Okna Małopolska PCV – Dlaczego u Nas?

W trakcie budowy domu spotkasz różnych fachowców, a także poznasz wiele pomysłów, propozycji, rozwiązań, opinii, materiałów i produktów możliwych do zastosowania. Wiemy, jak trudny i czasochłonny to proces. Wiemy też, z jakimi problemami będziesz się spotykał. Naszą misją jest odciążenie Cię od wyżej wspomnianych problemów.

Dla naszego zespołu dobór konkretnych okien, które spełnią Twoje oczekiwania i zapewnią odpowiednią ochronę przed chłodem, hałasem i potencjalnym włamaniem to odpowiedzialna profesja. Dobrej jakości okno to nie tylko profil, okucia, szyby, klamki czy kolory, to także suma wszystkich składowych, takich jak producent, produkt, pomiar, montaż, doradztwo, podejście do klienta.

W opinii naszych klientów, firma Novobudowa Okna Kraków spełnia wszystkie powyższe kryteria i jest godnym polecenia wykonawcą. Na renomę ekspertów pracujemy ciężko każdego dnia.

Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerną lekturę, która jest praktycznym podsumowaniem naszych wieloletnich doświadczeń związanych z oknami. Staraliśmy się opisać nawet najbardziej skomplikowane kwestie związane z budową okien, ich parametrami oraz możliwościami wykonania. Pamiętaj jednak, że poniższa lektura nie jest w stanie zastąpić wielu lat praktycznego doświadczenia, przemierzenia tysięcy otworów okiennych i przeprowadzenia setek montaży okien.

Wiedza, którą zdobędziesz z naszej strony internetowej pomoże Ci w zadawaniu konkretnych i szczegółowych pytań oraz nakieruje Cię na najistotniejsze kwestie, które powinieneś przemyśleć. W naszej firmie jednak wychodzimy z założenia, że wybór konkretnego dostawcy stolarki zawsze będzie kwestią zaufania. Zaufania dla wiedzy, doświadczenia, podejścia do doradztwa, jakości montażu, sposobie pomiaru i partnerskiej relacji.

Zaufaj nam. Życzymy Ci miłej lektury i wielu cennych przemyśleń.

Okna PCV Małopolska (PVC) – co warto o nich wiedzieć

Dobrej jakości okno to nie pojedyncze komponenty wykorzystane do jego produkcji (profil, okucie, szyby), ale cały misternie wykonany produkt, który ma prawidłowo funkcjonować przez długie lata. Jedno słabe ogniwo w całym systemie może sprawić, że okno wykonane nawet z najwyższej jakości elementów będzie generować potencjalne problemy i narażać Cię na dodatkowe koszty związane np. z wyższymi rachunkami za energię.

Bardzo często inwestorzy budujący nowe domy podejmują decyzję o wyborze konkretnej firmy na podstawie popularności konkretnego systemu okiennego lub znajomości danej marki. Nasi eksperci przestrzegają przed takim bezkrytycznym porównywaniem poszczególnych ofert. Świadomy klient powinien wiedzieć, że w Polsce jest około 2500 producentów stolarki. Ich doświadczenie, park maszynowy czy staranność wykonania przesądza o tym, czy finalne okno wykonane na markowych komponentach jest produktem godnym polecenia.

Upraszczając – okna PCV na identycznych profilach Veka, Bruegmann czy Aluplast wykonane w dwóch różnych zakładach produkcyjnych mogą znacząco różnić się jakością. Wybór optymalnych okien to ciężka praca zarówno po stronie inwestora, jak i doświadczonego doradcy. Dlatego tak ważne jest bazowanie na sprawdzonych i obiektywnych informacjach oraz wynikach badań poszczególnych produktów.

Wychodzimy z założenia popartego wieloletnim doświadczeniem, że niezależnie od wybranego systemu okiennego, zawsze najistotniejszy jest montaż. Pamiętaj, że niewłaściwy montaż nawet najlepszych i najdroższych okien przekreśli wszystkie korzyści, za które zdecydowałeś się zapłacić więcej.

Z czego składa się okno PVC Małopolska ?

