Szprosy w oknach

Niegdyś szprosy były niezbędnym elementem konstrukcyjnym okien stosowanym głównie ze względu na pewne ograniczenia technologiczne. Produkcja szkła przebiegała wówczas zupełnie inaczej niż dziś. Podział tafli poprzez szpros był zatem standardem. Dzisiaj chętnie się powraca do tego trendu, który może się prezentować elegancko, ale jest to uzależnione od aranżacji danego domu lub mieszkania.

  • Jakie są rodzaje szprosów do okien? (szprosy do okien – rodzaje)
  • Zalety i wady szprosów
  • W jakich domach szprosy się ładnie prezentują?

W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o szprosach – po przeczytaniu bezproblemowo podejmiesz decyzję, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu.

Czym są szprosy?

Szprosy w oknach to po prostu linie dzielące okna na mniejsze części. Rozwiązanie to kojarzy się głównie z dworkami, ale również w klasycznych i nowoczesnych domach chętnie się po nie sięga, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami. Obecnie są one dostosowane do współczesnego budownictwa – szprosy w oknach PCV już nikogo nie dziwią. Tego typu ozdobniki nie pasują do każdego stylu, dlatego też należy dobrze przemyśleć, czy na pewno sprawdzą się w naszym domu. Dzisiaj szprosy do okien dostępne są w różnych wersjach, więc jeśli już zdecydujemy się na nie, to można bezproblemowo dobrać coś odpowiedniego.

Zalety i wady szprosów do okien

Okno ze szprosem dla jednych jest synonimem elegancji, dla innych niepraktycznym, nowobogackim rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy wady i zalety dzielenia okna za pomocą szprosów.

Zalety

  • W tradycyjnych domach prezentują się gustownie
  • Nadają eleganckiego charakteru
  • Nawiązują do tradycji
  • Możliwość wyboru dowolnego wzoru
  • Szprosy międzyszybowe nie utrudniają mycia okien

Wady

  • Grube szprosy odrobinę zacieniają wnętrze
  • Dodatkowe koszty
  • Możliwe odkształcenie na szprosach zewnętrznych, co generuje konieczność wymiany
  • Utrudnione mycie okien w przypadku szprosów zewnętrznych
  • Konieczność regularnego ścierania kurzu i brudu ze szprosów

Szprosy w oknach – rodzaje

Poszczególni producenci okien oferują różne rodzaje szprosów oraz materiałów, z których są wykonane. Wykorzystuje się przeważnie aluminium i tworzywa sztuczne. Klienci mogą także wybierać spośród różnych rodzajów tych elementów ozdobnych. Aktualnie możemy wyróżnić trzy rodzaje.

  • Szprosy wiedeńskie

Szpros wiedeński to połączenie elementu międzyszybowego oraz naklejanego. Całość wiernie imituje klasyczne szprosy. Przypatrując się im z daleka, ma się wrażenie, że skrzydło okienne składa się z kilku mniejszych tafli szkła. W rzeczywistości między taflami umieszczony jest ślepy szpros, a na szybkach naklejane są cienkie listwy. Szprosy naklejane nie są jednak wolne od wad – gromadzenie się kurzu po opadach deszczu, ale też możliwe delikatne odkształcenia przy wysokich temperaturach są tymi najistotniejszymi.

  • Szprosy międzyszybowe

Szprosy międzyszybowe są wykonane z aluminium i umieszcza się je pomiędzy taflami szkła, które tworzą tzw. szybę zespoloną. Doskonale imitują one podział na małe tafle. Standardowe szerokości szprosu wewnętrznego to 8, 18, 26 lub 45 mm, a w szybach izolacyjnych nawet 3 cm. Szerokość wybieramy pod kątem rozmiaru okien. Paleta kolorów szprosów międzyszybowych jest ogromna, dzięki czemu bezproblemowo dostosujemy je do koloru ram okna. Szprosy międzyszybowe są obecnie najpopularniejsze choćby z tego względu, że nie utrudniają one mycia okien i prezentują się estetycznie. Szprosy wewnętrzne to najdroższe rozwiązanie, ale z drugiej strony najwygodniejsze.

  • Szprosy nakładane

Szprosy nakładane, czyli otwierane, to jedno z najnowszych rozwiązań, które jest wygodne i zarazem praktyczne. Mają one postać ramki, która montowana jest na zatrzaskach lub zawiasach ościeżnicy. Ramkę ze szprosami można umieścić po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie okna. Nie przylega ona bezpośrednio do szkła. Dzięki temu woda i brud nie gromadzą się bezpośrednio na szprosach i nie generują konieczności nieustannego przecierania szprosów.

  • Szprosy konstrukcyjne

Szprosy konstrukcyjne są zintegrowane z oknem i zwiększają ich sztywność, co wpływa na większą wytrzymałość. Wykonuje się je z tego samego materiału, co okno. Szerokość szprosów jest identyczna jak ramy. Tego rodzaju konstrukcje wybierane są do zabytków i domów, których styl architektoniczny nawiązuje do tradycyjnego budownictwa.

Szprosy w oknach – czy warto?

Okna ze szprosem, czy bez? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od naszych upodobań, ale też od tego, ile chcemy zapłacić za okna. Szpros to dodatkowy koszt, ale i element, który w przypadku niektórych domów, prezentuje się przepięknie i idealnie uzupełnia elewację oraz wnętrze. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku nowoczesnego budownictwa z wielkimi przeszkleniami wskazane są niedzielone szyby. Jak widać, wszystko zależy od projektu domu i ten czynnik powinien być decydujący – nasze subiektywne poczucie estetyki warto przenieść na drugi plan, by niczego nie żałować i posłuchać rady specjalisty, a więc architekta lub projektanta.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rolety w oknie – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
Czym są dachowe świetliki tunelowe?
Zaplanuj okna na poddaszu – poradnik
Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?
Ciepły montaż okien – czy warto?
Jakie drzwi balkonowe wybrać?
Szare okna – modny trend
Okna zlicowane, niezlicowane i półzlicowane – jakie są różnice?
Ilu komorową szybę wybrać?
Zlew pod oknem czy warto?

Top