba

W każdym domu lub mieszkaniu, w którym są okna, może się zdarzyć, że pęknie w nich szyba. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej przypadkiem. To wypadek podczas dokręcania klamki, czyszczenia okna, zabawy dzieci na podwórku. Czasem jest to wynikiem pracy budynku. Powodów jest sporo. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy!

Dlaczego dochodzi do pęknięcia szyby?

Do pęknięcia szyby dochodzi najczęściej w drodze wypadku. Może dojść do tego w wyniku niefrasobliwej zabawy dzieci, pielęgnacji ogrodu, prac kosmetycznych wokół domu, niekiedy szyba balkonowa doznaje uszkodzenia, ponieważ wleci w nią ptak. Codziennych, prozaicznych przyczyn może być naprawdę wiele. Jeśli chodzi o te mniej standardowe, można znaleźć kilka:

  • Technologiczne wady szkła – powód, który powinien zostać objęty gwarancją. W masie szklanej mogą pojawić się cząsteczki siarczku niklu.
  • Uszkodzenia, powstałe na etapie produkcji, związane z krawędziami szyb. Gdy fragment tafli na krawędzi jest uszkodzony, to nawet osadzenie jej w specjalnych listwach, nie uchroni jej przed możliwością pęknięcia.
  • Czasem, w nowym budownictwie, gdy za szybko dochodzi do montażu stolarki okiennej, mogą pojawiać się pęknięcia na szybach. Budynek wciąż pracuje i swoim ciężarem, wywiera nacisk na pakiet szybowy.

Niezależnie od tego, co było przyczyną pęknięcia szyby, problemu nie powinniśmy zaniedbywać. Należy podjąć jak najszybsze działania, aby wyeliminować usterkę. Być może, dzięki temu nie będziemy musieli wymieniać całego okna, a jedynie pakiet szybowy.

Gdy zauważysz, że szyba w oknie pękła

Niezależnie od tego, czy pękła szyba do drzwi balkonowych, czy ta w klasycznym oknie, należy jak najszybciej podjąć działanie, bez pozostawiania problemu na później. Nie naprawimy jednak szyby samodzielnie. Potrzebować będziemy więc numeru do eksperta, firmy, u której kupowaliśmy stolarkę lub producenta konkretnych okien. Do przyjazdu specjalistów, warto podjąć kilka kroków.

Wymiana szyby w oknie powinna być przeprowadzana wyłącznie przez eksperta. Dziś najczęściej mamy do czynienia z pakietami szybowymi, to szyby zespolone cena, które składają się po prostu z dwóch lub trzech szyb, połączonych ze sobą w jedną całość. Bardzo ważną częścią wypełnienia jest argon, czyli gaz szlachetny, który zwiększa właściwości izolacyjne okien. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pakietu, stolarka okienna traci część bardzo istotnych właściwości. Nie istnieje tu żaden magiczny sposób na uratowanie szyby. Nie można zastosować żadnego wypełnienia pęknięcia.

Po zgłoszeniu usterki, specjalista określi czy konieczna będzie wymiana szyb w oknach czy też całej konstrukcji. Bardzo często może odbyć się to w ramach reklamacji. Do czasu decyzji lub podjęcia próby naprawy warto wykorzystać folię samoprzylepną, którą zabezpieczymy uszkodzoną szybę. To jednak tylko rozwiązanie doraźne, które ma zapobiec pogłębianiu się pęknięcia.

Pęknięta szyba w oknie PCV

Wymiana szyby w oknie PCV nie jest procesem skomplikowanym, jeśli od razu wiemy, jak postępować. Przede wszystkim, niezależnie od przyczyny uszkodzenia tafli, warto skontaktować się z firmą, która sprzedała nam stolarkę okienną. W miarę możliwości, dokładnie opiszmy wadę oraz okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia. Może się bowiem okazać, że szyby do okna pcv są objęte gwarancją, która obejmuje opisane przez nas zdarzenie. Musimy jednak liczyć się z tym, że jeśli do usterki doszło z naszej winy – uszkodzenie przy pomocy narzędzia, kamienia, psoty dzieci – gwarancja nie uwzględni naprawy takiego pakietu.

