drzwi

Strona otwierania drzwi ma znaczenie! Warto o tym pamiętać na co dzień, zwłaszcza podczas budowy albo remontu domu czy mieszkania. To istotne, ponieważ dzięki temu można bardzo ułatwić sobie życie, ale oprócz tego zadbać o prawo budowlane. O czym ono mówi? Odpowiedź znajdziesz w naszym krótkim artykule.

To, jak otwieram drzwi, ma wpływ na ich późniejsze użytkowanie. Zdecydowanie jest to aspekt praktyczny, na który warto zwrócić uwagę podczas montażu całości. Tak naprawdę wchodzenie oraz wychodzenie z poszczególnych pomieszczeń jest bardzo naturalną czynnością, a więc nierzadko po prostu nie zastanawiamy się nad nią. Jednak sposób otwierania drzwi powinien być już dokładnie przemyślany na etapie tworzenia projektu domu albo mieszkania. Dzięki temu unikniesz wielu przykrych sytuacji!

Otwieranie drzwi a prawo budowlane

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, kiedy decyduje się o tym, jakie drzwi oraz w jaki sposób otwierane wybrać do swojego domu? Przede wszystkim kluczowym aspektem będzie samo prawo budowlane, którego nigdy nie należy lekceważyć. Strona drzwi ma bowiem ogromne znaczenie na co dzień! Okazuje się, że ten dokument odnosi się bezpośrednio, jeżeli chodzi o drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne, a także drzwi do łazienek. Zgodnie z przepisami bardzo ważne jest to, aby otwieranie drzwi w łazienkach oraz toaletach odbywało się na zewnątrz. Oczywiście w tego typu pomieszczeniach można również z powodzeniem postawić na drzwi przesuwne, a także składane. Dlaczego tak jest? Chodzi tutaj o bezpieczeństwo użytkowników. Jest to bowiem ułatwienie ewakuacji. Jeżeli dana osoba zasłabnie w toalecie czy łazience, inni będą mogli jej pomóc, ponieważ nic nie będzie stało na przeszkodzie w otworzeniu drzwi.

Drzwi otwierane na zewnątrz sprawdzą się również w przypadku tych ewakuacyjnych. Chodzi tutaj o wyjścia awaryjne. Mowa tutaj w szczególności o pomieszczeniach, które są przeznaczone do przebywania dla powyżej pięćdziesięciu osób. To, jak otwiera drzwi ma również znaczenie w przypadku wnętrz, w których mają przebywać osoby niepełnosprawne, czy w miejscach, które są zagrożone wybuchem, gdzie mogą dostać się substancje trujące, mieszanki wybuchowe czy substancje duszące.

Kierunki otwierania drzwi

Warto wiedzieć o tym, że teoretycznie bardzo łatwo jest ustalić kierunek drzwi i ich otwierania. Najważniejsze jest jednak to, aby były one jak najbardziej funkcjonalne na co dzień. Warto podkreślić, że tego typu rzeczy są ustalane już w projekcie konkretnego budynku. Lepiej nie zmieniać tego typu kwestii zbyt pochopnie. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest skonsultowanie tej kwestii z osobami bardziej doświadczonymi, które się na tym znają. Drzwi otwierane do wewnątrz będą dobrym rozwiązaniem, o ile nie będą kolizyjne z innymi stałymi obiektami. To bardzo istotna kwestia, o której nigdy nie można zapominać. Trzeba o tym pamiętać podczas remontów czy budowy domu, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, aby później uniknąć bardzo kosztownych przeróbek.

Kierunek otwierania drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwierane do środka mogą znaleźć się w niemal każdym pomieszczeniu, z wyjątkiem łazienek. Oczywiście pod uwagę należy wziąć to, czy kierunek ich otwierania jest bezkolizyjny. To bardzo istotna kwestia, o której należy pamiętać na co dzień. Najważniejsze jest to, aby w tym przypadku nie uderzać w inne skrzydła drzwiowe, meble czy nie przyciąć sobie nimi palców! Sposób otwierania zazwyczaj jest zawsze ustalany przez projektanta wnętrz, a więc warto oddać się w jego ręce lub po prostu posłuchać osób, które pracują w tej branży. Jest to najlepszy sposób na to, żeby nie popełnić błędów w przyszłości.