1. PROFILE OKIEN PCV / PVC 

Zdecydowana większość polskich producentów wykorzystuje do produkcji profile produkowane głównie przez niemieckie, austriackie lub szwajcarskie firmy. Są to na przykład VEKA, Gealan, Bruegmann, Salamander, Aluplast, Rehau, Schueco, KBE, Kommerling, Innoutic, Decco. Tylko nieliczni polscy producenci, tacy jak Drutex, Dobroplast, Sonarol czy Budvar korzystają z autorskich rozwiązań i wykorzystują profile własnej produkcji.

Okna Małopolska PCV (PVC) produkowane są z profili (kształtowników) wykonanych z polichlorku winylu. W Polsce przyjęło się określać to tworzywo jako PCV, co jest niepoprawne językowo. Prawidłowa nazwa plastikowych okien powinna brzmieć w wersji międzynardodowej PVC lub w wersji polskiej – PCW. Niemniej jednak wszystkie trzy nazwy, dwie poprawne i jedna błędna, oznaczają w praktyce dokładnie to samo. PVC czy niepoprawne PCV i PCW to te same produkty wykonane z identycznego tworzywa. Na naszej stronie internetowej będziesz spotykał się wyłącznie z poprawnym określeniem.

Profile okienne to kształtowniki, z których wykonywane są ramy (ościeżnice), skrzydła oraz słupki (stałe oraz ruchome). Profile te tworzą rdzeń i są w zasadzie jedną z najważniejszych składowych finalnego produktu.

Profile okienne różnią się pomiędzy sobą:

  • głębokością i szerokością zabudowy,
  • kształtem,
  • ilością komór,
  • ilością oraz typem zastosowanych uszczelek,
  • klasą profilu, tj. grubością ścianek zewnętrznych,
  • parametrami termicznymi oraz statycznymi,
  • wielkością komory wzmocnienia przewidzianą na zastosowanie stalowych kształtowników.

Typy profili okiennych

2. WZMOCNIENIA STALOWE

Na okna Małopolska oddziałują różne siły, takie jak ciężar własny, siła parcia i ssania wiatru, obciążenia wynikające z otwierania i uchylania, ruchy konstrukcyjne budynku oraz często bagatelizowana praca profili okiennych wynikająca z cykli nagrzewania i schładzania okna. Tak jak wspomnieliśmy w części poświęconej profilom okiennym, sam polichlorek winylu (PVC) jest tworzywem bardzo plastycznym i ponad osiemdziesięciokrotnie mniej wytrzymałym niż stal. W związku z tym, aby uzyskać odpowiednią sztywność i zapobiec jego odkształcaniu, konieczne jest stosowanie wzmocnień stalowych mocowanych w specjalnie zaprojektowanych komorach wzmocnienia. Komory te znajdują się w profilu ramy oraz skrzydła.

okna Małopolska- Przykład zamkniętego wzmocnienia stalowego w profilu PVC.
Przykład zamkniętego wzmocnienia stalowego w profilu PVC.

W oknach PVC można spotkać dużo różnych typów kształtowników stalowych. Rozróżnia się między innymi kształtowniki otwarte, zamknięte, wielokrotnie gięte, podwójnie i wielokrotnie nawinięte. Zarówno kształt wzmocnienia jak i jego grubość nie może być stosowana w oderwaniu od kilku czynników. Zalicza się do nich:

  • gabaryty i ciężar,
  • zalecenia systemodawcy profilu,
  • warunki klimatyczne,
  • miejsce usytuowania budynku.

Inne wzmocnienia znajdą się w ciężkim wielkogabarytowym oknie wyposażonym w pakiet trzyszybowy, a inne w małym dwuszybowym piwnicznym. Okno o tym samym kolorze, wymiarze i ciężarze będzie charakteryzowało się inną sztywnością w terenie górskim, a inną w terenie równinnym o gęstej zabudowie. To, jakie wzmocnienie stalowe zostanie zastosowane, zależy wyłącznie od producenta.

3. USZCZELKI DO OKIEN PCV

Każde okno wyposażone jest w uszczelki, których głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej szczelności i izolacji akustycznej. Występujące na polskim rynku okna można podzielić ze względu na ilość uszczelek oraz tworzywo, z jakiego są one wykonane. Najpopularniejszymi systemami okiennymi ostatnich lat są PVC 2-uszczelkowe (AD).

