Kwiaty domowe stanowią piękną dekorację, a przede wszystkim sprawiają, że konkretna przestrzeń zyskuje na przytulności. Jest to zatem doskonały wybór tak naprawdę do wszystkich rodzajów wnętrz. Sprawdza się w domach jednorodzinnych oraz w niewielkich mieszkaniach w bloku. Przekonaj się, jaki kwiat doniczkowy sprawdzi się na Twoim parapecie!
Kwiatki domowe muszą być odpowiednio dobrane do przestrzeni, w której mają się znaleźć. Okno jest nierówne drugiemu oknu, a pod uwagę należy wziąć przede wszystkim takie kwestie jak naświetlenie w konkretnej przestrzeni, a także ilość miejsca. Twoje rośliny domowe mogą zachwycać kolorami, a także szybko i bujnie rosnąć, jednak musisz o nie odpowiednio zadbać. Konkretne gatunki powinny stać w miejscu bardzo nasłonecznionym, inne w cieniu. Warto to wszystko wziąć pod uwagę, a nie tylko kwestię ich podlewania oraz nawożenia. Jeżeli kwiaty domowe doniczkowe będą się dobrze czuły na Twoim parapecie, odwdzięczą Ci się rewelacyjnym wyglądem.
Spis Treści:
Kwiaty na południowe okno
Kwiaty na parapetach południowych to takie, które uwielbiają dużo słońca. To właśnie od tej strony jest największe nasłonecznienie. Niestety, trzeba podkreślić, że rośliny, które najczęściej wybieramy do naszych domów raczej nie przepadają za tego typu warunkami. Jeżeli są delikatne, niestety nie poradzą sobie przy silnym nasłonecznieniu. Niestety, kwiaty na parapet, które postawimy od strony południowej, a są zbyt wrażliwe na ekspozycję słoneczną, mogą po prostu uschnąć. Często można w takich sytuacjach zauważyć, że liście są sparzone. Tak naprawdę warunki, jakie panują w takim miejscu można z powodzeniem porównać do klimatu pustynnego, a przecież jak dobrze wiemy, na gorących piaskach pustyni prawie nic nie rośnie! W to miejsce wybieraj zatem ładne kwiaty, które mają odpowiednią budowę, żeby poradziły sobie z parzącym słońcem. Co to oznacza? Muszą naturalnie występować w suchym klimacie. Tego typu okazy najczęściej posiadają gąbczastą i zgrubiałą budowę. Skóra na liściach jest dość gruba, dzięki czemu są w stanie bez trudu uporać się z suszą, a także nadmiernym nasłonecznieniem. Jakie kwiaty pokojowe wybrać zatem od strony południowej? Mogą to być sukulenty i kaktusy, wilkomlecz, aloes, agawa czy gruboszcz. Jeżeli zadbasz o ich odpowiednią pielęgnację, a przede wszystkim regularne podlewanie, będziesz cieszyć się ich rewelacyjnym wyglądem przez długi czas.
Kwiaty na północne okno
Północne okno to miejsce, w którym trudno będzie utrzymać kwitnące kwiaty doniczkowe. Przez niemal cały dzień rośliny nie mają bowiem dostępu do promieni słonecznych. Światło jest rozproszone i bardzo delikatne, co sprawia, że nie mogą one się pożywić. Przede wszystkim w tym przypadku nie sprawdzą się kwiatki do pokoju z kolorowymi liśćmi. Od strony północnej lepiej jest wybierać rośliny, które posiadają ciemnozielone liście. To oznacza, że w swoich pokojach możesz umieścić piękne monstery, bluszcz czy paprocie. W tego typu warunkach dobrze poradzą sobie również zamiokulkasy zamiolistne. Dobrym wyborem będzie dla Ciebie również fuksja albo skrzydłokwiat. Pięknie prezentują się na każdym parapecie, a przede wszystkim poradzą sobie w warunkach jakie panują od strony północnej.
Kwiaty na zachodnie okno
Duży kwiat doniczkowy może świetnie sobie poradzić na zachodnim oknie. Jest to okno dość ciepłe, a więc wiosną oraz latem niektóre rośliny mogą ucierpieć od nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W szczególności dotyczy to delikatnych roślin. Duży kwiat do salonu zazwyczaj jednak stoi na podłodze, a więc możesz go swobodnie nieco przesuną latem czy wiosną, aby go przed tym ochronić. Na parapecie od strony zachodniej świetnie sprawdzą się takie gatunki roślin jak kroton, anturium, dracena czy kliwia. To jednak nie wszystko, ponieważ jest to również idealne miejsce dla kwiatów domowych kwitnących, takich jak begonie, cyklameny, fiołki alpejskie oraz afrykańskie czy azalie oraz storczyki.
Kwiat domowy zawsze musi być odpowiednio dobrany do miejsca, w którym będzie mieszkać, a więc oprócz nasłonecznienia, koniecznie weź pod uwagę również kwestie związane z przestrzenią wokół niego. Jeżeli jest to roślina sporych rozmiarów, zapewnij jej miejsce do swobodnego wzrostu, dzięki czemu nie będziesz mieć w przyszłości trudności z jej rozwojem, a przy tym kwiat będzie pięknie się prezentował w każdej sytuacji.
Kwiaty na wschodnie okno
Kwiaty domowe zielone będą dobrze się czuły na wschodnich oknach. W tym miejscu przez połowę dnia jest pełne nasłonecznienie, a później przez szybę wpada światło rozproszone. Tak naprawdę tego typu warunki są dobre dla niemal wszystkich domowych kwiatów doniczkowych. Jeżeli zatem nie wiesz, gdzie powinieneś postawić konkretny gatunek rośliny, nie ryzykuj i wybierz właśnie wschodnie okno. Będziesz zadowolony z tej decyzji, ponieważ kwiat na pewno się utrzyma i będzie pięknie rósł. Oczywiście niektórym kwiatom lepiej służy poranne nasłonecznienie. W tym przypadku można wyróżnić zielistka Sternberga. Ponadto na oknie od strony wschodniej możesz również postawić bluszcz, trzykrotkę, szeflera, a także epipremnum złociste. Wiele osób decyduje się również na umieszczenie w tym miejscu draceny, skrzydłokwiata czy anturium, którym takie warunki również bardzo służą.
Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu rośliny najlepiej będą rosły od strony wschodniej wiosną oraz latem. Jesienią i zimą zalecana jest czujna obserwacja. W końcu wtedy słońce znacznie rzadziej przedziera się przez chmury, co może doprowadzić do tego, że rośliny zaczną usychać i żółknąć. W takiej sytuacji nie wahaj się i przestaw swoje kwiaty na parapet południowy. Dzięki temu możesz je uratować!
Pamiętaj, że hodowla roślin wymaga skupienia i dokładnej obserwacji. Sprawdzaj, w których miejscach Twoich kwiatom będzie lepiej. Czasami sprawdzają się nawet nieoczywiste rozwiązania, a więc nie wahaj się i nie bój się eksperymentować.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jaki zamek do drzwi wybrać?
Zatrzask balkonowy – idealny na chłody!
Klamki antywłamaniowe do okien – to warto o nich wiedzieć
Regulacje okien – co to jest i kiedy warto ją wykonać?
Jak uszczelnić okna na jesień i zimę?
Dlaczego okna parują – wyjaśniamy
Pęknięta szyba w oknie – co zrobić?
Wielkość bramy garażowej – jak ją dobrać?
Trendy w oknach 2022
Okno w kuchni – dlaczego warto je zamontować?