Uszczelki w oknach

Czasy regularnej wymiany uszczelek w starych, pozostawiających wiele do życzenia, oknach drewnianych już dawno minęły. Plastikowe okna są odporne na warunki atmosferyczne, zapewniają dobrą izolację, a poza tym są szczelne. Czy to jednak oznacza, że można zapomnieć o istotnej czynności, jaką jest wymiana uszczelek w oknach? Niestety, wbrew często spotykanym opiniom, nie do końca.

Dlaczego uszczelki do okien trzeba wymieniać?

Sporo osób jest zdziwiona, kiedy uszczelka do okien plastikowych traci swoje właściwości, a więc z pomieszczenia zaczyna uciekać ciepło lub też odczuwa się cięższe warunki atmosferyczne – np. wiatry. Niestety, każda uszczelka do okien pcv zużywa się wraz z upływem czasu. W końcu okna nieustannie zamyka się i otwiera, a tym samym uszczelnienie pracuje. Podobnie jest z narażeniem na zmienne warunki atmosferyczne. Mimo tego, że czyszczenie uszczelki do okien nie należy do przyjemności i zajmuje sporo czasu, to niestety czynności tej nie można zaniedbać.

Jak uszczelnić okno?

Kiedy okazuje się, że okna tracą na szczelności, to większość osób zaczyna zastanawiać się nad samodzielną próbą naprawy tego mankamentu, jednakże wbrew pozorom nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Zakup gotowych rozwiązań z supermarketów nie jest dobrym rozwiązaniem. Co prawda tego typu uszczelki do okien pcv są bardzo popularne i niedrogie, to jednak nie spełniają one swojej funkcji, a poza tym powszechnie spotykany problem dotyczy ich montażu i dopasowania do poszczególnych ram. Tuż po odklejeniu taśmy, uszczelnienie często nie chce się trzymać w danym miejscu w ramie okiennej i po prostu zaczyna od niej odchodzić.

Poszczególne modele okien charakteryzują się różnymi rozwiązaniami, dlatego też każda uszczelka do okien plastikowych powinna być kupowana najlepiej u producenta. Niezbędne jest podanie konkretnego rodzaju oraz numeru, jeśli takowy widnieje na uszczelce. Nawet jeśli okna, które posiadasz, nie są już produkowane, to istnieje możliwość znalezienia odpowiedniego produktu.

Zamawiając jedynie ciągłą taśmę, niedostosowaną na wymiar okna, zapłacimy stosunkowo niewielką kwotę. Profesjonalny montaż uszczelki do okien plastikowych wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednakże wówczas ma się gwarancję, że wszystko zostało wykonane tak, jak należy, a tym samym mamy spokój na kolejne 10 lat. Samodzielna wymiana nie zawsze kończy się sukcesem, a jeśli posiadamy uszczelki zgrzewane w narożnikach, to nawet nie powinniśmy się za to zabierać.

Jak często wymieniać uszczelki okienne?

Uszczelki do okien plastikowych są wytrzymałe i wymienia się je rzadko. Jeśli jednak zauważa się, że zaczyna ona tracić swoje właściwości, to trzeba przygotować się do wymiany. Czynność tę wykonuje się średnio raz na 10 lat. Należy podkreślić, że ważne jest dbanie o uszczelki – w tym celu wystarczy stosować specjalne środki do konserwacji. Jeśli są one używane regularnie, to problemy z uszczelnieniem nie powinny występować. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z szybszą koniecznością wymiany.

Kiedy tylko zauważymy nieszczelność mimo tego, że okno jest zamknięte, to znak, że powinniśmy się tym zająć. Nowa uszczelka do okien plastikowych jest sprężysta i wytrzymała, a tym samym problem zniknie. Jeśli uszczelki nie są właściwie konserwowane, to możemy zauważyć, że się niemalże rozpadają, stają się łamliwe, przepuszczają wodę, to również należy je wymienić.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.




    Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

    Rolety w oknie – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
    Czym są dachowe świetliki tunelowe?
    Zaplanuj okna na poddaszu – poradnik
    Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?
    Ciepły montaż okien – czy warto?
    Jakie drzwi balkonowe wybrać?
    Szare okna – modny trend
    Okna zlicowane, niezlicowane i półzlicowane – jakie są różnice?
    Ilu komorową szybę wybrać?
    Zlew pod oknem czy warto?

    Top