drzwi

Kupując drzwi do domu, mieszkania czy też poszczególnych pomieszczeń, bierzemy pod uwagę ich rozmiar, materiał z którego jest wykonany i kolor. Niemniej ważny jest również kierunek otwierania drzwi, choć nie zawsze się nad tym zastanawiamy. Zapominamy, że ma to ogromny wpływ na funkcjonalność i komfort użytkowania.

Drzwi prawe a lewe jak je odróżnić?

Rozpoznanie które drzwi są które nie jest wcale takie trudne- gdy stojąc przed drzwiami, chcemy je otworzyć i zawiasy znajdują się po prawej stronie skrzydła, to są to drzwi prawe, jeśli zawiasy są z lewej strony, wówczas mamy drzwi lewe. Niekiedy jednak zawiasy są ukryte, wtedy o stronie drzwi decyduje klamka – zawiasy zawsze są po jej przeciwległej stronie, ale to wciąż zawiasy określają kierunek, nie klamka. Pamiętajmy też, że drzwi mogą otwierać się na zewnątrz i do wewnątrz, co daje nam łącznie cztery kierunki otwierania.

Kolejnym sposobem rozpoznania jest sprawdzenie, czy kierunek otwierania drzwi odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (czyli do wewnątrz), co daje nam drzwi lewe, a odwrotnie do ruchu wskazówek (na zewnątrz) – prawe.

Dlaczego kierunek otwierania drzwi jest ważny?

Najlepiej podejmować taką decyzję już na etapie projektowania wnętrz, kierując się następującymi aspektami:

  1. kierunek otwierania drzwi- na zewnątrz czy do wewnątrz. Te pierwsze używane są przeważnie w małych pomieszczeniach, np. w łazienkach, te drugie wybiera się do pomieszczeń, do których biegnie ciąg komunikacyjny, np korytarz. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania drzwi, ponieważ nie uderzymy osoby, która nim przechodzi.
  2. drzwi powinny otwierać się w kierunku najbliżej położonej ściany, co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe
  3. przy ścianie, w kierunku której będą się otwierać, nie powinny stać meble, schody ani inne przedmioty uniemożliwiające swobodne zamykanie i otwieranie drzwi, unikniemy obijania i uszkodzenia
  4. zaleca się, żeby drzwi sąsiadujących pomieszczeń nie kolidowały ze sobą, musi być zachowana taka odległość między nimi, żeby można było swobodnie je otwierać i zamykać
  5. drzwi nie mogą zasłaniać włączników światła, które muszą być łatwo dostępne, pod uwagę warto wziąć też lustra, obrazy, wieszak i inne przedmioty użytkowe

Jak wybrać odpowiedni kierunek?

Zastanawiając się czy wybrać drzwi lewostronne lub prawostronne, należy przemyśleć jak poruszamy się po całym domu/mieszkaniu. Gdy najczęściej podchodzimy do drzwi z lewej strony, to powinniśmy wybrać prawe drzwi, i odwrotnie, gdy z prawej strony to drzwi lewe.

W przypadku drzwi do domu, otwierane na zewnątrz sprawdzą się w przypadku niewielkiego wiatrołapu. Drzwi to droga ewakuacyjna, nie mogą jej blokować, za to mają zapewnić szybką i bezpieczną ewakuację. Drzwi otwierane do wewnątrz zabierają trochę miejsca i należy zachować ostrożność, by nie zablokować ich żadną szafką na buty czy wieszakiem. Drzwi otwierane na zewnątrz uważa się za szczelniejsze, m.in. dlatego, że wiatr “dopycha” je do ościeżnicy.  Nie zapominajmy jednak, że przy silniejszym podmuchu wiatru, tego typu drzwi mogą zostać nam “wyrwane”, uderzyć mogą w ścianę z elewacją, a nawet ją uszkodzić, dodatkowo dochodzi też niejednokrotnie do połamania zawiasów

Drzwi otwierane do wewnątrz sprawdzą się, gdy posiadamy duży wiatrołap. Choć uważa się je za mniej szczelne, to przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych zamków listwowych szczelność znacznie się zwiększa. W przypadku tego typu drzwi, nie musimy bać się, że wiatr je nam uszkodzi, a poza tym ani śnieżyca ani leżące pod nimi wycieraczki, nie zablokują drzwi.

