Każda brama garażowa lub przemysłowa może zostać wyposażona w dodatkowe akcesoria do bram, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania produktu. Wyposażenie opcjonalne zwykle nie jest wliczane w cenę bazową, a każdy producent ma inną politykę dotyczącą podstawowego wyposażenia produktu. Taki zabieg sprawia, że trudno obiektywnie porównać dwie oferty na różne produkty bez wgłębiania się w szczegóły dotyczące wyposażenia oraz konfiguracji bramy garażowej lub przemysłowej.

Zdaniem naszych specjalistów poszczególne akcesoria do bram należy stosować w konkretnych sytuacjach obligatoryjnie, a rezygnacja z nich powinna być świadomą i odpowiedzialną decyzją inwestora. Poniżej przedstawiamy tylko kilka przykładów dodatkowych produktów, które możesz zastosować w Twojej nowej bramie.

Akcesoria do bram – jakie dodatki zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowania bramy?

 

Zamki oraz klamki

Stosowane głównie w bramach ręcznych bez napędu elektrycznego pozwalają na ręczne otwarcie oraz zamknięcie bramy przy pomocy zamka z wkładką. Na rynku dostępne są również rozwiązania dedykowane dla automatycznych bram garażowych, które umożliwiają awaryjne rozblokowanie oraz otwarcie bramy zamontowanej w garażu bez dodatkowego wejścia w sytuacji braku prądu lub awarii napędu automatycznego.

 

Systemy ryglowania

Bramy automatyczne standardowo blokowane są wyłącznie napędem. Oznacza to, że jedynym mechanicznym ryglem zapobiegającym otwarcie bramy przez niepowołane osoby jest sam automat. Można porównać tę sytuację do samochodu z ręczną skrzynią biegów zaparkowanego „na jedynce”. Pomimo że faktycznie żaden hamulec nie jest zaciągnięty, to nie jesteśmy w stanie z łatwością poruszyć pojazdem. Aby dodatkowo zabezpieczyć naszą bramę garażową przed potencjalnym włamaniem, możemy zastosować jeden z trzech dostępnych systemów ryglowań.

1. Zasuwa ręczna (rygiel)

Najprostszy i najtańszy mechaniczny dodatek do bram zabezpieczający nasz garaż. Tradycyjny stalowy rygiel ręczny stanowi skuteczną blokadę przed ewentualnym podważeniem bramy, blokując jej płaszcz o prowadnicę pionową. W przypadku bram automatycznych należy unikać zdalnego otwarcia bramy z zablokowanym ryglem. W skrajnych przypadkach tego rodzaju próby mogą doprowadzić do uszkodzenia automatu.

 

2. Automatyczne ryglowanie (jedno- i dwustronne)

Najczęściej wybierany przez naszych klientów sposób na zabezpieczenie automatycznej bramy garażowej. Automatyczny (aktywny) system ryglowania to stalowy rygiel (pojedynczy lub podwójny), który jest całkowicie obsługiwany przez napęd bramy. Otwierając bramę automatyczną za pomocą pilota zdalnego sterowania, system samoczynnie zwalnia rygle blokujące oraz podnosi bramę. Przy zamykaniu (zdalnie lub ręcznie) rygle są samoczynnie zatrzaskiwanie. Systemy aktywnego ryglowania są polecane również jako ochrona garażu na wypadek braku prądu lub awarii napędu – niezależnie od okoliczności brama zawsze jest mechanicznie zaryglowana.

3. Mechaniczna blokada wózka jezdnego

Opcja ta jest dostępna tylko dla wybranych napędów bram automatycznych. System działa podobnie jak tradycyjne ryglowanie aktywne. Przy zamykaniu brama jest dodatkowo ryglowana stalowym zaczepem umiejscownionym w wózku jezdnym poruszającym się w szynie jezdnej. Mechaniczna blokada wózka jezdnego to dodatek do bramy, który nie wymaga montażu żadnych dodatkowych elementów (cięgna, rygle itp.), jak w przypadku tradycyjnego zestawu. Blokada wózka jezdnego może występować jako standardowe wyposażenie (np. w napędzie Hormann SupraMatic) lub opcja dodatkowa (np. napęd Wiśniowski METRO lub Somfy Dexxo PRO).

Akcesoria do bram – Profile wzmocnieniowe (OMEGA)

Profile OMEGA to kolejny dodatek do bram polecany przez fachowców z naszej firmy działającej na terenie Krakowa i Małopolski. To stalowe kształtki montowane od wewnętrznej strony paneli bramy segmentowej, których zadaniem jest minimalizowanie zjawiska odkształcania się paneli pod wpływem wysokich temperatur (tzw. efekt bimetaliczny) oraz zwiększenie odporności na parcie wiatru. Duże bramy w ciemnych kolorach, które zostaną zamontowane od strony podatnej na mocne nasłonecznienie mogą w znacznym stopniu zmieniać swój kształt (wyginanie paneli na zewnątrz), co finalnie może uszkodzić poszycie bramy lub utrudnić (a nawet uniemożliwić) jej otwarcie. Profile wzmocnieniowe montowane są na jednym lub kilku panelach w zależności od konkretnego produktu.

Akcesoria do bram – Aplikacje ozdobne

Zwykłe stalowe elementy dekoracyjne klejone na zewnętrzną warstwę poszycia bramy. Mogą występować praktycznie na całej powierzchni segmentowej bramy garażowej, tworząc w ten sposób niepowtarzalny wzór. To ciekawa propozycja akcesoriów do bram, która spełnia funkcję ozdobną.

