przekrój okna

Zakup odpowiednich okien do swojego mieszkania albo domu jednorodzinnego to niezwykle trudne zadanie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pod uwagę warto wziąć rodzaj profili okiennych, a w tym również liczbę ich komór. To wszystko ma wpływ na późniejsze użytkowanie całości, a także komfort cieplny domowników. Jakie zatem wybrać okna? 5- czy 6-komorowe?

Na rynku można znaleźć nie tylko okna 5-komorowe, ale również 3-, 4-, 6-, a nawet okna 7-komorowe. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy, które należy poznać, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego. Wiele osób uważa jednak, że im więcej komór, tym lepszy będzie profil okienny. Oczywiście to jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czy warto zatem inwestować dodatkowe pieniądze w tego typu udogodnienia? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czy liczba komór ma wpływ na użytkowanie okien?

Zakup odpowiednich okien jest bardzo trudny. Pod uwagę należy w tym przypadku wziąć wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim istotny jest przekrój okna PCV. Może to bowiem oddziaływać na komfort cieplny użytkowników. Warto zatem przyjrzeć się tej kwestii nieco bardziej, żeby podjąć dobrą decyzję, a w przyszłości jej nie żałować.

Zdecydowanie liczba komór ma wpływ na użytkowanie okien, a także na to, jak żyje się w danych wnętrzach. Najpopularniejsze są obecnie okna 5-szybowe. Bardzo wiele osób je wybiera, stawiając przede wszystkim na korzystny stosunek jakości do ceny. Będzie to zatem sprawdzona propozycja dla każdego, kto ceni sobie wysoki komfort, ale przy tym również zależy mu na tym, żeby nie wydawać na okna zbyt dużych pieniędzy.

To właśnie okna 3-komorowe zostały wyparte z polskiego rynku przez te pięciokomorowe. Dziś są chętnie kupowane zarówno przez osoby, które robią generalne remonty w mieszkaniach, ale również przez tych, którzy budują domy jednorodzinne. Jest to zdecydowanie gwarancja lepszej izolacji cieplnej, a także akustycznej. Jest to zatem idealna propozycja dla tych, którzy chcą ochronić się także przed hałasem. Warto również podkreślić, że okna PCV z pięcioma komorami są także chętnie zakładane przez osoby, które mieszkają na nieco wyższych piętrach w bloku.

Jakie okna są dziś najpopularniejsze na rynku?

Okna pięciokomorowe wiodą absolutny prym na polskim rynku. Nic w tym dziwnego, ponieważ doskonale sprawdzają się podczas codziennego użytkowania. To wspaniała propozycja dla tych, którym zależy na świetnym stosunku jakości do ceny. Dodatkowo tego typu okna plastikowe można znaleźć w większości salonach, które zajmują się sprzedażą stolarki okiennej. Jest to zatem spore ułatwienie, ponieważ sprawia, że każda osoba, niezależnie od swoich preferencji, może z powodzeniem wybrać okna, które spełnią ich wszystkie oczekiwania. Jeżeli chcesz postawić na sprawdzone rozwiązanie, okno z pięcioma komorami bez wątpienia będzie w Twoim przypadku absolutnym strzałem w dziesiątkę.

Co to oznacza, że okna są 6-komorowe?

Na rynku coraz popularniejsze są również okna 6-komorowe. Posiadają dodatkową komorę, w porównaniu do tych pięciokomorowych. To oznacza, że rozmiar ramy nieco się zwiększa aż do 74 milimetrów. Warto oczywiście o tym pamiętać na co dzień, zanim się je wybierze. Należy mieć bowiem na uwadze to, że w takim przypadku powierzchnia szyby jest nieco mniejsza. To wszystko przekłada się przede wszystkim na mniejszą estetykę (zależy od gustu), ale również ma sporo pozytywów. Jakich? Wiąże to się głównie z mniejszymi stratami ciepła, a także jeszcze lepszą ochroną przed hałasem. Jeszcze całkiem niedawno tego typu okna były traktowane jako te lepsze, które są swego rodzaju synonim luksusu. Obecnie jednak już tak nie jest. Te propozycje są raczej traktowane zupełnie normalne, zwłaszcza, że stają się coraz popularniejsze nie tylko na zagranicznym, ale także i polskim rynku. Jest to właściwy wybór dla osób, które poszukują propozycji do mieszkania na wyższym piętrze, które jest narażone na spore porywy wiatru, a także w przypadku domów jednorodzinnych, które znajdują się na terenach górzystych czy ogółem wietrznych.

