Automatyka do bram Kraków – Napędy do bram na pilota

Wszystkie współcześnie produkowane bramy już od samego początku projektowane są z myślą o automatyzacji. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet starsze modele mogą być wyposażone w napęd do bram kupiony i zamontowany w późniejszym czasie. W ofercie naszej firmy znajdziesz praktycznie każdy typ automatyki bramowej, jaki dostępny jest na polskim rynku. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się połączyć Twoją nawet najstarszą bramę z nowoczesnym napędem elektrycznym i radykalnie poprawić komfort obsługi.

Napędy do bram Kraków - automatyczna brama

Na co zwrócić uwagę przy doborze napędu do bram w Krakowie

Parametry powinny być dobrane do konkretnej bramy, jej ciężaru oraz wagi.

Każdy napęd do bram, który planujemy zastosować w dowolnej bramie powinien zostać dobrany do:

  • cech konkretnego produktu,
  • warunków, w jakich będzie pracował,
  • oczekiwań inwestora i użytkowników.

Kosztownym błędem może być dobór automatu o zbyt małej sile uciągu lub ograniczonej prędkości otwierania w przypadku dużej, często eksploatowanej bramy. Pamiętaj, że nie ma na rynku rozwiązań uniwersalnych – istnieją tanie napędy przeznaczone do małych, lekkich i rzadko eksploatowanych bram garażowych, są także takie dedykowane dużym, ciężkim i często eksploatowanym bramom przemysłowym montowanym np. w podziemnych garażach wielostanowiskowych.

Rodzaj, moc i pozostałe parametry powinny być dobierane w taki sposób, aby unikać zbliżania się do wartości granicznych określonych przez danego producenta. Specjaliści z naszej firmy pomogą Ci w wyborze konkretnego modelu napędu bramowego, pytając między innymi o planowaną dzienną liczbę uruchomień bramy, rodzaj i liczbę jej użytkowników oraz wytyczne dotyczące systemu zdalnego sterowania. Tylko tak szczegółowe podejście pozwoli na wieloletnią i bezawaryjną pracę Twojej bramy automatycznej Kraków.

Automaty do bram powinny posiadać zabezpieczenie przeciążeniowe (amperometryczne)

Wszystkie napędy do bram Kraków oferowane przez naszą firmę wyposażone są w tzw. zabezpieczenie przeciążeniowe, które radykalnie poprawia bezpieczeństwo użytkowania bramy automatycznej. Gdy brama podczas zamykania napotka na opór w postaci samochodu lub człowieka stojącego w przestrzeni  jej pracy, to napęd do bram musi natychmiast przestać pracować i otworzyć bramę do jej pełnej wysokości.

Bardziej rozbudowane automaty do bram posiadają funkcję regulowania siły zabezpieczenia przeciążeniowego, co pozwala zaprogramować urzędzenie pod kątem konkretnych potrzeb użytkownika (chroniąc na przykład małe zwierzęta domowe). Pracujący w firmie Okna Kraków specjaliści zdecydowanie odradzają zakup napędów bez wyżej wymienionych funkcji. Takie urządzenia nie spełniają przepisów polskiego prawa i są potencjalnie niebezpieczne dla użytkowników.

Napęd do bramy musi umożliwiać ręczne sterowanie bramą w przypadku awarii lub braku zasilania

Jedną z podstawowych funkcji jest możliwość rozblokowania automatu w przypadku jego awarii lub podczas braku dostępu do energii elektrycznej. System pozwalający na ręczne otwarcie bramy jest również konieczny, jeśli brama automatyczna Kraków jest jedynym wejściem do garażu. W przypadku potencjalnej awarii automatu bez systemu rozblokowującego otwarcie bramy bez jej uszkodzenia będzie niemożliwe.

Rozszerzeniem funkcjonalności rozblokowania są dodatkowe akumulatory i baterie awaryjnego zasilania, które pozwalają na kilkukrotne uruchomienie podczas braku prądu. Brak tego typu systemów dyskwalifikuje dany napęd jako zalecany do montażu z bramą garażową.

