brama do garażu

Budując dom, musimy skoncentrować się na wielu aspektach, którymi nie przejmują się właściciele mieszkań lub apartamentów w blokach. Jednym z nich jest brama garażowa. Musi sprawnie się otwierać, pasować do ogólnej koncepcji budynku i przede wszystkim – podobać się właścicielom. Zanim jednak ją wybierzemy, należy sprawdzić w projekcie, jakiego wymiaru bramy będziemy potrzebować. W tym artykule podpowiemy Ci jak dobrać odpowiednią bramę krok po kroku!

Bramy dostępne są w najróżniejszych modelach, związanych z systemem otwierania. Do wyboru mamy te segmentowe, uchylne albo rozwieralne. Każde z nich mają swoich zwolenników i fanów. Do ich zamontowania jednak kluczowe jest posiadanie wymiarów wjazdu do garażu. Jak je poprawnie zebrać?

Nie zwlekaj z tą decyzją

Brama garażowa wymiar powinna mieć zdjęty jeszcze na etapie stanu surowego, gdy planujesz zamówienie stolarki okiennej oraz drzwiowej, aby zamknąć budynek. Sam projekt to za mało. Może bowiem zdarzyć się, że ekipa budowlana nie do końca będzie trzymała się wyznaczonych wytycznych i brama garażowa wymiary będzie miała nieco inne w rzeczywistości, niż na papierze. Najczęściej to kwestia centymetrów lub milimetrów. Najlepiej będzie, jeśli nie będziemy samodzielnie dokonywać pomiarów, a zaufamy w tej kwestii firmie, która zajmuje się sprzedażą bram garażowych. Zyskamy wówczas pewność, że bramy garażowe wymiary zostały prawidłowo zdjęte. Wtedy może zostać złożone zamówienie na konkretny model.

Mimo to, zdarza się, że może dojść do pomyłki. Nie zawsze otwory są równe i może okazać się, że otwór nie pasuje do zamówionej bramy. Wymiary bramy garażowej mogą okazać się wówczas za małe lub za duże. Problem znika, jeśli są one standardowe i możemy zdecydować się na inny model, o konkretnej wielkości. Czasami również będziemy zmuszeni rozważyć zakup bramy innego typu, niż planowaliśmy. Ponieważ system montażowy czasami uwzględnia tę różnicę w centymetrach.

Wiele zależy od konkretnego projektu

Budynki mogą być projektowane na specjalne zamówienie. Możemy skorzystać też z gotowych projektów. W nich drzwi garażowe wymiary dopasowywane są często do wielkości samego garażu. Nie bez znaczenia jest także powierzchnia i była całego budynku. Klasyczny garaż, który nie będzie dodatkowo warsztatem będzie miał wymiary bram garażowych oscylujących wokół 180-190 centymetrów szerokości. Te duże to już szerokość nawet 240-270 centymetrów.

Wymiary bram garażowych, w których ma znaleźć się miejsce dla samochodu oraz motocyklu mogą sięgać nawet 300 centymetrów. Może się zdarzyć, że nie każdy producent zaoferuje nam bramy o podanych wymiarach. Najlepiej w takiej sytuacji poradzić się eksperta, który pomoże dobrać nam odpowiednią wielkość. Należy jednak mieć na uwadze, że garaż na pojedyncze auto, powinien być wyposażony we wjazd o minimalnej szerokości 220 centymetrów!

W zależności od tego, jaki mamy wymiar garażu, takie bramy powinniśmy wybrać. Wśród standardowych rozmiarów znajdziemy te sięgające w sumie od 180 cm do nawet 600 centymetrów – jeśli chodzi o garaż dwustanowiskowy wymiary. Różnią się także wysokością. Ta liczona jest od 200 centymetrów do nawet 350 centymetrów. Jest jednak kilka wymiarów, które są najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Polacy sięgają najczęściej po bramy o wysokości od 200 do 260 centymetrów, oraz w przypadku pojedynczej bramy – szerokości od 200 do 250 centymetrów, a także w przypadku podwójnej – wówczas powinna nas zainteresować brama garażowa 5 metrów.

Drzwi garażowe wymiar powinny być dobrane do pojazdów, jakie mamy. Wysokość bramy, oscylująca wokół do 225 centymetrów pozwoli na swobodny wjazd nawet sporą terenówką. Jeśli jednak postawimy na bramę nieco wyższą – 238 centymetrów, będziemy mogli skorzystać z garażu przy zamontowanym bagażniku dachowym. Te drzwi garażowe wymiary nie będą odpowiednie jednak dla aut dostawczych. Jeśli zdarza się, że parkujemy w garażu tego typu pojazdami, będziemy potrzebować bramy o wysokości 300 centymetrów.

