uszczelnianie okien

Zastanawiasz się nad tym, jak uszczelnić okna? W takim razie trafiłeś idealnie, ponieważ w naszym krótkim tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek, dzięki którym zrobisz to szybko i skutecznie. Co ważne, nie potrzebujesz do tego dużego nakładu finansowego! Przekonaj się o tym już dziś, przeglądając nasze wskazówki.

Uszczelnianie okien jest szalenie istotne tak naprawdę w każdym budynku, o czym zawsze należy pamiętać. Gra to ogromną rolę przede wszystkim w domach jednorodzinnych, jednak ma również znaczenie w przypadku mieszkań w bloku, o każdej wielkości. Dotyczy to zatem nie tylko starego budownictwa, w tym również kamienic, ale także nowych lokali. To istotne, ponieważ dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić w sezonie grzewczym, a więc jesienią i zimą. A przecież obecnie, w dobie pędzącej inflacji, najważniejsze jest to, żeby zawsze wprowadzać w swoim życiu pewne ułatwienia, dzięki którym zaoszczędzisz. Praktyczne wskazówki znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak uszczelnić okno?

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że okna – tryb zimowy mogą Ci przynieść wiele korzyści – przede wszystkim finansowych, ale nie tylko. Ma to również ogromny wpływ na samopoczucie poszczególnych domowników oraz ich komfort cieplny, co jest szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, a już na pewno noworodków oraz osób starszych. W końcu wszelkiego rodzaju przeciągi są bardzo niezdrowe! Lepiej ich zatem unikać.

Okna nowej generacji, a więc te, które znajdziesz w sklepie Novobudowa wyróżniają się doskonałą izolacyjnością cieplną oraz akustyczną. Dodatkowo gwarantują również świetną szczelność, a przy tym zapewniają również stałą wymianę świeżego powietrza, co jest szalenie ważne dla zdrowia domowników. Ma to bowiem wpływ na osadzanie się wilgoci wewnątrz poszczególnych pomieszczeń, o czym zawsze należy pamiętać na co dzień.

Nieszczelno okno może sprawić, że nie tylko wzrosną Twoje rachunki za ogrzewanie, ale również domownicy zaczną chorować, a we wnętrzach pojawi się nieestetyczny, a przede wszystkim niezdrowy grzyb! Lepiej zatem tego uniknąć. Powinieneś zatem pamiętać o tym, że okno powinno jak najlepiej przylegać do ramy. Jest to najlepszy sposób na to, żeby ogrzane powietrze nie uciekało właśnie tą drogą. Wszelkiego rodzaju nieszczelności możesz łatwo odkryć. W jaki sposób? Wystarczy, że przeciągniesz po całej długość dłoń. Tam, gdzie pojawia się zimne powietrze – należy jak najszybciej wprowadzić cenne uszczelnienia.

Przede wszystkim regulacja okien na zimę

Regulacja okien plastikowych czy drewnianych to szalenie istotny krok, którego nie możesz pominąć przed sezonem grzewczym. Wszystkie elementy powinny do siebie właściwe przylegać. Jak sprawdzić, czy tak się dzieje? Wystarczy, że włożysz pomiędzy skrzydło a ramę kartkę papieru. Jeżeli po zamknięciu okna, nie będziesz mógł jej wyjąć – okno jest właściwie wyregulowane. Regulacje okien na zime polega przede wszystkim na dokręceniu okuć, co ma regulować docisk. To zazwyczaj przynosi zamierzone rezultaty. Jeżeli jednak tak się nie stało, a okna wciąż są nieszczelne, możesz z powodzeniem skorzystać z tradycyjnych uszczelniaczy, które są dostępne na rynku. Możesz zatem zdecydować się na samoprzylepne pasy uszczelniające wykonane z pianki, a także produkty gumowe, które Ci to umożliwią.

Postaw na uszczelnienie ram

Regulacje okien plastikowych to jednak nie wszystko. Niekiedy zdarzają się bowiem sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie innych środków. Przede wszystkim problemem mogą być nieszczelne uszczelki, które sprawią, że rama będzie przepuszczać do środka zimne powietrze, ochładzające poszczególne wnętrza. Możesz na szczęście łatwo naprawić tę usterkę samodzielne. Remedium na nieszczelne okna będzie zatem… Silikon szklarski, który możesz nanieść w wygodny sposób na wybrane przez siebie miejsca. Oczywiście tutaj potrzebna jest duża precyzja, aby nie popełnić błędu, o który dość łatwo podczas tego typu prac.

