Montaż bram garażowych przez wiele osób jest wykonywany samodzielnie. Okazuje się jednak, że nie zawsze dobrze się to kończy. Czy warto jednak zdecydować się na ten krok? Odpowiedź znajdziesz w naszym krótkim poradniku.
Przede wszystkim powinieneś pamiętać o tym, że bezawaryjna oraz bezbłędna instalacja bramy garażowej jest kluczem do sukcesu i łatwego użytkowania całości w późniejszym czasie. Oczywiście ważne są w tym przypadku wszystkie, nawet najdrobniejsze detale. Montaż bramy garażowej zależy od wielu różnorodnych czynników. Pod uwagę należy wziąć takiego kwestie jak materiał, z jakiego zbudowano całą konstrukcję, jej rozmiar, a także sposób osadzenia. Oczywiście nie bez znaczenia są również kwestia automatyzacji, dobór siłownika czy doprowadzenie energii elektrycznej. Dla wielu osób jest to zbyt wiele na raz, a więc warto o tym pamiętać i mierzyć siły na zamiary.
Spis Treści:
Samodzielny montaż bramy segmentowej
Warto pamiętać o tym, że brama garażowa – montaż nie należy do najłatwiejszych kwestii. W tym przypadku najważniejsze jest to, żeby skupić się na detalach, a więc zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby każde z zadań zostało zrealizowane odpowiednio. Oczywiście pod uwagę należy wziąć sam rodzaj bramy. Te wyróżniające się dużą estetyką oraz bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu to bramy segmentowe, które są wybierane przez coraz większe grono osób. Oczywiście warto kierować się nie tylko wyglądem, ale również ceną oraz funkcjonalnością całości.
Bramy segmentowe są nowoczesne, wygodne i doskonale się prezentują. Ponadto są wygodne w codziennym użytkowaniu. Można je z powodzeniem montować nie tylko w przypadku dużych posesji. Pod uwagę przed zakupem należy oczywiście wziąć wymiar bramy garażowej, który ma bardzo istotne znaczenie. Jest to doskonała oszczędność miejsca, ponieważ po otwarciu właściciel nieruchomości może cieszyć się bramą pod samym sufitem. Jest to zatem rozwiązanie, które dobrze sprawdza się także na niewielkich działkach, które są umiejscowione nawet stosunkowo blisko ulicy.
Montaż bramy segmentowej przede wszystkim powinien się skupić na nawierceniu otworów w słupku, a także wbiciu odpowiednich stalowych dybli. Następnie niezbędnym elementem jest przymocowanie wsporników, a także dokręcenie śrub na słupkach. Nie zapomnij również o tym, że wsporniki mocuje się do ramienia siłownika, a następnie maksymalnie wysuwa. To jednak nie wszystko, ponieważ istotnym elementem jest również trzymanie się wszystkich kroków i wymiarów, które zostały podane w instrukcji. Po zrealizowaniu tych czynności montaż bram segmentowych nie jest jeszcze zakończony. Konieczne jest bowiem skupienie się na odbezpieczeniu siłowników. Powinny one być dopasowane do rozstawu wsporników. Samodzielnie zamontuj również kabel zasilający.
Co należy zrobić przed montażem garażowej bramy segmentowej?
Montaż bramy z pozoru może wydawać się dość łatwy, jednak to pozory. W tym przypadku bardzo istotne jest to, żeby pamiętać o właściwym przygotowaniu się do instalacji systemu. Nawet najmniejszy błąd może bowiem nieodwracalnie uszkodzić bramę, co będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia kosztownej naprawy. Montaż bram zatem powinien opierać się na właściwym przygotowaniu całości. Zadbaj o to, żeby sprawdzić, czy masz wszystkie niezbędne elementy bramy. Skup się także na ociepleniu wnętrza, ponieważ odpowiednia izolacja termiczna jest szalenie istotna. Jest to tym ważniejsze, kiedy całość przylega bezpośrednio do budynku. Sprawdź przed zakupem także wysokość bramy garażowej, aby później się przykro nie rozczarować. Dzięki temu zyskasz pewność, że udało Ci się kupić produkt, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania, a przede wszystkim będzie stanowić niezastąpione rozwiązanie na długie lata. Oczywiście pamiętaj również o tym, żeby zweryfikować położenie w murze, aby ciepło w późniejszych etapach nie uciekało z garażu. Nie zapomnij również sprawdzić wysokości posadzki, ponieważ dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu szpary pomiędzy skrzydłem bramy a podłogą.
Co zrobić w garażu przed montażem bramy?
