brama garażowa

Decydując się na zakup bramy garażowej należy mieć świadomość, że jest to inwestycja na lata, musi więc spełniać wszystkie najważniejsze funkcje, być niezawodna w różnych warunkach atmosferycznych oraz komponować się z bryłą garażu czy całego budynku. Warto więc dobrze się zastanowić, który z typów bram będzie dla nas najlepszy. Bramy różnią się między sobą materiałem, z których są wykonane i sposobem otwierania, najczęściej spotyka się więc dwa rodzaje bram garażowych: bramy garażowe uchylne i segmentowe.

Rola bramy garażowej

Przede wszystkim brama do garażu ma chronić wszelkie przedmioty tam zgromadzone, głównie oczywiście samochód. Brama zapobiega włamaniom, kradzieży czy uszkodzeniom. Zabezpieczeniom służy odpowiedni zamek czy dodatkowe rygle, wzmocnione zawiasy i materiał z jakiego wykonana. Nierzadko z garażu można dostać się bezpośrednio do reszty pomieszczeń w domu, więc odpowiednia brama będzie ich strzegła przed dostaniem się do środka osób niepowołanych. Podobnie jak okna i drzwi, również bramy garażowe oznacza się sześcioma klasami odporności na włamanie- od RC1 do RC6, przy czym im wyższa klasa tym intruz będzie miał większy problem ze sforsowaniem bramy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania współcześnie stosuje się dodatkowo:

  • fotokomórki – emitują wiązki podczerwieni, jeśli zostaną przerwane, brama automatycznie się zatrzyma i nie uderzy osoby, która znajduje się zbyt blisko
  • blokada sprężyny – w momencie awarii sprężyny blokada taka zapobiegnie opadnięciu bramy
  • automatyczny system odłączający – w przypadku natrafienia na jakąś przeszkodę w trakcie otwierania lub zamykania skrzydło zatrzyma się i cofnie
  • łagodne zatrzymanie – harmonijne i powolne zatrzymywanie zapobiega uderzeniu skrzydła o posadzkę.

Kolejną funkcją jest izolacja auta przed zbyt wysokimi lub zbyt niskimi temperaturami. Dzięki temu zimą nie będziemy męczyć się z zamarzniętym zamkiem a latem z nieprzyjemnie nagrzanym wnętrzem. Auto zabezpieczone właściwie w garażu nie jest narażone na uszkodzenia powstałe na skutek działania silnego wiatru czy gradu. Gdy mowa o termoizolacji istotny jest rodzaj stosowanego ocieplenia, szczelność między segmentami i szczelność między bramą i ościeżnicą. Im grubsza warstwa ocieplenia (średnio 2-4 cm)  tym lepsza izolacja termiczna. Określa ją współczynnik przenikania ciepła U, który nie powinien przekraczać 1,3 W/ (m2K)

Dodatkowo bramy to też ważny element estetyczny, dzięki różnorodnym kształtom, materiałom, kolorom można podkreślić charakter i styl projektu domu.

Czym charakteryzuje się brama garażowa uchylna?

Drzwi garażowe uchylne otwierają się na skutek ruchu uchylnego i jest to jeden z najczęściej stosowanych systemów, szczególnie do garażu, gdzie parkować ma jeden pojazd. Podczas podnoszenia płyta bramy przemieszcza się na prowadnicach przy pomocy sprężyn w kierunku sufitu. To daje możliwość zagospodarowania przestrzeni na ścianach bocznych, np. półkami. Brama wyposażona jest w widoczne miejsce na zamek ryglujący, jedno- albo dwupunktowy. Przeważnie wykonuje się je z aluminium lub stali i wykańcza okładziną z drewna albo PVC. Brama uchylna jest niedroga i łatwa w montażu, poza tym sprawdza się nawet w garażach o niskim nadprożu, od 10 cm. Tego typu bramy występują w wersji ocieplonej (z wykorzystaniem pianki poliuretanowej) i nieocieplonej. Ten pierwszy model powinien być stosowany w garażach, które przylegają do budynków, drugi zaś w garażach wolnostojących, które nie są ogrzewane.

Aby brama uchylna funkcjonowała właściwie należy ją precyzyjnie zamontować i właściwie dopasować uszczelki, dzięki czemu zwiększy się jej współczynnik izolacji.

