Jak przygotować okna na zimę

Zima to szczególnie trudna pora roku dla naszych okien. W tym czasie przechodzą one przez prawdziwy test, podczas którego sprawdzana jest ich sprawność, wytrzymałość, ale też szczelność. Wiatry, śnieg, mróz wpływają niekorzystnie na niektóre elementy, co w efekcie może przyczynić się do uciekania ciepła i niższych temperatur w domu. Czy wiesz, że okna powinno się odpowiednio przygotować na zimę? Jeśli nie masz pojęcia jak, to w poniższym artykule przedstawiamy kilka wskazówek.

  • Dlaczego przed zimą powinno się umyć okna?
  • Jak wyregulować okna na zimę?
  • Jak sprawdzić uszczelki w oknach?

Dlaczego przed nadejściem zimy należy umyć okna?

Zima może niekorzystnie wpłynąć na stan stolarki okiennej, a nieraz nawet je uszkodzić. Dlatego też warto wcielić w życie zaledwie kilka czynności, a uchronimy się przed dodatkowymi wydatkami. Zadbane okna, które raz na jakiś czas się konserwuje, pracują bezawaryjnie, nie ma problemu z ich uchyleniem i zamknięciem.

Przed nadejściem zimy należy umyć okna i najlepiej przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, a więc kiedy jest ciepło. Nie zabierajmy się do tej czynności przy pełnym słońcu. Zbyt wysoka temperatura sprawia, że woda szybciej wysycha i na szybach pozostaną smugi, które nie tak łatwo usuniemy. Z kolei, jeśli temperatura na zewnątrz jest zbyt niska, to szyba staje się krucha i może nawet popękać. Zanim zabierzemy się do mycia okien, wybierzmy odpowiedni środek i miękkie ściereczki. Jeśli stawiamy na naturalne preparaty, to możemy użyć octu wymieszanego z wodą. Mieszanka ta zapewnia połysk i sprawdzi się również jako środek do czyszczenia ram okiennych.

Myjąc okno, nie należy pomijać np. nawiewników i wszystkich innych, dodatkowych elementów. Jeśli mamy możliwość, to wymontujmy je i dokładnie oczyśćmy w wodzie.

Sprawdzenie stanu technicznego okien

Sprawdzenie stanu technicznego okien to coś, o czym nie można zapominać. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim sprawdzajmy, czy okna i jego elementy dobrze działają, a więc, czy bezproblemowo się otwierają i zamykają, czy zawiasy pracują prawidłowo.

Oceńmy również, czy okna są szczelne. Jeśli nie, to trzeba działać – w przeciwnym razie będziemy narażeni na spore wydatki za ogrzewanie. Jak wiadomo, przez nieszczelne okna ucieka ciepło. Dlatego też tak ważne jest sprawdzenie tego przed zimą i ewentualna regulacja docisku okien.

Jak wyregulować okno?

Wbrew pozorom, ustawienie okien na zimę nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Warto sięgnąć po instrukcję, gdyż znajdziemy w niej wskazówki producenta, jak powinna zostać przeprowadzona regulacja okna. Tryb zima, jak to nazywają producenci, polega na tym, by docisnąć skrzydło okienne do ościeżnicy. Czynność tę wykonuje się przeważnie za pomocą klucza typu imbus. Śrubę dokręca się na ogół w stronę uszczelki – w ten sposób zwiększa się docisk. Regulacja docisku okna nie powinna sprawiać problemu. Oczywiście wszystko zależy od systemu okuć do sterowania stolarką okienną i od jej budowy. Może się zdarzyć, że trzeba sięgnąć po specjalne klucze producenta, ale sytuacje tego typu są rzadkością. Regulacja okien lato zima to czynność, którą wykonujemy na własną rękę.

Jak sprawdzić, czy regulacja okien na zimę została przeprowadzona prawidłowo?

W tym celu wystarczy wykonać prosty test. Wystarczy wsunąć kartkę papieru między skrzydło a ościeżnicę, a następnie zamknąć okno. Jeśli kartka się wysunie, to niestety będziemy zmuszeni coś poprawić.

Po wyregulowaniu docisku należy wyczyścić ruchome części okuć i zawiasów. Konserwacja tych elementów jest bardzo ważna. Po umyciu ich koniecznie nasmarujmy je wazeliną techniczną, smarem na bazie silikonu lub specjalnym olejem. Dzięki temu poszczególne elementy stolarki na dłużej pozostaną sprawne, a tym samym otwieranie, uchylanie i zamykanie okna będzie bezproblemowe.

Regulacja docisku okna to podstawa w przygotowaniach na zimę. Pamiętajmy oczywiście, by na wiosnę znowu odpowiednio wyregulować stolarkę – dzięki temu zapewnimy dopływ świeżego powietrza do wnętrza.

Sprawdzanie uszczelek okiennych

Dbanie o uszczelki okienne i sprawdzanie ich, to czynność, o której przeważnie się zapomina. W końcu sporo osób wychodzi z założenia, że odkąd okna PCV stały się powszechne, to problem wymiany uszczelek odszedł w zapomnienie. Tymczasem nie jest to prawda. Uszczelki podczas zimy są szczególnie narażone na uszkodzenia, dlatego też należy je sprawdzić. O ile w niektórych oknach montowane są uszczelki odporne na działanie czynników atmosferycznych, o tyle w innych elementy te są słabszej klasy. Do mycia uszczelek powinno się używać wody wymieszanej z delikatnym płynem. Szczególną wagę należy przyłożyć do uszczelki w dolnej ramie. Oczywiście później należy zastosować smary silikonowe lub wazelinę techniczną.

Podsumowanie

Nim się obejrzymy, znowu zima na zaskoczy. Przed nadejściem pierwszych mrozów warto poświęcić chwilkę oknom i wykonać zaledwie kilka czynności, by odpowiednio chroniły one przed niską temperaturą i wiatrem. Pamiętaj, że okna przygotowane na nadejście zimy to przede wszystkim wygoda, ale i oszczędność – nie będzie przez nie uciekać ciepło, a tym samym zapłacimy mniej pieniędzy za ogrzewanie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rolety w oknie – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
Czym są dachowe świetliki tunelowe?
Zaplanuj okna na poddaszu – poradnik
Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?
Ciepły montaż okien – czy warto?
Jakie drzwi balkonowe wybrać?
Szare okna – modny trend
Okna zlicowane, niezlicowane i półzlicowane – jakie są różnice?
Ilu komorową szybę wybrać?
Zlew pod oknem czy warto?

Top