Wymiana szyby w oknie plastikowym rozpocznie się prawdopodobnie od wizyty eksperta, zatrudnionego przez firmę lub producenta. Przyjrzy się on uszkodzeniu, aby ocenić, w jaki sposób doszło do pęknięcia. Pobierze też wymiary okna, aby dopasować nowy pakiet lub uprzedzi o konieczności wymiany całego okna.

Po zebraniu danych powstaną szyby zespolone na wymiar, dopasowane do naszego okna. Odwiedzi nas ekipa montażowa, która powinna sprawnie usunąć stare pakiety szybowe z ramy i zamontować te nowe, nieuszkodzone. Należy dokładnie przejrzeć plastikowe szyby do drzwi oraz okien. Jeśli zauważymy uszkodzenia, należy natychmiast zwrócić na ten problem uwagę monterów. Jeśli pozwolimy na montaż niepełnowartościowego produktu, może się okazać, że za chwilę i ten pakiet szybowy będzie pękać.

A może ubezpieczenie?

Każdy z nasz ubezpiecza swoją nieruchomość, a także ruchomości. Podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, warto wczytać się w treść i zobaczyć, czy umową objęte są także uszkodzenia, dotyczące okien. Może się bowiem okazać, że szyba PCV może zostać wymieniona na koszt ubezpieczyciela. W takiej sytuacji szyby okienne cennik nie będzie nas interesować. Jeśli nasze ubezpieczenie nie zawiera takiego zapisu, warto zapytać o niego agenta, ponieważ TU oferują taką ochronę.

Musimy wówczas powiadomić o usterce nasze towarzystwo ubezpieczeniowe. Należy opisać problem oraz sposób, w jaki doszło do uszkodzenia. Później możliwych jest kilka wariantów. Może odwiedzić nas rzeczoznawca, który ustali szyba zespolona cena oraz sposób uszkodzenia. Ubezpieczyciel może zdecydować np. o tym, że zwróci nam pieniądze za naprawę, po okazaniu faktury. Możemy również od razu otrzymać konkretną propozycję finansową i wymienić pakiet szybowy we własnym zakresie.

Warto mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku szyba do okna PCV nie będzie prawdopodobnie objęta ubezpieczeniem, jeśli uszkodzenie powstało w wyniku wady fabrycznej czy błędów popełnionych przez ekipę montażową.

Wymiana szyby w oknie cena – czy samodzielne pokrycie kosztów to duży wydatek?

Jak już wiemy, wstawianie szyb nie jest ani specjalnie skomplikowanym (dla eksperta), ani czasochłonnym procesem (trwa zazwyczaj do trzydziestu minut).Może się jednak okazać, że szyby do okien PCV będą musiały zostać opłacone z naszej kieszeni. Jeśli więc zastanawiasz się ile kosztuje wymiana szyby w oknie, odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać.

Szyba zespolona ceny kształtują się różnie. Wiele zależy nie tylko od samego producenta, ale również od konstrukcji pakietu szybowego oraz tego, z ilu szyb się on składa. Plastikowa szyba do drzwi również będzie miała inny koszt, niż ta szklana. Najlepiej będzie więc zapytać o koszt specjalistę, który odwiedzi nas, aby ocenić uszkodzenie i wymierzyć nasze okna.

Warto mieć także z tyłu głowy fakt, że wymiana szyby w oknie PCV cena zależy też od tego, jakie wymiary ma nasza stolarka. Inna będzie cena szyby zespolonej w przypadku standardowych wielkości, a inna w sytuacji, w której nasze okna przygotowywane były na wymiar.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakie kwiaty doniczkowe postawić na parapet?
Ozdoby świąteczne na okno w Boże Narodzenie
Mycie okien – jak zrobić to dobrze?
Solidne okna na silne wiatry. Jak wybrać?
Głośna ulica za oknem – co zrobić? Praktyczne wskazówki
Duże okna w domu – za i przeciw. Czy warto je kupić?
Okno łazienkowe, czyli najlepsza wentylacja
Okna bez smug – poznaj sprawdzone sposoby
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Węgarek w oknie – co to takiego?

Top