okna bez smug

Mycie okien nie jest skomplikowane, jednak trzeba się dobrze nauczyć tej sztuki, aby osiągnąć doskonałe rezultaty. Muszą być czyste, lśniące, a przede wszystkim bez smug. Przekonaj się zatem, co możesz zrobić, żeby uzyskać ten efekt. Co używać do mycia okien, a także jakie techniki stosować.

Jak myć okna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które całkiem niedawno przeprowadziły się do nowego mieszkania albo domu jednorodzinnego. Zależy im na tym, aby uzyskać nieskazitelny efekt i cieszyć się nim przez bardzo długi czas. W naszym artykule znajdziesz kilka prostych i przydatnych wskazówek, dzięki czemu okna bez smug staną się standardem w Twoim domu.

Jak umyć okna bez smug?

Szyby okienne można umyć szybko i skutecznie. Do tego potrzebujesz jednak wprawy, doświadczenia, odpowiedniej techniki, a przede wszystkim właściwych środków. Czym myć okna? Najpopularniejszy sposób do wykorzystanie tradycyjnego płynu, dostępnego w sklepach oraz papierowych ręczników lub specjalnych ściereczek albo gumowych ściągaczek do szyb. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie środki chemiczne myją okna w ten sam sposób, a więc warto wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. To wymaga cierpliwości i testów.

Nie musisz jednak kupować specjalnych płynów. Wystarczy, że użyjesz płynu do mycia naczyń. Jego niewielką ilość wystarczy rozrobić w misce z ciepłą wodą, a następnie przetrzeć roztworem szyby. Aby nie powstały na nich smugi, musisz dokładnie wytrzeć je do sucha.

Popularne jest także mycie okien octem. Nic w tym dziwnego, ponieważ to bardzo skuteczny sposób na to, aby uzyskać wspaniały efekt, lśniących i idealnie czystych szyb bez większego wysiłku. Część osób decyduje się na zrobienie roztworu z soku z cytryny oraz wody (proporcje: pół szklanki soku na szklankę wody). Jest to sposób, który docenią osoby lubiące świeży, piękny zapach we wnętrzach.

Nie wiesz jak myć okna bez smug, które są bardzo zabrudzone? Wymagają specjalnego traktowania. Najpierw należy rozpuścić uciążliwy brud. Wystarczy, że posmarujesz szyby olejem lnianym i zostawisz go na powierzchni na około godzinę. Później całość umyj wybranym przez siebie płynem.

Ekologiczny sposób to wykorzystanie samej wody oraz specjalnie dedykowanej do tego ściereczki, którą można znaleźć w niemal każdej drogerii czy markecie. Jeżeli jest ona zrobiona ze specjalnego materiału, nie będziesz musiał polerować okien!

Domowy płyn do szyb

Jak zrobić płyn do mycia szyb bez smug? To prostsze niż myślisz! Nie musisz wydawać dużych pieniędzy na gotowe produkty. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie ekologicznych środków do sprzątania. To tanie, a przede wszystkim dobre dla środowiska, wszystkich domowników oraz Twoich dłoni! Domowy płyn do szyb przygotujesz zaledwie w chwilę, a składniki możesz mieć we własnym mieszkaniu.

Potrzebujesz tanich składników, które pewnie znajdują się w Twojej kuchni. Rewelacyjną bazą będzie ocet. Jest to środek, który doskonale usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia, ale również tłuste osady. To jednak nie wszystko, ponieważ ma również właściwości nabłyszczające szyby. Aby go przygotować, potrzebujesz dwie szklanki wody oraz pół szklanki octu. Do całości możesz z powodzeniem również dodać dwie łyżki soku z cytryny, który wspaniale pachnie i dodatkowo nabłyszcza.

Płyn do mycia szyb możesz z powodzeniem również zrobić z mydła w płynie. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą pół litra ciepłej wody destylowanej z dwiema łyżkami mydła w płynie, trzema kroplami gliceryny, a także dwiema łyżkami wódki. To sprawi, że nie tylko dokładnie umyjesz szyby, ale pozbawisz je uciążliwych smug i wspaniale nabłyszczysz.

