Szeroka oferta drzwi technicznych proponowanych przez naszą firmę sprosta wymaganiom każdej grupy użytkowników.

Proponujemy stalowe oraz aluminiowe drzwi płaszczowe i profilowe dedykowane do pomieszczeń gospodarczych, kotłowni, komórek lokatorskich, biurowców, wyjść ewakuacyjnych i wszelkich obiektów przemysłowych. W naszej ofercie obejmującej drzwi specjalnego przeznaczenia znajdują się także drzwi dźwiękoszczelne oraz drzwi wielkogabarytowe.

Zobacz jak mogą wyglądać Twoje drzwi techniczne!

Techniczne drzwi płaszczowe – właściwości

W pewnym uproszczeniu drzwi techniczne można podzielić na dwie grupy – drzwi płaszczowe oraz drzwi profilowe.

Płaszczowe drzwi techniczne wykonywane są przeważnie z arkuszy ocynkowanej blachy stalowej, pomiędzy którymi znajduje się wypełnienie – karton komórkowy, styropian, wełna mineralna lub wkład gipsowy. Powierzchnia skrzydła malowana jest proszkowo na wybrany przez klienta kolor zgodny z paletą RAL. Istnieje możliwość zamówienia drzwi technicznych w kolorach strukturalnych i odcieniach metalizowanych, a także w okleinach drewnopodobnych.

Techniczne drzwi płaszczowe wykonywane są jako wewnętrzne (bez ocieplenia) oraz zewnętrzne (z wypełnieniem styropianowym lub wełną mineralną).

Osobnym typem płaszczowych drzwi technicznych są drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne, których zadaniem jest powstrzymanie rozprzestrzeniającego się ognia, a które wypełniane są niepalnymi wkładami gipsowymi. Grubość skrzydła w zależności od wybranej wersji może wahać się od 40 mm do 70 mm.

Drzwi płaszczowe wykonywane są jako drzwi przylgowe. Zamknięte skrzydło odstaje od ościeżnicy na grubość przylgi, która, w zależności od konkretnego modelu, może być bardzo cienka (pojedynczy arkusz blachy) lub standardowa zagięta.

Drzwi techniczne posiadają dwa lub trzy zawiasy, często ze sprężyną samodomykającą, której zadaniem jest samoczynne domykanie otwartego skrzydła drzwiowego. Występują zwykle w wystandaryzowanych wymiarach typowych, a niektóre modele można zamówić jako uniwersalne – zarówno prawe, jak i lewe.

Techniczne drzwi płaszczowe mogą występować jako drzwi jednoskrzydłowe lub drzwi dwuskrzydłowe. Skrzydło bierne w takim wypadku ryglowane jest za pomocą kantrygli, a do jego otwarcia konieczne jest otwarcie skrzydła czynnego.

Wszystkie drzwi techniczne mogą posiadać przeszklenia o różnych powierzchniach, kształtach i rodzajach wykończeń. Istnieje możliwość wykonania drzwi płaszczowych wraz z ozdobnymi aplikacjami ze stali nierdzewnej. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby drzwi techniczne posiadały naświetla. Nasza firma oferuje drzwi płaszczowe z naświetlami bocznymi oraz górnymi wyposażonymi w różne rodzaje przeszkleń – zgodnie z oczekiwaniami inwestora.

Jedną z głównych cech płaszczowych drzwi technicznych jest ich atrakcyjna cena. Właśnie dlatego większość drzwi płaszczowych  dostępnych w naszej firmie posiada w standardzie jeden zamek wpuszczany oraz plastkową klamkę, którą za dopłatą można wymienić np. na stal nierdzewną.

Techniczne drzwi płaszczowe posiadają ościeżnice profilowane z blachy stalowej o grubości od 1 do 2 mm wykonane w kształcie półotwartym. Są to tzw. ościeżnice narożne. Za dopłatą można zamówić stalowe ościeżnice regulowane obejmujące wykończony mur. Pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem standardowo stosuje się uszczelnienie obwodowe wykonane z odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa EPDM.

Zobacz możliwości wykonania drzwi płaszczowych!

Techniczne drzwi profilowe – cechy

Drzwi profilowe (w przeciwieństwie do technicznych drzwi płaszczowych oferowanych) wykonywane są z kształtowników (profili) produkowanych ze stali lub aluminium. Mnogość systemów, ich parametrów oraz konfiguracji jest tak duża, że postaramy się opisać tylko najważniejsze ich cechy.

Drzwi profilowe występują w wersji wewnętrznej oraz zewnętrznej. W zależności od wybranego typu, zastosowany jest w nich profil zimny lub ciepły z przekładką termiczną zapobiegającą przedostawaniu się niskich temperatur przez ścianki kształtownika. Profile, z których produkowane są drzwi profilowe mają różną budowę oraz głębokość zabudowy. Wszystko uzależnione jest od tego, jakie parametry termiczne mają spełniać dane drzwi.

Im grubszy profil, z jakiego wykonane są drzwi techniczne, tym większe możliwości poprawy termiki oraz możliwego do zastosowania szklenia. Podobnie jest w kontekście uszczelnienia – systemy komorowe o większej głębokości ramy mogą posiadać więcej uszczelek, a tym samym wpływać na szczelność, akustykę oraz termikę drzwi.