Automatyka do bram – Producent i dostawca powinni zapewnić szybki i sprawny serwis

Jeżeli producent lub dystrybutor danego modelu nie jest w stanie określić szacunkowego terminu dostawy części zamiennych, to może być sygnał potencjalnych kłopotów. Specjaliści firmy Okna Kraków działającej na terenie Krakowa i województwa małopolskiego zdecydowanie odradzają zakup podejrzanie tanich automatów bramowych sprzedawanych na portalach aukcyjnych lub dystrybuowanych przez hurtowników i sklepy kojarzone z inną działalnością.

 

Zobacz przykłady siłowników bramowych!

Automatyka bram i napędy do bram garażowych Kraków

Napędy do bram garażowych najczęściej spotykane są w wersji podsufitowej wraz z szyną jezdną oraz głowicą umiejscowioną na jej końcu. Sufitowe automaty do bram można stosować w bramach segmentowych, bocznych oraz uchylnych, a przy zastosowaniu specjalnego typu prowadzenia – również w rozwieranych otwieranych na zewnątrz. Siłowniki do bram garażowych są zasilane standardowym napięciem sieciowym 230V. Zobacz, jakie są najistotniejsze cechy oraz parametry pozwolą Ci porównać jakość poszczególnych modeli.

Szybkość otwierania

Jednym z głównych parametrów opisujących napędy do bram garażowych jest szybkość ich otwierania oraz zamykania. Na rynku dostępne są napędy do bram pracujące z szybkością od 10 cm/s do nawet 24 cm/s, a ich wybór ma dość istotny wpływ w przypadku dużych i ciężkich dwustanowiskowych bram segmentowych.

Dla porównania – najwolniejszy siłownik otworzy wysoką bramę (2,5 m) w czasie 23 sekund, natomiast najszybszy model zrobi to ponad dwukrotnie szybciej – w ciągu 11 sekund. W skali roku przy czterech cyklach dziennie to ponad 4,5 godziny oczekiwania dłużej.

W automatach o wyższej kulturze pracy często stosowana jest funkcja tzw. łagodnego otwarcia i zamknięcia bramy. Dzięki niej napęd zwalnia przy punktach krańcowych, zwiększając swoją żywotność mechaniczną i eliminując nadmierny hałas powstały na skutek mocnego wyrywania cięgna prowadzącego.

Siła (moc) uciągu

Prawdopodobnie najważniejszym parametrem określającym automat bramy garażowej jest jego moc. W specyfikacji produktu producent powinien określić, do jakich gabarytów i częstotliwości, a także do jakiej wagi użytkowania bramy jest przeznaczony. Zastosowanie słabego siłownika do dużej, często otwieranej bramy garażowej może mieć poważne konsekwencje, łącznie z trwałym uszkodzeniem automatu.

Porównując poszczególne modele, należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy mocą maksymalną, a ciągłą. Niestety, zbyt częstą praktyką wśród producentów jest podawanie w materiałach marketingowych wyłącznie maksymalnej mocy, która nie odzwierciedla faktycznej siły uciągu, z jaką będzie pracował siłownik.

Wyposażenie

Wybierając napęd, sugerujemy zwrócić uwagę na standardowe wyposażenie kompletnego zestawu. Może się okazać, że pierwotnie niższa cena wyjściowa danego modelu to początek całkiem sporej listy dopłat. Automaty sufitowe mogą być standardowo wyposażone w łańcuch lub pasek. Łańcuch jest rozwiązaniem tańszym oraz głośniejszym, cichy pasek kewlarowy jest stosowany zwykle w automatach wyższej klasy.

Podobnie wygląda sprawa z pilotami. Tańsze siłowniki do bram mają na wyposażeniu zwykle tylko jeden, np. dwukanałowy pilot wykonany z materiałów niskiej jakości, który niejako wymusza na nas zakup dodatkowego nadajnika. Droższe zestawy mogą posiadać np. dwa piloty z metalowymi obudowami oraz większym zasięgiem.

