para na oknie

Przełom jesieni i zimy to czas, w którym ciepło zderza się z chłodem. Ogrzewamy nasze domy i mieszkania. Do tego dochodzi jeszcze zwiększona wilgotność powietrza na zewnątrz. To wszystko sprawia, że okna zaczynają nam parować, a na ich taflach pojawiają się skropliny. Czasem odnajdujemy je po wewnętrznej stronie, czasem po zewnętrznej. Zdarza się też, że okno paruje między szybami. Podpowiemy jak radzić sobie z tym problemem.

Gdy za oknami chłodniej zauważasz, że parują szyby? Zaczynasz rozważać zakup różnych specyfików, bo myślisz, że to kwestia odpowiedniej pielęgnacji? Nic bardziej mylnego. To normalne zjawisko. Woda na oknach skrapla się w chwili, gdy na szybę trafia powietrze, które jest ciepłe i wilgotne. Biorąc pod uwagę fakt, że tafla jest chłodniejsza, pojawiają się na niej skropliny lub zaparowanie. Gdy zaobserwujesz parowanie wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz – nie ma się czym przejmować, a problemu można się szybko pozbyć. Sytuacja jest poważniejsza, jest para i skropliny pojawiają się między szybami, wewnątrz okna.

Dlaczego okna parują od zewnątrz? To zupełnie normalne!

Niezależnie od tego, czy masz szyby plastikowe czy szklane, nad ranem możesz zauważyć, że są zaparowane od zewnętrznej strony. To zjawisko można zauważyć najczęściej właśnie jesienią lub wiosną. Jeśli szukasz analogii, możesz porównać to do rosy na trawie. Gdy wilgotność powietrza jest duża, pod wpływem wyższej temperatury (spowodowanej np. przez promienie słoneczne nad ranem) woda zaczyna parować. A woda paruje nie tylko z budynków, ale i z roślin czy gleby. Woda na oknach pojawia się przede wszystkim w dniach o zwiększonej wilgotności, gdy poprzedzały je opady deszczu, mżawka lub jeśli mieszkasz w pobliżu akwenu albo lasu. Nie oznacza to jednak, że okna w danym budynku będą tak samo zaparowane. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim tych, które skierowane są na północną lub zachodnią część.

Co zrobić żeby okna nie parowały? W tym przypadku w zasadzie nic nie możesz zrobić. Wystarczy chwilę zaczekać, a wraz ze wzrostem temperatury, parowanie szyby od zewnątrz ustąpi.

Gdy okna parują wewnątrz pomieszczenia

To, że okno paruje od zewnątrz to jednak kwestia. Może się jednak zdarzyć także, że zauważysz mokre okna po nocy wewnątrz pomieszczenia. Wiele osób mówi wówczas o tym, że szyby się „pocą”. Można zauważyć to szczególnie przy dolnych krawędziach okien, po stronie, która znajduje się w pomieszczeniu. Zasada występowania tego zjawiska wygląda nieco inaczej, niż parowanie szyb od zewnątrz. Aby do niego doszło, pomieszczenie musi wykazywać wysoką wilgotność i wyższą temperaturę panującą wewnątrz mieszkania, niż na zewnątrz. Szyby nie izolują budynku tak, jak ściany. Są cieńsze, wykonane ze szkła lub plastiku. Dlatego, gdy na zewnątrz robi się chłodniej, sama szyba w dotyku też staje się zimna. I w myśl zasad fizyki, jeśli ciepłe, wilgotne powietrze, zetknie się z chłodniejszą powierzchnią – będzie się na niej skraplać. Parujące okna w domu nie muszą więc zwiastować problemów.

Nie musimy przejmować się tym zjawiskiem w określonych pomieszczeniach. Parują okna w domu przede wszystkim w miejscach, w których naturalnie pojawia się wyższa wilgotność. Mowa m.in. o łazience, kuchni, pralni lub suszarni albo w pokoju, w którym suszone było pranie. Jeśli mieszkasz w nowej zabudowie, zarówno wielorodzinnej, jak i w domku, wilgotność może ujawniać się także wówczas. Przyczyna jest prosta. Woda paruje w takiej sytuacji ze świeżo położonych tynków. Jeśli zaparowane szyby w domu to problem występujący od czasu do czasu, warto przewietrzyć i ogrzać pomieszczenie. Jeśli jednak nieustannie się powtarza lub wręcz nasila, może informować o problemach np. z wentylacją.

