montaż okien

Wiele osób poznaje ogrom nowych określeń dopiero w sytuacji, gdy budują swój własny dom lub go remontują. Zdecydowanie tego typu inwestycja jest bardzo wymagają i wiąże się często również z zakupem nowych okien. Przedstawiciele oraz budowlańcy często używają sformułowania węgarek. Czym on tak naprawdę jest? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Techniczne aspekty okien są dla Ciebie czarną magią? Na szczęście z naszego artykułu dowiesz się wielu cennych rzeczy, dzięki czemu zakup nowej stolarki okiennej, a przede wszystkim sama budowa albo remont staną się dla Ciebie prostsze. Czy są tzw. węgarki? Tego dowiesz się z naszego krótkiego artykułu, a więc przeczytaj go do końca.

Czym są węgarki okienne?

Przede wszystkim na początku warto poznać historię węgarka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu domy jednorodzinne były powszechnie budowane z cegły. To właśnie wtedy architekci skupiali się na tym, żeby przygotować otwory okienne w taki sposób, aby były nieco mniejsze od zewnątrz, niż wewnątrz. Wiązało się to bowiem z ekonomicznym podjęciem do kwestii ogrzewania. Chodziło przede wszystkim o mniejsze straty ciepła. To właśnie węgarek okienny pozwala na uzyskanie takiego rezultatu.

Czym jest zatem węgarek? Przede wszystkim to fragment ściany, który wystaje przy otworze okiennym. W jaki sposób się go uzyskuje? Jest to dość proste. Konieczne jest wysunięcie cegieł na odpowiednią odległość. Jeżeli dom jest budowany z drewna lub konstrukcja jest betonowa, wtedy konieczne jest zastosowanie dodatkowych słupków. Jest to zatem rozwiązanie, które w dawnych czasach było powszechnie wykorzystywane.

Do czego przydaje się węgarek okienny?

Przede wszystkim warto wiedzieć, w jakim celu wykonywano tzw. węgarki okienne. Przede wszystkim była to wspaniała ochrona przed wypadnięciem okna z ościeżnicy. Niegdyś nie było tak dobrych metod na ich utrzymanie w jednym miejscu. Było to zatem doskonałe dodatkowe zabezpieczenie. Oczywiście miało to także wpływ nie tylko na ewentualną oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim również na zachowanie większego bezpieczeństwa, ponieważ ryzyko wypadnięcia szyby na osobę, która przechodzi obok budynku było dość duże i przede wszystkim mogło zakończyć się tragedią.

Oczywiście w dzisiejszych czasach technologia poszła bardzo mocno do przodu. To oznacza, że już nie ma ryzyka wypadnięcia okna. Wszystko za sprawą specjalnych kotw, ale również panek montażowych. Całość jest dokładnie przytwierdzona do muru i nie ma możliwości, aby mogła wypaść nawet przy silnym wietrze.

Mimo wszystko węgarek okienny dziś również jest spotykany w nowoczesnych budynkach. Jest to bowiem dobry sposób a to, aby ochronić okno, a przede wszystkim wnętrze poszczególnych pomieszczeń przez silnymi opadami deszczu, a także podmuchami silnego wiatru. A przecież tak zmienne warunki atmosferyczne zdarzają się w Polsce coraz częściej. Węgarek jest zatem skutecznym sposobem na to, aby ochronić najbardziej newralgiczne miejsca łączeń ramy. Ościeżnica okienna jest w ten sposób dodatkowo zabezpieczona. To dlatego wciąż w wielu projektach stosuje się to rozwiązanie.

Węgarek w oknie, a montaż stolarki

Musisz wiedzieć o tym, że węgarek w oknie absolutnie nie będzie obojętny dla całej konstrukcji. Przede wszystkim może to być niemałym utrudnieniem podczas montażu. Dotyczy to w szczególności budynków, w których znajdują się ściany jednowarstwowe. W przypadku tych trójwarstwowych nie ma takiego problemu, ponieważ węgarek stanowi zmniejszenie jedynie zewnętrznej warstwy otworu okiennego.