Niektóre modele automatów mogą zawierać inne, zwykle dodatkowo płatne akcesoria, takie jak fotokomórki, akumulatory awaryjne, lampy sygnalizacyjne czy sterowniki bezprzewodowe pozwalające na otwieranie i zamykanie bramy za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie.

Możliwość rozbudowy

Dobrej klasy napęd bramy garażowej powinien umożliwiać rozbudowę systemu zdalnego sterowania o inne urządzenia i być zaprojektowany w taki sposób, aby przewidzieć przyszłe potrzeby użytkownika. Poszczególne automaty garażowe znacznie różnią się budową oraz możliwościami podłączania nowych urządzeń elektrycznych.

Napęd sufitowy wyższej klasy powinien posiadać wyjścia pozwalające na sterowanie dołączonymi pilotami (np. oświetleniem podjazdu) oraz umożliwiać proste podłączenie do systemu alarmowego, sygnalizując obecne położenie bram i alarmując o potencjalnych próbach włamania.

Liczba możliwych konfiguracji

Im więcej ustawień oraz opcji konfiguracji, tym korzystniej dla jego użytkownika. Automaty garażowe mogą posiadać wiele przydatnych i praktycznych funkcji, takich jak:

  • regulacja siły docisku bramy,
  • regulacja siły zabezpieczenia przeciążeniowego,
  • funkcja częściowego otwarcia bramy,
  • detekcja siły sygnałów radiowych w otoczeniu,
  • możliwość programowania i klonowania dodatkowych pilotów,
  • funkcja automatycznego zamknięcia bramy po przejechaniu linii fotokomórek,
  • sygnalizacja możliwości bezpiecznego zamknięcia bramy.

Bramy garażowe wyposażone w tańsze, niższej klasy napędy do bram w większości przypadków mają bardzo ograniczone możliwości konfiguracji i posiadają uproszczone wyświetlacze LED. To sprawia, że wprowadzanie ustawień do pamięci oraz programowanie automatu jest utrudnione. Czasami w tym celu konieczny jest nawet demontaż obudowy siłownika.

Długość gwarancji

Automatyka do bram garażowych może mieć bardzo różne okresy gwarancji, uzależnione (lub nie) od wykonywania dodatkowo płatnych przeglądów technicznych. Wybierając konkretny model, zalecamy przed zakupem poprosić o udostępnienie warunków gwarancji.

Mniejsi producenci mogą stosować różne sposoby na ograniczenie okresu gwarancyjnego. Dlatego niezwykle ważne jest, aby skonfrontować to, co można przeczytać na ulotce reklamowej z regulaminem widniejącym na karcie gwarancyjnej. Renomowani producenci siłowników bramowych produkowanych w Niemczech, Austrii lub Szwecji zwykle oferują nawet pięcioletni okres gwarancji na wszelkie części mechaniczne za wyjątkiem elektroniki.

Automatyka i napędy do bram przemysłowych w Krakowie

Napędy przemysłowe to osiowe automaty zamontowane na jednej ze stron wału nawojowego, które przeznaczone są do obsługi ciężkich, dużych oraz intensywnie eksploatowanych bram przemysłowych i roletowych. Automaty dedykowane rozwiązaniom przemysłowym występują w wersji trójfazowej 3x400V oraz jednofazowej 230V, która nie jest zalecana do bram intensywnie użytkowanych. W obu typach automatów możliwe jest zastosowanie falownika, tj. urządzenia zamieniającego prąd zmienny na stały poprawiającego płynność pracy oraz ograniczającego generowany hałas.

Maksymalna prędkość otwierania konkretnych modeli siłowników przemysłowych jest uzależniona głównie od wielkości bębnów nawojowych danej bramy. To znaczy, że dwa identyczne automaty do bram zamontowane w różnych bramach mogą pracować z różnymi prędkościami.