Jak dokonywać pomiarów?

Bramy garażowe wymiary otworu należy sprawdzić bardzo dokładnie. Kluczowe są przede wszystkim dwie dane. Zamawiając bramę nie możemy pominąć jej wysokości oraz szerokości. Mowa o wymiarach otworu pod planowane drzwi. Liczyć się będzie też wysokość bramy garażowej i ściany nad otworem, a także szerokość filarów, które znajdują się po bokach światła wjazdu. Do garażu. To właśnie do nich przymocowane będą drzwi. Wysokość garażu więc nie jest tak istotna, jak solidność konstrukcji ścian. Muszą bowiem pozwolić na zamontowanie całego systemu.

Problem może pojawić się wówczas, gdy szerokości bram garażowych okażą się większe, niż wyszło z naszych pomiarów. Ze względu na to, że konstrukcja musi być stabilna, nie istnieje możliwość częściowej zabudowania światła. Otwór natomiast można nieco poszerzyć w razie konieczności. Musimy jednak wówczas liczyć się z dodatkowym kosztem takich prac.

Kiedy dokonywać montażu?

Gdy określimy już szerokość bramy garażowej, a zamówiony produkt będzie gotowy do odbioru, umówmy montaż w chwili, w której sam garaż będzie już wykończony. Niezależnie od tego, czy interesują nas wymiary garażu dwustanowiskowego, czy może pojedyncze, ściany powinny zostać otynkowane, wyszpachlowane i pomalowane. Bardzo istotne jest to, że jeśli ma być to brama, która otwierana będzie automatycznie, musimy zadbać też o doprowadzenie instalacji do odpowiednich miejsc jeszcze na etapie przygotowywania samego garażu.
Nawet standardowe wymiary bram garażowych, przy tych instalowanych z napędem pod sufitem muszą uwzględniać stworzenie w tym miejscu przestrzeni na zamontowanie całego systemu, biorąc pod uwagę doprowadzenie prądu.

Gdy uwzględnimy już wszystkie zmienne, a garaż jest odpowiednio przygotowany na montaż wybranego przez nas typu bramy, możemy umówić ekipę montażową, która zajmie się zainstalowaniem bramy. Ważne jest to, aby wysokość garażu uwzględniała przestrzeń potrzebną na przesuwanie się drzwi po suficie, jeśli mamy do czynienia z tymi otwieranymi automatycznie.

Bramy garażowe uchylne oraz segmentowe

Szerokość bram garażowych ma również znaczenie przy konkretnych, wybranych przez nas modelach. Bramy garażowe na wymiar uchylne montowane są we wnętrzu garażu. Bramy garażowe uchylne wymiary typowe to próg o wysokości najczęściej 3 cm. Same bramy unoszą się oraz suną po suficie na specjalnych prowadnicach. Aby montaż przebiegł bezproblemowo, będziemy potrzebowali około 12 cm powierzchni nad światłem wjazdu oraz po bokach. Należy uwzględnić też, że standardowy wymiar bramy garażowej nieco zmienić się także podczas montażu systemu i ościeżnicy. Zajmują one spoko miejsca. Światło przejazdu może zostać zmniejszone nawet o kilkanaście centymetrów!

Brama garażowa segmentowa wymiary to kolejne ciekawe i często stosowane rozwiązanie. Brama garażowa na wymiar sięgający do 3 metrów szerokości może zostać wyposażona w specjalne sprężyny naciągowe. Większe drzwi będą korzystać z tych skrętnych. Standardowe wymiary bramy garażowej muszą uwzględniać dodatkowe 17 centymetrów nad otworem wjazdu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakie kwiaty doniczkowe postawić na parapet?
Ozdoby świąteczne na okno w Boże Narodzenie
Mycie okien – jak zrobić to dobrze?
Solidne okna na silne wiatry. Jak wybrać?
Głośna ulica za oknem – co zrobić? Praktyczne wskazówki
Duże okna w domu – za i przeciw. Czy warto je kupić?
Okno łazienkowe, czyli najlepsza wentylacja
Okna bez smug – poznaj sprawdzone sposoby
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Węgarek w oknie – co to takiego?

Top