Wentylacja w oknach

Prawidłowa wentylacja w pomieszczeniach jest niezwykle istotna. Przy okazji dyskusji na ten temat zawsze pojawiają się pytania o szczelność okien i o tym, czy mikrowentylacja jest dobrym rozwiązaniem, czy wprost przeciwnie. Z jednej strony nowoczesne okna muszą być szczelne, z drugiej cyrkulacja powietrza jest niezwykle istotna. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat mikrowentylacji w oknach.

  • Czym jest mikrowentylacja?
  • Na jakiej zasadzie działa mikrowentylacja?
  • Nawiewnik i mikrowentylacja

Mikrowentylacja – co to?

O tym, że nowoczesne okna powinny gwarantować doskonałą szczelność wiedzą wszyscy. Czy jednak oznacza to, że nie powinniśmy się przejmować kwestią wentylacji? Otóż nie! Zapewnienie dopływu tlenu, a tym samym dobrej wentylacji jest niezwykle ważne. Według norm maksymalna szczelność okien maksymalnie może wynosić 0,3 m²/(m.h.daPa2/3). Tym samym zawsze musi być zapewniona minimalna wymiana powietrza. Producenci wyposażają okucia w możliwość rozszczelniania. Dzisiaj kwestie związane z nadmierną szczelnością okien rozwiązuje się właśnie za pomocą mikrowentylacji.

Co istotne, nadmiernie szczelne okna PCV nie są wskazane w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi. W takiej sytuacji należy szczególnie pilnować tego, by w mieszkaniu

Jak działa mikrowentylacja okien?

Mikrowentylacja okna umożliwia stały przepływ powietrza w pomieszczeniach. Jest ona ważna również dlatego, że pozwala uniknąć parowania okien po ich wewnętrznej stronie. Niedomykanie okien PCV i przekręcenie klamki na odpowiednią pozycję to sposób na mikrowentylację, stosowany od dawna. Przerwa, która powstaje między ramą a skrzydłem, zapewnia przepływ powietrza. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie się odbywała cyrkulacja powietrza. Co istotne, pomieszczenie nie zostanie wyziębione, ani nie obniży się w nim temperatura. Nie musimy się również martwić o aurę na zewnątrz – ani deszcz, ani śnieg nie dostanie się do mieszkania.

Poprzez niedomykanie okien zapobiega się parowaniu okien i skraplaniu pary wodnej oraz powstawaniu pleśni i grzyba. Czynność ta powinna być wykonywana regularnie. Właśnie z powodu jej pominięcia, czyli z powodu braku wentylacji, pojawiają się problemy z wilgocią i ze wszystkimi konsekwencjami, które za tym idą.

  • Mikrowentylacja a wietrzenie

Rozszczelnianie okien nie zwalnia nas wcale z wietrzenia pomieszczeń. Z zasady dwa razy dziennie powinno się otwierać okna na całą szerokość na 15 minut.

Wentylacja w oknach

Wentylacja okna to czymś, o co każdy producent powinien zadbać. Po naszej stronie leży oczywiście to, by często wietrzyć dom. Warto dopasować stopień wentylacji do wymagań pomieszczenia. Przykładowo, kuchnia wymaga lepszego przewiewu niż salon. Jeśli interesują nas szczegóły dotyczące wentylacji i tego, jaka ilość powietrza powinna być dostarczana do wnętrza, to warto zapoznać się z normą PN-83/B-03430/Az3:2000. Przyjmuje się, że do pomieszczeń takich, jak salon powinno wpadać 30-50 m3 powietrza w ciągu godziny. W kuchni czy w łazience wartość ta wynosi 70m3.

Wentylacje do okien – możliwości

Okna wyposażone są w następujące opcje wentylacji:

  • Mikrowentylacja w oknach

Opcja ta dostępna jest obecnie w niemal wszystkich oknach. Rozszczelnienie okien regulujemy ręcznie. Standardowo opcja ta pozwala na uchylenie okna na ok. 1 cm. Tego rodzaju system nie spełnia tych samych funkcji, co nawiewnik, który gwarantuje ciągły dopływ świeżego powietrza.

Nawiewniki okienne z kolei zapewniają kontrolowany przepływ powietrza do budynku, wewnątrz niego oraz na zewnątrz. Wydają się więc być najrozsądniejszą metodą. Jeśli zdecydujemy się na nawiewniki automatyczne, problem wentylacji pomieszczenia rozwiąże się praktycznie sam.

  • Nawiewniki do okien

Nawiewniki uważane są za najlepszy sposób napowietrzania pomieszczenia. Działają one non stop, doprowadzają świeże powietrze do wnętrza. Rozszczelnienie okna musi być kontrolowane przez nas, natomiast okna z wentylacją same przepuszczają powietrze, nawet w pozycji zamkniętej. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na następujące modele:

-wyposażone w regulację

-sterowane automatyczne uzależnione od ciśnienia

-wyposażone w higrosterowanie

Te ostatnie same zwiększają przepływ powietrza, kiedy tylko wzrasta wilgotność w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Montaż nawiewników okiennych to zapewnia dopływ świeżego powietrza cały czas i to bez potrzeby naszej ingerencji. Jest to szczególnie ważne, kiedy np. nie ma nas w domu. Właśnie z tego względu jest to najlepszy sposób napowietrzenia naszego domu. Okno z wentylacją sprawia również, że nie mamy problemów z nadmierną wilgocią. Mało tego, toksyny pochodzące z dwutlenku węgla generowanego przez mieszkańców są eliminowane. Jak wiadomo, niedostateczna ilość tlenu jest przyczyną złego samopoczucia. Mogą się pojawiać bóle głowy, obniżenie koncentracji, a nawet spadek nastroju. Dbając o wietrzenie pomieszczenia, kupując okna z nawiewnikami, pozbywamy się tego problemu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rolety w oknie – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
Czym są dachowe świetliki tunelowe?
Zaplanuj okna na poddaszu – poradnik
Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?
Ciepły montaż okien – czy warto?
Jakie drzwi balkonowe wybrać?
Szare okna – modny trend
Okna zlicowane, niezlicowane i półzlicowane – jakie są różnice?
Ilu komorową szybę wybrać?
Zlew pod oknem czy warto?

Top