Okna sześciokomorowe są dziś coraz powszechniejsze, a niektórzy producenci nawet oferują ich zakup w cenie bardzo zbliżonej do tych profili z pięcioma komorami. Zdecydowanie jest to odpowiednia propozycja dla klientów nieco bardziej wymagających, którzy mają świadomość tego, że decydują się na inwestycję na bardzo długie lata, która może im się zwrócić. W jaki sposób? Przede wszystkim mowa tutaj po prostu o energooszczędnym rozwiązaniu, które zagwarantuje mniejsze starty ciepła na długi czas.

Jakie okna do bloku?

Zastanawiasz się nad tym na jaki przekrój okna PCV się zdecydować, jeżeli masz je wstawić do mieszkania w bloku? To bardzo dobre pytanie! W naszym artykule znajdziesz kilka istotnych wskazówek, dzięki którym podejmiesz właściwą decyzję. Przede wszystkim zadbaj o to, żeby dostosować konkretne rozwiązanie do swoich indywidualnych potrzeb. Jest to szalenie istotne, ponieważ ma wpływ na późniejsze użytkowanie całości, a przede wszystkim na komfort cieplny w Twoich wnętrzach. Zadbaj zatem o szczegóły i skup się na dopasowaniu również liczby profili okiennych, a na pewno nie pożałujesz swojej decyzji z biegiem lat.

Jeżeli chodzi o mieszkania w bloku, to warto pamiętać o tym, żeby dostosować rodzaj okien i liczbę komór do piętra, na którym mieszkasz. To ma istotny wpływ na późniejszy komfort użytkowania całości. Im wyższe piętro, tym lepiej jest wybierać cieplejsze okna, a więc te z większą liczbą komór w profilu. Okna 6-komorowe doskonale sprawdzą się na wyższych piętrach, w miejscach, które są narażone na mocne porywy wiatru. Z kolei stolarka okienna z pięcioma komorami to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które mieszkają na niższych piętrach, a więc nie są narażone na drastyczne zmiany warunków atmosferycznych.

Jakie okna do domu jednorodzinnego?

Z kolei okna do domu jednorodzinnego to zupełnie inna kwestia. Już wiesz, jakie okna do bloku. A jakie wybrać do domku? W tym przypadku skup się przede wszystkim na tym, żeby zdecydować się na propozycję, która spełni Twoje wszystkie oczekiwania i zapewni odpowiedni komfort cieplny wszystkim domowników. To ma ogromny wpływ na to, ile w późniejszym czasie będzie Cię kosztować ogrzewanie całości. Szczególnie o tę kwestię powinny zadbać osoby, które mają dużą powierzchnię domku jednorodzinnego.

Podczas wyboru stolarki okiennej należy się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i dostępnymi danymi. Łatwo bowiem zweryfikować, że liczba komór ma wpływ na izolacyjność termiczną, a każda z komór stanowi właściwą przegrodę dla ciepła, które przecież na co dzień ucieka z poszczególnych wnętrz. Oczywiście kluczowym elementem jest to, żeby zwrócić  uwagę głównie na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, a więc wskaźnik Uw, który ma najistotniejszy wpływ dla całości.

Czy liczba komór w profilu ma wpływ na ostateczną cenę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przekrój okna PCV, a dokładniej liczba zastosowanych komór ma wpływ na ostateczną cenę całości. Okazuje się, że jak najbardziej tak! Ma to dość istotne znaczenie. Jednak coraz częściej okna sześciokomorowe, ale również siedmiokorowe są coraz tańsze. Wszystko zależy od producenta, a więc zdecydowanie warto śledzić rynek na bieżąco i cieszyć się poszczególnymi rozwiązaniami, które są proponowane przez różnorodne firmy. Godna uwagi na pewno jest firma Novobudowa, która oferuje różnorodne okna, charakteryzujące się rewelacyjnymi parametrami. Co ważne, wszystkie są dostępne w naprawdę bardzo korzystnych cenach. Warto zatem być na bieżąco z tymi propozycjami, a przede wszystkim skorzystać z pomocy eksperta, który z pewnością chętnie odpowie na wszystkie pytania oraz wątpliwości, a przede wszystkim przygotuje indywidualną wycenę.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nieotwierane okno – za i przeciw
Jaki kolor okien wybrać?
Drzwi prawe czy lewe, czyli jak je rozróżnić?
Brama uchylna czy segmentowa – jaką wybrać?
Rolety antywłamaniowe – jakie wybrać?
Drzwi zewnętrzne – jaki jest podział?
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
Drzwi przeciwpożarowe – gdzie trzeba je montować?
Czy warto inwestować w rolety antywłamaniowe?
Drzwi na taras – przesuwne czy otwierane?

Top