Obecnie wraz ze wzrostem zainteresowania energooszczędnymi modelami coraz większą popularność zdobywają okna 3-uszczelkowe (MD). Ich wybór w niewielkim stopniu polepsza współczynnik przenikania ciepła. Daje także odczuwalne korzyści związane z poprawą szczelności, zwiększa wodoszczelność i tworzy tzw. suchą komorę zabezpieczającą okucia przed negatywnym wpływem wilgoci. Porównując ilość uszczelek w poszczególnych systemach okiennych, nie uwzględnia się uszczelek przy pakiecie szybowym, które są stosowane zawsze – niezależnie od rodzaju profilu.

okna PCV z Małopolska - Uszczelki w profilu okiennym MD.
Uszczelki w profilu okiennym MD.

4. SZYBY

Parametry okien w olbrzymim stopniu zależą od zastosowanych szyb zespolonych, których powierzchnia może stanowić nawet 80% całej powierzchni. We wszystkich współczesnych oknach stosowane są zespolone pakiety szybowe, które w przeciwieństwie do pojedynczych szyb posiadają dwie, trzy lub cztery tafle szkła. Tafle te połączone są ze sobą ramkami dystanowymi wykonanymi z aluminium, stali lub tworzywa sztucznego. Ich zadaniem jest oddzielanie poszczególnych szyb od siebie oraz stworzenie pustych komór wypełnionych gazami szlachetnymi, takimi jak argon lub krypton.

To właśnie gaz szlachetny zastosowany pomiędzy szybami oraz sam fakt hermetycznego uszczelnienia pakietu za pomocą kleju butylowego pozwolił na zrewolucjonizowanie branży okiennej poprzez osiągnięcie kilku- lub nawet kilkunastokrotnie lepszego współczynnika przenikalności cieplnej.

W jaki sposób zastosowana szyba wpływa na termikę, akustykę, bezpieczeństwo antywłamaniowe oraz estetykę? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jak zbudowana jest szyba zespolona

Najłatwiej zaprezentować budowę szyby zespolonej na przykładzie najpopularniejszego obecnie systemu stosowanego w nowych oknach, tj. pakietu trzyszybowego o głębokości zabudowy 48 mm.

Budowa okna - szyba zespolona

Liczba szyb w pakietach zespolonych

Jeszcze klika lat temu stosowano głównie pakiety dwuszybowe. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wybierane są pakiety trzyszybowe. Jest to związane z dążeniem do maksymalnego ograniczania strat energii we współczesnym budownictwie, odczuwalnym spadkiem różnic w cenach pakietów dwu- i trzyszybowych, a także ze wzrostem świadomości inwestorów, realną opłacalnością stosowania stolarki energooszczędnej oraz szczelnym warstwowym montażem.

okna PCV Małopolska - Porównanie

5. OKUCIA DO OKIEN PVC

Okucia to elementy, które pozwalają na otwieranie, zamykanie, uchylanie i przesuwanie. Ich ważnym zadaniem jest zapewnienie maksymalnej szczelności. Stąd popularna i często używana nazwa – okucia obwiedniowe. Równie ważną rolą okuć do okien jest zapewnienie ochrony przed potencjalnymi włamywaczami.

Producenci stosują w swoich wyrobach okucia dostarczane i produkowane przez kilku wiodących dostawców, takich jak: WINKHAUS, Maco, Roto, Siegenia, Romb, GU.

Od jakości zastosowanych okuć zależy wodoszczelność, odporność na obciążenie wiatrem, przepuszczalność powietrza, odporność na wielokrotne zamykanie i otwieranie, wytrzymałość mechaniczna oraz nośność urządzeń zabezpieczających finalne okno PVC. Jakość okucia ma również wpływ na kwestie związane z komfortem użytkowania.