Drzwi wejściowe do mieszkań, zgodnie z polskim prawem, otwierają się do wewnątrz, ze względu na zachowanie odpowiedniej szerokości drogi ewakuacyjnej w całym budynku., jednak w domkach jednorodzinnych czy segmentach jest to już dopuszczalne a nawet coraz bardziej popularne. W pomieszczeniach najczęściej wstawia się drzwi otwierane do wewnątrz pomieszczenia.

Niestandardowe rozwiązania

Drzwi oddzielają od siebie pomieszczenia, pełnią funkcję termoizolacyjną oraz izolacji akustycznej i zabezpieczającą przed włamaniem i kradzieżą, dają poczucie prywatności, wpływają też na estetykę budynku lub pomieszczeń. Nie wolno więc pozostawiać ich zakupu przypadkowi.

Oprócz typowych drzwi o szerokości 60, 70, 80, 90 i 100 cm oraz wysokości 200 cm coraz częściej klienci decydują się na wymiary niestandardowe, nie tylko do pomieszczeń biurowych czy użyteczności publicznej ale też w mieszkaniach i domach. Drzwi prawe lewe zaś najlepiej zamontować przed położeniem podłóg, dzięki czemu zamaskujemy szczelinę dylatacyjną. Drzwi wewnętrzne dzielą się też na przylgowe i bezprzylgowe. Przylgowe, najczęściej spotykane w domach, dzięki przyldze, po zamknięciu drzwi idealnie przylegają do ościeżnicy. Drzwi bezprzylgowe tworzą z ościeżnicą i ścianą jednolitą płaszczyznę.

Oprócz klasycznych drzwi jednoskrzydłowych, prawych i lewych, montuje się również:

  • drzwi dwuskrzydłowe (efektownie wyglądają w dużych przestrzeniach)
  • drzwi harmonijkowe
  • drzwi rozsuwane

Typując drzwi ze względu na materiał z jakiego są wykonane, rozróżniamy najczęściej drzwi drewniane, stalowe, aluminiowe etc. stosuje się je zależnie od rodzaju pomieszczeń, w których mają się znajdować. Drzwi muszą spełniać wszystkie wytyczne i wymogi odnośnie parametrów, co gwarantują nam wysokiej klasy producenci drzwi i okien.

Podsumowując,  strona, w którą się otwiera drzwi, jest pozornie nieistotna, ale jednak może zaważyć na wygodzie ich użytkowania. Jeśli sami nie umiemy zdecydować, powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców. Warto udać się do firmy, która oferuje drzwi razem z montażem, tam z całą pewnością uda się wybrać odpowiednie rozwiązanie do naszych indywidualnych potrzeb. Nie można wartościować, które skrzydło drzwi jest lepsze, prawe czy lewe, wszystko zależy od osobistych preferencji klienta. Nie bójmy się pytać i szukać informacji na własną rękę, często takie działania dają nam większą pewność w podejmowaniu decyzji.

Fachowcy sprawnie montują drzwi o nietypowych wymiarach i kształtach, często także demontują i utylizują stare drzwi, zajmują się instalacją i uruchomieniem kontroli wszelkich elementów dostępu do drzwi zewnętrznych.  Ich doświadczenie i wiedza gwarantują, że drzwi będą służyły niezmiennie długie lata, a kierunek ich otwierania będzie przychodził zupełnie naturalnie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Okna 5- czy 6-komorowe? Jakie wybrać?
Okna antywłamaniowe – jakie wybrać?
Montaż bramy garażowej – czy warto zrobić to samemu?
Drzwi zewnętrzne drewniane – wady i zalety
Rolety zewnętrzne – czy chronią przed upałem?
W którą stronę powinny otwierać się drzwi?
Drzwi aluminiowe czy stalowe – co wybrać?
Czy warto samemu montować drzwi zewnętrzne?
Bramy do garażu – jakie są ich rodzaje?
Jak działają nawiewniki okienne?

Top