Napędy do bram przemysłowych połączone z siłownikiem do bram wyposażone są w centralę sterującą, która pozwala na programowanie automatu oraz sterowanie bramą za pomocą przycisków funkcyjnych. Automaty do bram przemysłowych mogą być produkowane zgodnie ze standardami wodoszczelności i pyłoszczelności w klasie np. IP67. Dzięki temu możliwy jest montaż siłownika w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wilgocią (np. myjnie samochodowe) lub pyłem (np. zakłady produkcyjne).

Wszystkie napędy do bram przemysłowych posiadają funkcje awaryjnego otwarcia za pomocą korby, przekładni sznurowej lub łańcuchowej. Automaty osiowe stosowane w bramach przemysłowych występują w dwóch wersjach sterowania – impulsowym i czuwakowym.

Sterowanie czuwakowe – TOTMANN

Napędy bez podtrzymania impulsu (TOTMANN) zamykają bramę wyłącznie za pomocą przycisku, np. na centrali sterującej. Operator, który chce zamknąć bramę, musi trzymać przycisk zamknięcia przez cały czas jej pracy; zwolnienie palca z przycisku spowoduje natychmiastowe zatrzymanie bramy.

Wersja TOTMANN jest stosowana wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa wymagane jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego operatora z pojazdami przejeżdzającymi przez bramę przemysłową, np. w hali magazynowej, gdzie poruszają się wózki wysokiego składu i istnieje ryzyko uderzenia widłami wózka w zamykającą się bramę.

Sterowanie impulsowe – AUTOMATIK

Automaty w wersji impulsowej otwierają i zamykają bramę automatycznie, bez konieczności trzymania palca na przycisku funkcyjnym. Tylko impulsowa wersja automatu może być wyposażona w radioodbiornik oraz piloty umożliwiające zdalne sterowanie bramy. Elementem zabezpieczającym zamknięcie bramy na przypadkowo przejeżdżający podczas jej zamykania pojazd jest optyczna listwa krawędziowa, która w przypadku nawet lekkiego kontaktu bramy z przeszkodą natychmiast zatrzymuje automat i uruchamia bieg wsteczny aż do pełnego otwarcia.

Bramy przemysłowe wyposażone w sterowanie impulsowe mogą posiadać wiele dodatkowych akcesoriów do bram poprawiających bezpieczeństwo oraz funkcjonalność obsługi. Mogą to być na przykład:

  • fotokomórki wyprzedające stosowane w przypadku drzwi przejściowych,
  • czujniki otwarcia drzwi przejściowych zapobiegające wyłamaniu otwartych drzwi podczas otwierania bramy,
  • kraty i kurtyny świetlne,
  • pętle indukcyjne pozwalające otworzyć bramę wyłącznie wtedy, gdy pojazd stoi tuż przed otworem,
  • funkcja automatycznego zamknięcia bramy po przejechaniu linii fotokomórek lub upływie określonego czasu i wiele innych.

Akcesoria do napędów do bram Kraków

Automaty bramowe można wyposażyć w dodatkowe akcesoria zwiększające bezpieczeństwo, komfort obsługi lub ochronę antywłamaniową. Jakie są najpopularniejsze dodatki wybierane przez klientów naszej firmy z Krakowa i Małopolski?

Piloty do bram Kraków (nadajniki)

Piloty radiowe pozwalają na zdalne sterowanie w ogległości do 100 m od konkretnej bramy. Każdy pilot do bramy ma określoną liczbę kanałów (przycisków), które można zaprogramować do obsługi różnych kompatybilnych urządzeń. Bez problemu możesz sterować zarówno bramą garażową i posesyjną, oświetleniem podjazdu lub innym dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą jednego pilota. Piloty występują w przeróżnych wymiarach, kształtach, kolorach i materiałach.

Specjalne wersje nadajników mogą posiadać funkcje zdalnego odczytu położenia bramy, zabezpieczenie przed potencjalnym skopiowaniem kodu pilota oraz pasować do gniazda zapalniczki samochodowej.