Kierunek otwierania drzwi zewnętrznych

Zastanawiasz się nad tym, czy drzwi zewnętrzne otwierane do środka będą dla Ciebie odpowiednim wyborem? Cóż, odpowiedź wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać z pozoru! Wiele osób się decyduje na to rozwiązanie, ponieważ uważają, że jest to dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami i utrudnia włamanie się do środka. Czy rzeczywiście tak jest? W tym przypadku zawiasy znajdują się wewnątrz pomieszczenia, a więc faktycznie trudniej jest wyważyć tego typu drzwi. Oczywiście to również znacząco ułatwia przyjmowanie gości, ponieważ nie muszą się oni cofać przed wejściem do domu.

To jednak nie oznacza, że jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Na polskim rynku dużą popularnością cieszą się drzwi zewnętrzne otwierane na zewnątrz. Dlaczego? Przede wszystkim, jeżeli zdecydujemy się na porządny model, który został wyposażony w odpowiedni zamek, istnieje spora szansa na to, że po złodzieje również nie dostaną się zbyt szybko do poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli chodzi o kwestie praktyczne, związane z przyjmowaniem gości, w tym przypadku trzeba podkreślić, że wiele domów zostało wyposażonych w stylowy ganek, dzięki czemu goście wcale nie muszą nadmiernie się męczyć, robiąc krok do tyłu, kiedy chcemy ich wpuścić do swojego domu.

Drzwi na zewnątrz z pewnością będą doskonałym wyborem w przypadku domów z wiatrołapem, w których jest niewiele miejsca, a więc ciasne wnętrze nie umożliwia zamontowania drzwi otwieranych do środka. Jest to również doskonałe zabezpieczenie przed chłodem, ponieważ ten rodzaj sprawia, że silniejszy wiatry dociska całość do ościeżnicy oraz progu, a więc szczelność jest je犀利士
szcze większa, niż w przypadku drzwi otwieranych do środka.

Gdzie znaleźć drzwi wysokiej jakości?

Jeżeli zatem poszukujesz odpowiednich dla siebie drzwi i nie wiesz, jaki kierunek otwierania wybrać, koniecznie postaw na rozwiązanie, które spełni Twoje wszystkie oczekiwania i skup się na tym, żeby całość po prostu przypadła Ci do gustu. Oczywiście lepiej będzie, jeżeli nie będziesz podejmować tego typu decyzji samodzielnie. Najlepiej jest je skonsultować z profesjonalistami. Czeka na Ciebie szereg wykwalifikowanych projektantów, którzy znają się na swoim fachu, a przede wszystkim wiedzą, co powinni zrobić, żeby poszczególne wnętrza były jak najbardziej funkcjonalne.

Oczywiście z profesjonalnych porad możesz również skorzystać w firmie Novobudowa. Tam czeka na Ciebie zespół specjalistów, który posiada cenne doświadczenie, wiedzę oraz umiejętności. Co ważne, dysponują szeroką ofertą zróżnicowanych produktów, a więc bez nawet najmniejszych trudności znajdziesz rozwiązanie, które spełni Twoje wszystkie oczekiwania. Pamiętaj o tym, że drzwi przede wszystkim powinny być odpowiednio dobrane do Twoich indywidualnych preferencji, a przy tym również do projektu domu oraz mieszkania. Im szybciej wykonasz profesjonalną aranżację, tym lepiej, ponieważ znacznie zwiększysz szanse na udane rozwiązania, które spełnią Twoje wszystkie oczekiwania.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nieotwierane okno – za i przeciw
Jaki kolor okien wybrać?
Drzwi prawe czy lewe, czyli jak je rozróżnić?
Brama uchylna czy segmentowa – jaką wybrać?
Rolety antywłamaniowe – jakie wybrać?
Drzwi zewnętrzne – jaki jest podział?
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
Drzwi przeciwpożarowe – gdzie trzeba je montować?
Czy warto inwestować w rolety antywłamaniowe?
Drzwi na taras – przesuwne czy otwierane?

Top