Głównymi różnicami pomiędzy drzwiami profilowymi stalowymi, a aluminiowymi jest sztywność, solidność i odporność na uszkodzenia. Stolarka stalowa stosowana jest w miejscach narażonych na ataki wandali, w budynkach użyteczności publicznej i wszędzie tam, gdzie drzwi będą bardzo intensywnie eksploatowane. Systemy aluminiowe różnież stosowane są w wyżej wymienionych obiektach, jednak ich podatność na uszkodzenia jest stosunkowo większa.

Inną, dość mocno odczuwalną wizualnie różnicą, są kwestie estetyczne. Drzwi aluminiowe łączone są za pomocą zagniatania i kołkowania, a drzwi stalowe są spawane. Podobnie mocowane są zawiasy. W drzwiach aluminiowych są one wkręcane, w drzwiach stalowych – spawane.

Oba typy drzwi profilowych występują jako wewnętrzne i zewnętrzne. Wypełnieniem skrzydła może być szyba (zarówno zespolona, jak i pojedyczna) oraz panel z ocieplonym rdzeniem. W odróżnieniu od drzwi płaszczowych, drzwi profilowe produkowane są w wymiarach niestandardowych.

Oczywiście, wszystkie drzwi profilowe z oferty firmy Okna Kraków mogą być wyposażone w olbrzymią liczbę akcesoriów i rozwiązań dedykowanych do specyfiki konkretnych budynków, m.in systemy kontroli dostępu, elektrozamki połączone z domofonem, samozamykacze, pochwyty, silniki elektryczne i wiele innych.

Profilowe drzwi techniczne często pełnią funkcje wyjść ewakuacyjnych. W takim wariancie wyposażane są one w dźwignie antypaniczne, które samoczynnie otwierają drzwi w przypadku wykrycia nacisku np. spanikowanego tłumu.

Drzwi przeciwpożarowe – co je wyróżnia

Drzwi przeciwpożarowe produkowane są na bazie zarówno drzwi zewnętrznych, jak i drzwi typowo technicznych. Zadaniem stolarki przeciwpożarowej jest powstrzymanie rozprzestrzeniającego się ognia, ochrona osób przed poparzeniem oraz zapewnienie izolacyjności przed dymem. Drzwi przeciwpożarowe określa się klasą EI oznaczającą odpowiednio:

  • E – szczelność ogniowa (w minutach),
  • I – izolacyjność ogniowa (w minutach).

Szczelność ogniowa to ochrona przed przedostaniem się ognia, izolacyjność ogniowa to ochrona przed przedstawaniem się wysokiej temperatury. Drzwi przeciwpożarowe w klasie E nie zapewnią ochrony przed poparzeniem (w przypadku dotknięcia skrzydła drzwiowego lub klamki).

Przyjęło się, że drzwi przeciwpożarowe oferowane w Polsce powinny spełniać obydwa zalecenia. W ofercie Drzwi Kraków znajdują się:

  • drzwi EI30,
  • drzwi EI60,
  • drzwi EI90,
  • drzwi EI120.

Różnicą pomiędzy standardową stolarką płaszczową i profilową, a wersją przeciwpożarową jest rodzaj wypełnienia w drzwiach oraz zastosowane szyby.

Drzwi ppoż. wypełnione są zwykle niepalną wełną mineralną z przekładkami gipsowymi, a montaż takiej stolarki wymaga stosowania specjalnych materiałów uszczelniających. Szyby stosowane w drzwiach przeciwpożarowych wypełnione są z kolei specjalnym żelem, który po podgrzaniu uszczelnia pakiet szybowy, stanowiąc zaporę dla ognia – podobnie jak uszczelki pęczniejące zamontowane na obwodzie skrzydła i ościeżnicy. Drzwi przeciwpożarowe zgodnie z normami muszą być wyposażone w samozamykacz lub zawias sprężynujący, a skrzydło za każdym razem powinno zostać całkowicie zamknięte.

Specjalnym typem drzwi przeciwpożarowych są drzwi dymoszczelne. Posiadają one specjalną uszczelkę opadającą, która doszczelnia przestrzeń pomiędzy dolną krawędzią skrzydła, a progiem lub posadzką.

Identycznie jak w poprzednio opisywanych drzwiach technicznych, drzwi przeciwpożarowe mogą występować wraz z innymi akcesoriami. Możliwe jest również wykonanie ich w dowolnym kolorze z palety RAL. Eksperci naszej firmy zwracają uwagę, że wszelkie akcesoria montowane do drzwi przeciwpożarowych (np. okucia, elektrozamki itp.) muszą posiadać odpowiednie atesty – zastosowanie produktów niecertyfikowanych w świetle prawa jest przestępstwem!

Przykładowe kolory drzwi technicznych i przeciwpożarowych

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drzwi technicznych lub przeciwpożarowych? Masz wątpliwości natury technicznej, które chciałbyś przedyskutować ze specjalistą? Chciałbyś poznać szczegółową wycenę Twojej inwestycji lub zamówić bezpłatny pomiar na Twojej budowie?

 

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.

*pole wymagane

  • lub zadzwoń do nas
    +48 12 307 65 62
Top