Nie każdy może sobie pozwolić na standardowy wymiar bramy garażowej. To także należy sprawdzić przed zakupem całości. Dodatkowo zadbaj o wykonanie konkretnych prac w garażu przed podjęciem się montażu. Przede wszystkim zacznij od otynkowania ścian, na których zostaną zamontowane prowadnice bramy. To wszystko ma istotne znaczenie dla późniejszego funkcjonowania całości. Oczywiście nie bez znaczenia jest również otynkowanie sufitu, który również powinien być równy. Tynk można położyć potem, jednak trzeba przyznać, że wtedy prace są znacznie trudniejsze. Brama garażowa – montaż nie obejdzie się także bez rozprowadzenia instalacji elektrycznej, a więc zamontowania gniazdek dolnych oraz tych w suficie, które są niezbędne do tego, żeby automatyka bramy działała bez zarzutu. Dodatkowo istotne jest również oświetlenie całości, ponieważ to znacznie ułatwia korzystanie z wnętrza. Dzięki takiemu przygotowaniu całości zyskasz pewność, że całość będzie bardzo estetyczna i będzie funkcjonować bez zarzutu przez długi czas. Oczywiście tynk może być także ochroną przed utratą ciepła oraz wszelkiego rodzaju prześwitami i nieszczelnościami. Warto zatem zadbać o estetyczne wykonanie całości.
Samodzielny montaż bramy garażowej uchylnej
Montaż bramy garażowej uchylnej będzie nieco prostszy niż segmentowej. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z dwoma częściami, które należy przymocować do wnęki w garażu. Oczywiście niezbędne są do tego właściwe narzędzia. Bez tego trudno się obejść. Zadbaj o to, żeby również postawić na wiele innych istotnych kwestii, takich jak niezbędne akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o mocnych kołkach i śrubach, które utrzymują całość w ryzach. Jeżeli zatem jesteś przekonany o tym, że posiadasz całość, możesz przystąpić do prac. Nie zapomnij jednak o tym, żeby zawsze dbać przede wszystkim o pion i poziom podczas montażu drzwi garażowych. Bez poziomicy się zatem nie obejdzie!
Regulacja bramy garażowej – jak robić to dobrze?
Zastanawiasz się nad tym, jak powinna przebiegać regulacja bramy garażowej? Okazuje się, że wcale nie jest to tak łatwe, jak może się wydawać z pozoru. Najlepiej jest zatem oddać tę kwestię w ręce specjalistów z firmy Novobudowa. Zajmą się oni nie tylko montażem całości, ale również regulacją. Jednak pewne podstawowe czynności możesz z powodzeniem wykonać sam. Przede wszystkim istotnym elementem będzie regulacja oprogramowania napędu. Jeżeli brama nie domyka się do końca albo odbija się, a następnie znów podnosi, wtedy warto zadbać o właściwe zaprogramowanie całego mechanizmu. Nie zapomnij w tym przypadku o początkowym ustawieniu bramy w odpowiedniej pozycji wyjściowej. Kolejny istotny krok to sprawdzenie naciągu sprężyn. Możesz to z powodzeniem zweryfikować, dzięki odczytaniu z tabliczki znamionowej bramy ich prawidłowego naciągu, a następnie skup się na tym, żeby porównać wartość z tą rzeczywistą. Oczywiście skup się również na tym, żeby sprawdzić wszystkie piony. Niekiedy zdarza się tam, że montaż bramy jest źle wykonany z powodu nieniesionych poziomów. Warto zatem poprawić ewentualne parametry, które zostały nieodpowiednio przeprowadzone.
Montaż napędu do bramy – jak powinien przebiegać?
Nie bez znaczenia jest również montaż napędu do bramy. Ma to wpływ na późniejsze użytkowanie całości. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że powinieneś wyznaczyć we właściwy sposób miejsce na napęd, a następnie przygotować podłoże do jego montażu. Później zdejmij osłony napędu i zamocuj całość na wkrętach na odpowiedniej wysokości. Oczywiście kluczowe jest również przytwierdzenie listew. Co ważne, wszelkie czynności, które są związane z podłączeniem napędu należy zrealizować po wyłączeniu zasilania, z kolei przewody muszą zostać połączone zgodnie ze schematem, który znajduje się w instrukcji.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Nieotwierane okno – za i przeciw
Jaki kolor okien wybrać?
Drzwi prawe czy lewe, czyli jak je rozróżnić?
Brama uchylna czy segmentowa – jaką wybrać?
Rolety antywłamaniowe – jakie wybrać?
Drzwi zewnętrzne – jaki jest podział?
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
Drzwi przeciwpożarowe – gdzie trzeba je montować?
Czy warto inwestować w rolety antywłamaniowe?
Drzwi na taras – przesuwne czy otwierane?