Ocieplanie okien to również możliwość skorzystania z przeźroczystego uszczelniacza polimerowego, który również należy aplikować przy wykorzystaniu specjalnych tub do wyciskania. Jest to preparat, który charakteryzuje się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, w tym również na promieniowanie słoneczne, a więc zdecydowanie warto na niego postawić. Jest to również pewny sposób na to, aby cieszyć się dłużej szczelnością, ponieważ jest to preparat, który działa dłużej, niż tradycyjny silikon szklarski.

Miejsce montażu okna również ma znaczenie

Taśma uszczelniająca do okien również zdaje egzamin podczas realizacji tego typu drobnych napraw, a więc zdecydowanie warto na nią postawić, jeżeli zależy Ci na tym, aby ocieplić poszczególne wnętrza. Musisz bowiem pamiętać o tym, że miejscem problematycznym jesienią oraz zimą może okazać się również miejsce pomiędzy murem, a oknem. Linia osadzenia ościeżnicy ma w tym przypadku ogromne znaczenie na rozszczelnianie okien. Jeżeli w tym miejscu znajdziesz uciążliwe drobne szpary – możesz, a nawet powinieneś się ich pozbyć, ponieważ również na tym polega uszczelnienie okna. W tym przypadku najważniejsze jest to, abyś postawił na odpowiednie oczyszczenie konkretnej powierzchni. Stare uszczelnienia możesz zdjąć przy użyciu specjalnego skrobaka. Później nałóż tam specjalny silikon, a następnie jego nadmiar usuń przy użyciu wilgotnej ściereczki.

Może Ci się przydać również taśma do uszczelniania okien. Ta paraizolacyjna daje najlepsze rezultaty, a więc zdecydowanie warto z niej skorzystać. W jaki sposób? Wystarczy, że przykleisz ją wzdłuż linii okna. Skup się również na tym, aby powierzchnia była czysta, jest to szalenie istotne. Nie zapominaj również o tym, aby całość równomiernie rozprowadzić na całej długości konkretnego boku, w którym pojawiła się nieszczelność. Oczywiście w tym przypadku również konieczne jest ustawienie okien na zimę, ponieważ może to jeszcze bardziej poprawić parametry całości.

Czy warto wybrać dodatkowe zabezpieczenia?

Z naszego tekstu dowiedziałeś się tego, jak wyregulować okna plastikowe oraz drewniane. Jednak to nie wszystko. Wiele osób decyduje się bowiem na dodatkowe elementy, które sprawiają, że jesień i zima stają się dla nich znajdzie przyjemniejsze i po prostu cieplejsze. Przede wszystkim w tym przypadku można postawić na dodatkowy bufor cieplny. Mowa tutaj o specjalnych przesłonach! W tej roli wprost idealnie sprawdza się grube, tkane zasłony, a nawet ciężkie story, które są wspaniałą termoizolacją, a przy tym również rewelacyjnie się prezentują praktycznie w każdym pomieszczeniu. Mogą stanowić rewelacyjny dodatek dekoracyjny i praktyczny, a więc zdecydowanie warto rozważyć ich zakup i powieszenie ich w salonie, sypialni, a nawet gabinecie. To rozwiązanie ociepli każde wnętrze!

Poznaj nasze akcesoria do okien i drzwi – najwyższa jakość gwarantowana przez firmę Novobudowa!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakie kwiaty doniczkowe postawić na parapet?
Ozdoby świąteczne na okno w Boże Narodzenie
Mycie okien – jak zrobić to dobrze?
Solidne okna na silne wiatry. Jak wybrać?
Głośna ulica za oknem – co zrobić? Praktyczne wskazówki
Duże okna w domu – za i przeciw. Czy warto je kupić?
Okno łazienkowe, czyli najlepsza wentylacja
Okna bez smug – poznaj sprawdzone sposoby
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Węgarek w oknie – co to takiego?

Top