Typy okuć do okien PCV 

Okno stałe FIX – nieotwieralne występujące w wariancie FIX w ramie oraz FIX w skrzydle.  FIX w ramie to okno ze stałym oszkleniem zamontowanym bezpośrednio w ościeżnicy. Efekt estetyczny jest inny niż w przypadku okien otwieranych. Taki FIX nie posiada skrzydła, więc pakiet szybowy będzie większy o 4-5 cm niż w przypadku tradycyjnych okien PVC. W wariancie FIX w skrzydle pakiet szybowy zamontowany jest analogicznie jak w tradycyjnym otwieranym skrzydle. Jedyną różnicą jest brak widocznych zawiasów i możliwości otwarcia lub uchylenia części oszklonej.

okna pcv Małopolska - Okno stałe FIX
.

Okucie uchylne (U) – umożliwia wyłącznie uchylenie skrzydła okiennego bez możliwości całkowitego otwarcia.

okna pvc Małopolska - Uchylne

Okucie rozwierne (R) – pozwala wyłącznie na otwarcie i zamknięcie skrzydła bez możliwości jego uchylenia. Szczególnym rodzajem okucia rozwiernego jest okucie stosowane w skrzydłach biernych okna wyposażonego w ruchomy słupek. Ruchomy słupek pozwala na otwarcie obu skrzydeł i uzyskanie pełnego światła przejścia bez słupka zamontowanego pomiędzy skrzydłami. Aby uzyskać taki efekt należy najpierw otworzyć skrzydło czynne, a dopiero później bierne, które posiada dokręcony słupek ruchomy.

okna pcv Małopolska - rozwierne

Okucie rozwierno-uchylne (RU) – łączy funcje otwierania i uchylania skrzydła okiennego; to najczęściej stosowany typ okucia.

okna PVC Małopolska - rozwierno-uchylne

Okucie uchylno-przesuwne (PSK/Patio) – stosowane w oknach tarasowych; pozwala na uchylenie i przesunięcie skrzydła okiennego przy pomocy prowadnic. Zapewnia pełne światło przejścia po otwarciu. W przeciwieństwie do okien R lub RU nie wymaga przestrzeni do otwarcia skrzydła – pracuje i mieści się bowiem we wnęce okiennej.

Okucie uchylno-przesuwne (PSK/Patio) w oknach PCV Małopolska

Okucie podnośno-przesuwne (HS) – najbardziej zaawansowane okucie stosowane głównie w wielkogabarytowych oknach balkonowych i tarasowych. Pozwala na łatwe przesuwanie, a tym samym otwieranie części czynnej balkonu. Otwarcie następuje poprzez przekręcenie odpowiednio wydłużonej klamki do pozycji otwartej, w trakcie czego skrzydło unosi się i może być przesuwane za pomocą wózków jezdnych.

 

W odróżnieniu od systemu PSK/Patio część przesuwna HS jest zawsze w innej płaszczyźnie w stosunku do części stałej – analogicznie jak w przypadku szafy wnękowej. Ościeżnica takich okien jest odpowiednio głęboka. Ma od 160 mm do 210 mm, podczas gdy standardowe okna R, RU lub PSK mają głębokość zabudowy w zakresie 70 mm do 92 mm. HS to jedyne okna przesuwne wyposażone w niski próg o wysokości 50-70 mm, który praktycznie w całości można „zatopić” w posadzce. Efekt końcowy możliwy do uzyskania to próg o wysokości 5-10 mm. Okna Kraków z okuciem podnośno-przesuwnym HS można wykonywać w znacznie większych gabarytach niż w przypadku okien z okuciem uchylno przesunym PSK/Patio.

 

Wszystkie typy okuć do okien opisane powyżej to najczęściej spotykane rozwiązania występujące na polskim rynku. Nie znaczy to jednak, że są to wszystkie możliwe do zastosowania opcje. Istnieje możliwość zamówienia okien otwieranych na zewnątrz, odchylnych tj. uchylanych na zewnątrz, obrotowych, podawczych itp. Wymienione wyżej przykłady to jednak okucia mało popularne na naszym rynku.

 

Budowa okucia obwiedniowego

Okucie okienne to nie tylko zawiasy i klamki, ale cały zestaw elementów, takich jak: rozwórki, zasuwnice, zaczepy, rolki ryglujące, narożniki, przedłużki i inne, które po zamontowaniu zapewniają prawidłową pracę i umożliwiają korzystanie z funkcji otwierania, zamykania, uchylania czy przesuwania. Od jakości, ilości i sposobu rozmieszczenia tych elementów zależy szczelność, wodoszczelność, odporność na włamanie oraz żywotność całego okna. Niezależnie od producenta, modelu i jakości okucia zastosowanego w danym modelu należy pamiętać, że wszystkie jego elementy są zużywalne i wymagają regularnych konserwacji.

