mycie okien

Okna mogą być prawdziwym atutem każdego domu czy firmy. Obecnie bardzo modne i popularne są duże przeszklenia, które sprawiają, że do poszczególnych pomieszczeń dostaje się dużo światła, a to gwarantuje świetny wygląd poszczególnych wnętrz. Jednak, aby okna dobrze się prezentowały, muszą być czyste. Mycie okien wcale nie jest takie łatwe. Jak zatem się za to zabrać? Podpowiadamy.

Dla wielu osób mycie okien jest przykrą odpowiedzialnością i znienawidzonym obowiązkiem domowym. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, żeby zmienić te odczucia. Jakie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Przydatna porada sprawi, że mycie okien stanie się dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Będzie szybkie oraz skuteczne. Bez smug!

Mycie okien – ocet

Domowe sposoby na mycie okien są najlepsze i najskuteczniejsze. Warto je czyścić regularnie, a więc nie tylko przed świętami oraz na wiosnę. Dzięki temu późniejsze doprowadzenie ich do porządku będzie dla Ciebie po prostu łatwiejsze. W sklepach dostępnych jest wiele różnorodnych środków. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze są one skuteczne i pozostawiają smugi na szybach. Chemia może dodatkowo uczulać i wywoływać podrażnienia. Są tańsze oraz skuteczniejsze sposoby. Mycie okien – ocet jest jednym z nich.

Mycie okien octem jest bardzo proste. Wystarczy, że przygotujesz mieszkankę ciepłej wody z octem w proporcjach 1:1. Wyższa temperatura wzmaga działanie octu, a więc ważne jest to, aby zachować ją na właściwym poziomie. Jeżeli przeszkadza Ci zapach octu, możesz dodać do całości odrobinę ulubionego, naturalnego olejku eterycznego. Oczywiście całość szybko wietrzeje, a więc ocet w Twoim domu nie będzie wyczuwalny już po kilku godzinach od sprzątania.

Wodę z octem rozprowadzaj na szybach przy użyciu butelki ze spryskiwaczem. To najłatwiejsza metoda. Do czyszczenia szyb używaj specjalnych ściereczek z mikrofibry. To bardzo przydatne akcesoria, które sprawdzają się do polerowania szyb i nie pozostawiają na nich drobinek kurzu.

Mycie okien w mróz

Mycie okien w mróz nie jest łatwe, ani przyjemne. Lepiej jest zatem odłożyć tę czynność na lepszy czas. Jeżeli jednak nie masz innej możliwości, a umycie szyb jest konieczne – zastosuj się do naszych krótkich porad. Dzięki temu mycie okien PCV będzie bezpieczne, a przede wszystkim znacznie łatwiejsze i szybsze. Do czyszczenia szyb w zimne dni, nie używaj ciepłej wody, ponieważ różnica temperatur może doprowadzić do ich uszkodzenia. Używaj zatem wody zimnej albo letniej. Nie dopuść również do zamarznięcia wody na oknach. W tym celu stosuj środki, które w składzie zawierają alkohol. Jeżeli stawiasz na domowe metody, do mieszanki dodaj odrobinę spirytusu.

Czym myć okna zimą? Warto się do tego odpowiednio przygotować. Postaw na sok z cytryny, który nie tylko wyczyści szyby, ale również nada im wspaniałego blasku. Nie zapomnij dodać do mieszanki spirytus salicylowy. Zamiast zwykłego płynu do mycia szyb możesz również użyć płynu do spryskiwaczy, który nie zamarza nawet w największe mrozy. Możesz go z powodzeniem kupić na każdej stacji samochodowej.

Mycie okien w słońcu

Niestety, ale mycie okien w słońcu jest gwarancją niepowodzenia. Jest to najlepszy sposób na to, żeby po zachmurzeniu zobaczyć na szybie smugi. Jak to możliwe? Otóż przez promieniowanie słoneczne, woda zbyt szybko wysycha, co powodu, że na tafli powstają smugi. Warto zatem unikać mycia szyb w słońcu, ponieważ dzięki temu pozbędziesz się problemu, związanego z koniecznością ponowienia tej czynności.

Jeżeli zatem świeci silne słońce, zacznij myć okna od drugiej strony domu. Po prostu unikaj bezpośredniego promieniowania słonecznego. Dzięki temu szybko przekonasz się, że proces sprzątania jest szybszy i nie wymaga od Ciebie dużych nakładów pracy.

Najlepiej myć okna w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Promienie słońca nie powinny bezpośrednio padać na taflę szkła. Dzięki temu unikniesz zacieków, śladów po kroplach wody czy po prostu smug.

Mycie okien bez smug

Mycie okien bez smug naprawdę jest możliwe! Przede wszystkim w tym celu postaw na właściwe akcesoria. Świetne efekty uzyskasz, jeżeli będziesz stosować ściereczki z mikrofibry. To miękkie kawałki tkaniny, które doskonale zbierają wszelki brud, a więc również drobny kurz. Niektóre z nich są tak dobre, że umożliwiają mycie okien bez żadnych detergentów! Wystarczy do tego dobrej jakości ściereczka, a także ciepła woda.

Jeżeli chcesz z kolei doskonale nabłyszczysz swoje okna na długi czas, możesz do tego wykorzystać glicerynę. Jest to niedrogi środek, który możesz kupić w wielu miejscach. To właśnie ta substancja stworzy na oknach niewidzialny filtr ochronny, który sprawi, że na szybach nie będą się osadzały brud, kurz oraz zanieczyszczenia powietrza. Co ważne, jest to również gwarancja mycia bez smug! Glicerynę możesz z powodzeniem kupić w praktycznie każdej aptece. Co ważne, jeżeli nie masz akurat tego środka pod ręką, możesz go z powodzeniem zastąpić płynem do zmiękczania tkanin albo zimowym płynem do spryskiwaczy. Spróbuj tej metody, a na pewno nie pożałujesz, ponieważ szybko przekonasz się, że mycie okien bez smug naprawdę jest możliwe.

Dość niecodzienną metodą mycia okien, która również ma swoich zwolenników, jest stosowanie do tego celu nabłyszczacza do zmywarki. W jego składzie znajduje się bowiem sok z cytryny oraz alkohol. To wszystko sprawia, że doskonale rozpuszcza ona tłuste osady, a także ma wpływ na rewelacyjne błyszczenie się szkła. Wystarczy, że dodasz odrobinę produktu do wody, którą masz zamiar umyć okna w swoim domu.

Warto pamiętać również o tym, że znacznie łatwiej utrzymać w świetnej czystości okna, które wyróżniają się doskonałą jakością wykonania. A tylko takie można znaleźć w firmie Novobudowa, która istnieje na polskim rynku już od bardzo długiego czasu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jaki zamek do drzwi wybrać?
Zatrzask balkonowy – idealny na chłody!
Klamki antywłamaniowe do okien – to warto o nich wiedzieć
Regulacje okien – co to jest i kiedy warto ją wykonać?
Jak uszczelnić okna na jesień i zimę?
Dlaczego okna parują – wyjaśniamy
Pęknięta szyba w oknie – co zrobić?
Wielkość bramy garażowej – jak ją dobrać?
Trendy w oknach 2022
Okno w kuchni – dlaczego warto je zamontować?

Top