W przypadku jednowarstwowych ścian może to być dodatkowe utrudnienie dla osób, które chcą postawić na ciepły montaż, a więc zależy im na tym, aby zamontować na całości specjalne taśmy. Taśmę paroprzepuszczalną należy umieścić od zewnątrz, a węgarek może to utrudniać. To dlatego do ościeżnicy nierzadko montuje się specjalne, plastikowe listwy. To właśnie one zapewniają większą szczelność w tynku elewacyjnym. Jest to mocne połączenie, na które zdecydowanie warto postawić.

Jeżeli chodzi o dwuwarstwowe ściany, to tutaj konieczna będzie rezygnacja z klasycznego węgarka. Nie sposób jest go tradycyjnie zamontować. Na szczęście jest prosta alternatywa, na którą zdecydowanie warto postawić. Już po montażu stolarki okiennej, konieczne jest przygotowanie węgarka z warstwy styropianu. Montuje się go w taki sposób, aby nachodził częściowo na ościeżnicę. Jest to najlepszy sposób na to, aby pozbyć się mostka termicznego.

Zmniejszenie otworu okiennego – czy warto?

Coraz więcej osób decyduje się na zmniejszenie otworu okiennego. Okazuje się to być bardzo dobrą decyzją w wielu przypadkach. Przede wszystkim chodzi o to, że jest to dobry sposób na zredukowanie mostka termicznego, który jest nieodłącznym elementem okna.

To jednak nie wszystko, ponieważ zmniejszenie otworu i dostosowanie go do swoich indywidualnych potrzeb może okazać się również sporą oszczędnością pieniędzy. Na ten krok decydują się w szczególności chętnie osoby, które w swoim domu mają bardzo duże okna. Okazuje się bowiem, że już nawet zmniejszenie konkretnego otworu okiennego o kilka centymetrów może generować niższe koszty o kilkaset złotych. Przy kilkunastu lub kilkudziesięciu oknach jest to bardzo duża różnica, której nie warto lekceważyć.

Nowoczesny dom z węgarkami

Węgarki nie są niczym zaskakującym w starych, ceglanych domach. Tak naprawdę ich przygotowanie nie było bardzo skomplikowane, ponieważ wymagało to jedynie użycia nieco większej ilości materiału. Oczywiście bardzo istotne było także właściwe przemyślenie tej kwestii i zamontowanie w odpowiednim czasie. W nowoczesnych domach również nie jest to skomplikowany proces. Zwłaszcza, że do budowy używa się najczęściej bloczku z betonu komórkowego. Węgarki można przygotować z pasków, które nie przekraczają pięciu centymetrów. Warto jednak pamiętać o tym, że węgarki montuje się po bokach oraz na górze ościeżnicy. Z kolei na dole wystarczającym zabezpieczeniem jest tradycyjny parapet.

To, czy zrobisz węgarki w swoim własnym domu, zależy tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji. Na pewno warto skonsultować tę kwestię z projektantem, a przede wszystkim z kierownikiem budowy, który chętnie odpowie na Twoje wszystkie pytania oraz wątpliwości. Najlepiej jest przedyskutować tę kwestię ze specjalistami, którzy przedstawią Ci wszystkie plusy oraz minusy tego rozwiązania.

Oczywiście w firmie Novobudowa są zatrudnieni doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy bardzo chętnie odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania, również te dotyczące węgarków. Warto im zatem zaufać, żeby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat i zyskać pewność, że cała inwestycja zostanie zrealizowania zgodnie z Twoimi planami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jaki zamek do drzwi wybrać?
Zatrzask balkonowy – idealny na chłody!
Klamki antywłamaniowe do okien – to warto o nich wiedzieć
Regulacje okien – co to jest i kiedy warto ją wykonać?
Jak uszczelnić okna na jesień i zimę?
Dlaczego okna parują – wyjaśniamy
Pęknięta szyba w oknie – co zrobić?
Wielkość bramy garażowej – jak ją dobrać?
Trendy w oknach 2022
Okno w kuchni – dlaczego warto je zamontować?

Top