Brama segmentowa – rodzaje i zastosowanie

Ze względu na miejsce umieszczenia napędu, wyróżnia się bramy segmentowe otwierane ku górze lub w na bok. Brama garażowa segmentowa otwierana w górę, otwiera się wzdłuż prowadnic umieszczonych pod sufitem i poniekąd chowa się do wewnątrz garażu. To sprawia, że auto przed zaparkowaniem w garażu może stać naprawdę blisko wjazdu. Konstrukcja tego typu bramy składa się z kilku segmentów połączonych zawiasami oraz zabezpieczonych uszczelkami, dodatkowo może też posiadać automatyczny napęd. Segmenty wypełnia się litym drewnem lub pianką poliuretanową, co nadaje im duże właściwości termoizolacyjne. Nie należy się niepokoić, że w przypadku braku prądu, automatyczna brama segmentowa zatrzaśnie się lub nie otworzy, ponieważ zawsze można zrobić to ręcznie.

Takie bramy nie sprawdzą się w przypadku, gdy pod sufitem biegną np. rury ciepłownicze lub inne instalacje, chyba, że zdecydujemy się wówczas na bramę otwieraną bocznie, co jednak jest dużo droższym wariantem montażu.

Prawidłowy montaż – czyli jaki?

Mimo, że bramę garażową można zamontować samodzielnie, lepiej jest skorzystać z usług profesjonalisty, szczególnie takiego, który współpracuje z producentem wybranej przez nas bramy. Najważniejsze to odpowiednio przygotować miejsce montażu: ściany muszą być wykończone (np. tynk równo nałożony), prowadnice boczne i górne oraz ościeżnica MUSZĄ być stabilnie i równomiernie zamocowane. Trzeba też dobrać właściwe kołki mocujące, zgodnie z rodzajem ściany, do której montujemy bramę. Na koniec pozostaje regulacja sprężyn, dzięki czemu skrzydło bramy będzie przylegało ściśle do ościeżnicy, nie będzie opadać oraz da się je otworzyć bez użycia większej siły.

Drzwi garażowe uchylne i segmentowe – które wybrać?

Stając przed wyborem bramy należy zwrócić uwagę na podobieństwa i różnice między nimi.

Podobieństwa:

  • szeroki wybór kolorów i wzorów na powierzchni
  • wyposażenie w zabezpieczenia antywłamaniowe
  • możliwość montażu automatycznego mechanizmu otwierania
  • te same materiały wykonania- aluminium, stal i inne.

Różnice:

  • drzwi garażowe uchylne wymagają przestrzeni przed garażem i w nim
  • brama segmentowa nie wymaga przestrzeni przed garażem, można też zrezygnować z mechanizmu montowanego pod sufitem na rzecz montażu bocznego
  • bramy uchylne są tańsze, ale mniej funkcjonalne i o mniejszym wskaźniku termoizolacji.

Ważne są też czynniki takie jak budżet jakim dysponujemy, usytuowanie garażu i jego konstrukcja (wysokość nadproża, dostępność ścian i sufitu), wymiary otworu wjazdowego. Brama garażowa segmentowa wymiary to najczęściej 200-250 cm szerokości i 200-260 cm wysokości. Gdy garaż jest częścią budynku ważne jest czy mechanizm jest cichy i czy wyglądem pasuje do bryły budynku. Warto też przyjrzeć się wszystkim dodatkowym funkcjom jak możliwość alternatywnego otwierania w przypadku bram automatycznych, dodatkowa lampa sygnalizacyjna itp. Automatyka bram garażowych to coraz popularniejsza opcja, nie dość, że ceny stały się bardziej osiągalne to bezsprzecznie Polacy coraz bardziej cenią sobie wygodę. Otwieranie i zamykanie bramy za pomocą niedużego, podręcznego pilota to spore udogodnienie. Co ciekawe, bramę automatyczną trudniej podważyć, co zwiększa zatem jej bezpieczeństwo. Drzwi garażowe to wybór na długie lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Drzwi garażowe podnoszone oraz brama garażowa panelowa mają przede wszystkim być funkcjonalne i dawać poczucie bezpieczeństwa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Okna 5- czy 6-komorowe? Jakie wybrać?
Okna antywłamaniowe – jakie wybrać?
Montaż bramy garażowej – czy warto zrobić to samemu?
Drzwi zewnętrzne drewniane – wady i zalety
Rolety zewnętrzne – czy chronią przed upałem?
W którą stronę powinny otwierać się drzwi?
Drzwi aluminiowe czy stalowe – co wybrać?
Czy warto samemu montować drzwi zewnętrzne?
Bramy do garażu – jakie są ich rodzaje?
Jak działają nawiewniki okienne?

Top