Doświadczenie naszych ekspertów wynikające z wyregulowania tysięcy okien wskazuje na to, że nawet stare okno zamontowane kilka lub kilkanaście lat temu można tak wyregulować, aby radykalnie poprawić jego szczelność oraz lekkość obsługi. Bez fachowej wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem porównanie różnych modeli okuć okiennych jest zadaniem bardzo trudnym. Eksperci zwracają uwagę klientom, że każde okucie powinno być wyposażone w odpowiednią ilość elementów rozmieszczonych i zamontowanych zgodnie z wymogami systemodawcy, co związane jest z gabarytami i wagą konkretnych okien.

Systemy okienne - okna Małopolska

Okucia antywłamaniowe

Standardowe okna Małopolska wyposażone w tradycyjne okucia obwiedniowe zapewniają ochronę antywłamaniową w bardzo podstawowym zakresie. Chronią przed wyparciem, wykopaniem, zdjęciem skrzydła z ramy… Otwarcie okien wyposażonych w podstawowe okucia obwiedniowe jest możliwe np. za pomocą śrubokręta włożonego pomiędzy skrzydło a ramę, którym potencjalny włamywacz może przesunąć okucie do pozycji otwartej. W modelach z podstawowymi okuciami zaleca się stosowanie systemu alarmowego jako nadrzędnej ochrony domowników.

Okna antywłamaniowe - specjalne okucia

6. KSZTAŁT I DESIGN OKIEN PVC

Na polskim rynku spotyka się najczęściej trzy typy okien PVC pod względem wyglądu zewnętrznego oraz ich wariacje.

  • Niezlicowane – najczęściej spotykany kształt, w którym skrzydło jest cofnięte względem ościeżnicy okiennej.
  • Półzlicowane – skrzydła w odczuwalnym stopniu są wysunięte względem ramy okiennej.
  • Zlicowane – skrzydła wraz z ościeżnicą tworzą jedną płaszczyznę.

Decydując się na wybór okien PVC, masz możliwość wyboru kształtu, który najbardziej będzie pasował do Twojego nowego domu. Nasi eksperci podkreślają, że nie ma specjalnych różnic w jakości pomiędzy poszczególnymi kształtami okien i ich wybór powinien być związany wyłącznie z indywidualnymi preferencjami estetycznymi.

Porównanie okien - niezlicowane i zlicowane - Małopolska
Okno niezlicowane (po lewej) i zlicowane (po prawej).

Kolejnym aspektem wpływającym na finalny wygląd okien jest kształt ościeżnicy okiennej oraz skrzydła okiennego. Możesz wybierać pomiędzy klasycznym prostym kształtem, a zaokrągleniami dostępnymi w ofercie różnych producentów profili PVC. Kształt ramy oraz skrzydła w żaden sposób nie wpływa na parametry okien i jest wyłącznie zabiegiem estetycznym. Warto wiedzieć, że przy produkcji okien nie wykorzystuje się wyłącznie jednego kształtu, tj. prostokąta. Do bardziej wymagających projektów architektonicznych można stosować okna o kształtach nietypowych, takich jak półłuk, łuk, koło, trapez, trójkąt czy romb.

Okna z niewidocznym skrzydłem

Ciekawym przykładem są innowacyjne okna z tzw. niewidocznym skrzydłem. Poleca się je inwestorom chcącym uzyskać jak największe powierzchnie przeszkleń. Takie okna Malopolska, niezależnie od konstrukcji i tego, czy są stałe, czy otwieralne, wyglądają z zewnątrz jak tradycyjne okno stałe typu FIX. Można je zamontować w taki sposób, aby boczne i górne części ościeżnicy były w całości przykryte ociepleniem budynku. To pozwala na osiągnięcie efektu, w którym od zewnątrz budynku widać wyłącznie same szyby.