Tego nie należy robić podczas mycia okien

Do mycia szyb warto wykorzystywać ekologiczne produkty. Jednak technika jest również bardzo istotną kwestią. Przede wszystkim unikaj mycia okien w ciepłe, a przede wszystkim słoneczne dni. Może Ci się to wydawać dość dziwne, ponieważ to właśnie wtedy widać na oknach każdą, nawet najmniejszą kropkę. Jednak słońce nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Przez upał płyn będzie szybciej parował, przez co nie zdążysz wytrzeć szyby do sucha, co będzie skutkowało powstaniem uporczywych smug.

Podobnie nie powinno się myć okien podczas przymrozków, a tym bardziej silnych mrozów. Niestety, ale w takiej sytuacji szkło jest bardzo podatne na uszkodzenia, a więc jeden nieostrożny ruch może się skończyć pęknięciem szyby.

Złym pomysłem jest również przecieranie okien na sucho. Drobinki, a w szczególności te piasku mogą bowiem porysować delikatne szkło. Unikaj zatem tego, starając się zawsze myć okna na mokro.

Kolejność mycia okien również ma znaczenie. Zawsze należy zaczynać od ram. Szyby zostaw na koniec, ponieważ w przeciwnym razie będziesz musiał wrócić do ich polerowania!

Sprawdź, jak umyć ramy okienne

Okna bez smug to jedno, jednak bardzo istotne jest również umycie ram okiennych, które są nieodzowną częścią całości. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeżeli w swoim domu masz do dyspozycji drewniane ramy okienne, możesz je z powodzeniem wyczyścić przy użyciu ciepłej wody połączonej z niewielkością ilością płynu do mycia naczyń. To delikatny środek, a więc nie zniszczy wrażliwej struktury drewna. Oczywiście tego typu materiał wymaga również dodatkowej konserwacji przy użyciu specjalnych środków.

Bardzo łatwo zniszczyć można ramy aluminiowe, a więc jeżeli takie posiadasz w swoim domu, musisz zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim do ich mycia nie stosuj żadnych żrących produktów chemicznych, a tym bardziej ostrych przedmiotów! Szczotki, a tym bardziej druciaki zdecydowanie odstaw w kąt. Wystarczy jednak, że przetrzesz je wilgotną ściereczką z łagodnym detergentem, a następnie wytrzesz do sucha. Wykorzystaj do tego miękką ściereczkę z mikrofibry. Dzięki temu uzyskasz najlepsze rezultaty.

Najpopularniejsze są obecnie ramy okienne z PCV. Można je jednak dość łatwo porysować, a więc myj je miękką gąbką albo ściereczką, używając do tego delikatnych środków. Może to być po prostu woda z octem albo z płynem do mycia szyb.

Kiedy warto wymienić okna na nowe?

Niektóre zabrudzenia w wiekowych oknach bardzo trudno jest usunąć. Kiedy stolarka przestała spełniać swoją funkcję, nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim nie chroni już przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a więc zimnem, deszczem czy wiatrem, a do wnętrza dostaje się coraz więcej chłodu – pora pomyśleć o wymianie okien na nowe. W firmie Novobudowa oferujemy nowoczesne, różnorodne rozwiązania, które bez wątpienia przypadną Ci do gustu. Co ważne, do Twojej dyspozycji jest specjalista, który chętnie odpowie na Twoje wszystkie pytania. Zatrudniamy bowiem doświadczonych fachowców, którzy znają się na swoim fachu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jaki zamek do drzwi wybrać?
Zatrzask balkonowy – idealny na chłody!
Klamki antywłamaniowe do okien – to warto o nich wiedzieć
Regulacje okien – co to jest i kiedy warto ją wykonać?
Jak uszczelnić okna na jesień i zimę?
Dlaczego okna parują – wyjaśniamy
Pęknięta szyba w oknie – co zrobić?
Wielkość bramy garażowej – jak ją dobrać?
Trendy w oknach 2022
Okno w kuchni – dlaczego warto je zamontować?

Top