Fotokomórki do bram Kraków

Jeśli nieopatrznie zamknąłbyś bramę na zaparkowany w świetle otworu pojazd, fotokomórki do bram Ci na to nie pozwolą. To para urządzeń montowanych od wewnętrznej lub zewnętrznej strony ościeży, która emituje wiązkę podczerwieni, reagując na każdą przeszkodę pojawiącą się na drodze pracy bramy.

Standardowe fotokomórki wymagają doprowadzenia zasilania dwóch przewodów min. trzyżyłowych 3×0,5 mm do głowicy. Na rynku dostępne są także fotokomórki refleksyjne działające na zasadzie odbicia lustrzanego, które potrzebują tylko jednego przewodu. Fotokomórki do bram są polecane szczególnie w przypadku posiadania małych dzieci, zwierząt domowych lub krótkiego garażu.

Sterowniki WiFi

To coraz popularniejsze rozwiązanie pozwalające połączyć napęd bramy z domową lub firmową siecią WiFi, a tym samym uzyskać możliwość sterowania pracą bram z dowolnego miejsca na świecie. Sterowanie automatami odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony oferowanej przez producenta sterownika i wymaga wyłącznie dostępu do Internetu.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że aby otworzyć lub zamknąć bramę, nie musimy znajdować się w pobliżu automatu. Mamy dostęp do aktualnej informacji o położeniu bramy (otwarta lub zamknięta) i otrzymujemy natychmiastowe powiadomienie o potencjalnej próbie włamania. Możemy także łatwo połączyć system do sieci alarmowej. Najpopularniejsze obecnie rozwiązania na rynku to: Hormann biSecur WLAN, Somfy Tahoma IO oraz Wiśniowski Ri-Co.

Akumulatory awaryjne (powerbanki)

Urządzenia zapewniające podtrzymanie energii w przypadku braku dopływu prądu. Stosując baterie awaryjnego zasilania, będziesz mógł przynajmniej kilkukrotnie otworzyć i zamknąć bramę do czasu przywrócenia prądu. Akumulatory są całkowicie bezobsługowe i na stałe podłączone do sieci – gdy jest prąd, bateria automatycznie ładuje się do pełna.

Sterowniki (np. kluczykowe)

Różnego rodzaju sterowniki pozwalające sterować pracą automatu za pomocą klucza, klawiatury kodowej, czytnika linii papilarnych lub breloka bluetooth. Sterowniki funkcyjne do napędów bramowych produkowane w wersji natynkowej i podtynkowej mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Często posiadają także odpowiednią klasę wodoszczelności np. IP65.

Urządzenia te stosuje się między innymi w formie awaryjnego dostępu do bramy w przypadku zagubienia pilota, obecności wielu użytkowników oraz w sytuacjach, gdy chcemy mieć możliwość otwarcia bramy bez konieczności noszenia ze sobą pilota. Dla osób uprawiających sport i często wychodzących z domu, możliwość otwarcia bramy za pomocą klawiatury kodowej lub czytnika biometrycznego będzie z pewnością komfortowym udogodnieniem.

Lampy sygnalizacyjne

To urządzenia emitujące zwykle żółte, migające światło, które ostrzegają o tym, że napęd zaczął pracować i jakiś pojazd wjeżdża do garażu lub z niego wyjeżdża. Lampy sygnalizujące najczęściej stosowane są w bramach przeznaczonych do wspólnot mieszkaniowych oraz wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa istnieje ryzyko kolizji wyjeżdżającego pojazdu z pieszymi lub innymi pojazdami (np. w bramach sąsiadujących z chodnikiem, ulicą itp.) Współczesne lampy ostrzegawcze wykonane są w technologii LED i pobierają śladowe ilości energii elektrycznej.

Wybierając napędy do bram, zaufaj Nam

Okna Kraków to firma działająca głównie na terenie Krakowa i województwa małopolskiego. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz szczegółową wycenę bramy, która Cię interesuje. Nasi specjaliści pomogą Ci również, jeśli będziesz potrzebował usług związanych z serwisem bram w Krakowie, na przykład rolowanych, uchylnych czy bocznych.

 

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.




    Top