Dwukwaterowe z niewidocznym skrzydłem posiadają bardzo wąski słupek ruchomy, dzięki któremu zwiększa się ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Kolejną zaletą tego rodzaju okien jest to, że mogą mieć one ramy oraz słupki w identycznym wymiarze, co pozwala na uzyskanie idealnego efektu symetrii elementów złożenia. Przykładem okna z niewidocznym skrzydłem dostępnego w ofercie naszej firmy jest TEAM ICON wykonane na profilu Gealan Kubus.

Sprawdź nasze Okna Małopolska z profesjonalnym montażem

Kolory okien PVC

Jeszcze kilkanaście lat temu dostępne były wyłącznie w kolorze białym. Jeśli ktoś oferował modele w kolorze, to najczęściej wiązało się to z bardzo wysokimi kosztami. Obecnie modele w kolorze uzyskuje się poprzez okleinowanie profilu PVC. Trzeba co prawda dopłacić, ale są stosunkowo niewielkie koszty. Wynoszą od 8 do 15 % dla okien w jednostronnym kolorze oraz od 18 do 30% dla okien w kolorze obustronnym.

Okleiny stosowane do okien PVC klejone  do profilu specjalnym klejem nanoszonym w wysokiej temperaturze, który uniemożliwia samoistne odklejanie się folii. Okleiny cechują się podwyższoną odpornością na promieniowanie UV oraz wysoką trwałością barwy. Okleinowane okna poza walorami estetycznymi posiadają szereg innych zalet, m. in. łatwość w utrzymaniu czystości oraz wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Okna PCV z Małopolski kolory - cała gama kolorów

Mogą być okleinowane w jednym z poniższych wariantów.

  • Okleinowane od strony zewnętrznej, białe od wewnątrz.​
  • Okleinowane od strony wewnętrznej, białe od zewnątrz.
  • Okleinowane obustronnie przy pomocy tej samej okleiny.
  • Okleinowane z obu stron przy pomocy różnych oklein (dwukolorowe, tzw. bikolor).
Okna pcv Małopolska - Zapraszamy do kontaktu
Profile PVC z zewnętrzną i obustronną okleiną oraz obustronnie białe.

 

Ważnym elementem jest kolor rdzenia, czyli profilu PVC. W zamontowanej stolarce kolor rdzenia jest widoczny dopiero po otwarciu skrzydła i może występować w jednej z poniższych konfiguracji:

  • rdzeń biały dla okien białych oraz okien z okleiną od wewnątrz,
  • rdzeń biały lub barwiona ścianka zewnętrzna dla okien z okleiną od zewnątrz,
  • rdzeń barwiony na brązowo, jasnobrązowo, szaro lub biało w modelach z okleiną obustronną.

Okleinowane okna z białym rdzeniem profilu są bardziej narażone na zarysowania, zadrapania lub uszkodzenia powłoki zewnętrznej. W przypadku rdzenia barwionego w kolorze zbliżonym do okleiny, wszelkie uszkodzenia powłoki będą mniej widoczne. Eksperci firmy Novobudowa rekomendują okna wykonane na profilach koekstrudowanych barwionych w masie.

Alternatywą do tradycyjnych oklein syntetycznych zdobywającą coraz większą popularność wśród inwestorów są okna:

  • wykonane z profili PVC powlekanych tworzywem akrylowym (np. Veka Spectral),
  • PVC z zewnętrznymi nakładkami aluminiowymi lakierowanymi proszkowo na dowolny kolor, również z powłoką metalizowaną,
  • lakierowane,
  • PVC okleinowane foliami imitującymi strukturę usłojenia drewna („Real Wood”).

Okna PCV Małopolska z nakładką aluminiową
PVC z zewnętrzną nakładką aluminiową.

Okna PCV Małopolska z okleiną Real Wood - realistyczne drewno
PVC z okleiną typu Real Wood.

 

Przykładowe kolory okien PVC

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat okien PVC? Masz wątpliwości natury technicznej, które chciałbyś przedyskutować z doradcą-praktykiem? Chciałbyś poznać szczegółową wycenę okien lub zamówić bezpłatny pomiar okien w Twoim domu lub mieszkaniu? Z przyjemnością zaprezentujemy Ci rozwiązania skrojone na miarę Twoich potrzeb od sprawdzonych dostawców.

 

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.




    Top