Jak radzić sobie z oknami parującymi wewnątrz pomieszczenia?

Zaparowane okna w domu to problem, który obserwujemy, gdy wewnątrz jest ciepło, a jednocześnie panuje tam wyższy poziom wilgoci. Może być to znak, że szwankuje nam wentylacja. Naszym zadaniem będzie więc zapewnienie lokum odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Należy je przewietrzyć, a jednocześnie wyprowadzić z niego wilgoć. Wiele okien, wykonanych w PVC posiada zamontowane specjalne systemy, które ułatwiają ten proces. To nawiewniki, w postaci otworów wentylacyjnych lub konkretnych listw.

Pomaga także świadome wykorzystywanie ogrzewania – podłogowego lub w postaci kaloryferów, najczęściej instalowanych pod oknami. Usprawniają one cyrkulację powietrza i pomagają w utrzymaniu wilgoci na odpowiednim poziomie. Aby zminimalizować ryzyko, jakim są parujące okna, wewnątrz pomieszczenia warto utrzymywać temperaturę na poziomie 19-20oC oraz wilgotność, oscylującą wokół 40%.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy zastanawiamy się dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz. Najczęstszym powodem jest wysoki poziom wilgoci w środku pojazdu. Aby wyeliminować problem, najlepiej jest włączyć ogrzewanie i uruchomić nawiew.

Gdy okna parują wewnątrz pakietu szybowego

Zaparowane okna mogą okazać się sporym problemem, jeśli para i skropliny pojawiają się wewnątrz pakietu szybowego. Oznacza to, że nie są one obecne ani po zewnętrznej, ani wewnętrznej stronie okna, a w środku, pomiędzy szybami. Zdarza się, że nawet okna trzyszybowe parują. Jeśli jesteś posiadaczem stolarki starego typu, wykonanej z drewna, skrzynkowych, okien zabytkowych, które nadal można znaleźć np. w kamienicach, o tyle w przypadku tych nowoczesnych, wykonanych z PVC zjawisko to jest niepokojące.

Jeśli jesteś posiadaczem takiej współczesnej, nowoczesnej stolarki, parujące okna nie powinny mieć miejsca. Niezależnie od tego czy produkt składa się z dwóch, czy z trzech szyb, tafle zamknięte są metalową ramką. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest gazem szlachetnym. Gdy zauważysz wodę, skraplającą się na szybach wewnątrz pakietu, prawdopodobnie jest to sygnał, świadczący o jego nieszczelności. Okna nie tylko parują, ale o wiele większym problemem staje się to, że zostanie pogorszona ich przejrzystość oraz fakt, że nie spełniają one już jednej ze swoich podstawowych funkcji. Nie zapewniają termoizolacji. Jeśli chcesz mieć pewność dlaczego okna parują, koniecznie skontaktuj się z serwisem, który ustali przyczynę awarii. Może okazać się, że konieczna będzie wymiana pakietu lub wręcz całego okna. Gdy zauważysz taką usterkę, nie zwlekaj ze zgłoszeniem problemu. Może on bowiem zostać naprawiony w ramach gwarancji.

Zdecydowanie nie radzimy, aby w tej sytuacji próbować samodzielnie naprawiać tego typu okna. Możemy w ten sposób znacznie pogorszyć ich stan. Zwlekanie natomiast również może prowadzić do dalszej degradacji stolarki, a także do zwiększenia zachwiania szczelności budynku i cyrkulacji powietrza. W miesiącach jesienno-zimowych może pojawić się problem nie tylko z ogrzaniem wnętrza, ale także z usunięciem niechcianej wilgoci.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakie kwiaty doniczkowe postawić na parapet?
Ozdoby świąteczne na okno w Boże Narodzenie
Mycie okien – jak zrobić to dobrze?
Solidne okna na silne wiatry. Jak wybrać?
Głośna ulica za oknem – co zrobić? Praktyczne wskazówki
Duże okna w domu – za i przeciw. Czy warto je kupić?
Okno łazienkowe, czyli najlepsza wentylacja
Okna bez smug – poznaj sprawdzone sposoby
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Węgarek w oknie – co to takiego?

Top