 

Akcesoria do bram – Przeszklenia

W garażach pozbawionych okien lub świetlików, w których konieczne jest doświetlenie powierzchni, można zastosować przeszklenia w bramie. W większości bram garażowych oraz przemysłowych można dodać okienka w różnych wymiarach, kształtach oraz o różnym rodzaju wykończenia (np. ramka z plastiku lub stali nierdzewnej). Bramy segmentowe mogą też występować w wersji z panelami przeszkolonymi, dzięki czemu możliwe jest znaczne naświetlenie konkretnego pomieszczenia. Należy pamiętać, że zastosowanie dowolnego przeszklenia w bramie radykalnie wpływa na pogorszenie przenikalności cieplnej całej konstrukcji. Standardowym rodzajem szyb jest wzmocniony poliwęglan, a w większości przypadków nie ma możliwości wyboru ciepłej szyby zespolonej.

Akcesoria do bram – Drzwi przejściowe

Zarówno bramy garażowe, jak i przemysłowe można wyposażyć w dodatkowe drzwi przejściowe – tzw. furtkę techniczną. To pozwala na swobodne wchodzenie do pomieszczenia bez konieczności każdorazowego otwierania całej bramy, a tym samym wychładzania garażu. Drzwi przejściowe w bramach są zwykle stosowane w budynkach typu warsztat samochodowy, myjnia, różnego rodzaju magazyny itp. Mogą występować w wersji ze standardowym lub obniżonym progiem (2-10 cm) i są możliwe do zastosowania zarówno w bramach obsługiwanych ręcznie, jak również automatycznych. Zabezpieczeniem przed podniesieniem bramy z otwartymi drzwiami jest standardowo zamontowany samozamykacz lub elektroniczny czujnik otwarcia, który nie uruchomi automatu w przypadku wykrycia niedomkniętej furtki.

Akcesoria do bram – Blenda/przysłony górne

Specyficzne sytuacje montażowe jak np. brak wymaganego nadproża garażu mogą odstraszyć wielu fachowców przed montażem bramy garażowej. W takich problematycznych sytuacjach pomocne bywają systemy maskownic pozwalające na montaż bramy w gotowym i wykończonym otworze (np. z cegły klinkierowej) bez konieczności wykonywania jakichkolwiek dodatkowych prac budowlanych. Blenda górna to element wykonywany np. z panelu bramy segmentowej w identycznej strukturze i kolorze bramy, który przymocowywany jest do stropu lub istniejącego nadproża. Panel ten jest fabryczną i estetyczną maskownicą niewystarczającej przestrzeni montażowej. Przysłony stosowane są przypadku:

  • zbyt niskiego nadproża lub jego braku,
  • zbyt wysokiego otworu przekraczającego dopuszczalne gabaryty bramy,
  • otworu wykończonego na gotowo w wymiarze nietypowym,
  • otworów o nietypowych kształtach, np. łuki, trapezy itp.

Akcesoria do bram – Kratki wentylacyjne

Do pomieszczeń, w których zachodzi konieczność poprawienia wentylacji, można zastosować specjalne kratki nawiewne lub panele wentylowane montowane w bramach garażowych i przemysłowych. Istnieje możliwość zastosowania wielu kratek nawiewnych o różnych wymiarach oraz zróżnicowanej powierzchni przepływu powietrza. Do specjalistycznych zastosowań (np. wielostanowiskowe garaże podziemne, warsztaty samochodowe itp.) producenci bram przewidzieli konkretne rozwiązania, takie jak klapy do odciągu spalin lub panele wentylowane z blachą ażurową lub siatką cięto-ciągnioną zapewniającą maksymalną powierzchnię infiltracji powietrza.

Akcesoria do bram – Systemy renowacyjne oraz ramy nadprożowe

Te akcesoria do bram pozwalają rozwiązać niekiedy bardzo trudne sytuacje montażowe, np.:

  • otwór tunelowy (brak nadproża i węgarków),
  • wykończony na gotowo otwór klinkierowy,
  • ubytki w murze po demontażu starej bramy,
  • montaż bramy w otworze.

Systemy renowacyjne składają się z maskownic ościeżnic na całym obwodzie bramy. Zwykle są one wykonane z blachy stalowej malowanej lub okleinowanej w kolorze płaszcza bramy. W 2016 roku pojawiły się na polskim rynku rozwiązania ocieplanych systemów renowacyjnych (Wiśniowski RenoSystem), które poza estetycznym wykończeniem pozwalają na osiągnięcie bardzo korzystnego współczynnika przenikania ciepła dla zamontowanej bramy garażowej lub przemysłowej. Dobór oraz montaż wyżej wymienionych systemów wymaga od wykonawcy dużego doświadczenia praktycznego. Zachęcamy do korzystania wyłącznie z usług fachowców, którzy mogą się pochwalić wieloma podobnymi realizacjami.

 

Akcesoria do bram – Uszczelki termiczne

Dla inwestorów oczekujących lepszych parametrów cieplnych oraz niwelacji występujących mostków termicznych producenci przewidzieli system uszczelek termicznych montowanych bezpośrednio pod stalowymi prowadnicami. Stosując takie rozwiązanie, odizolowujemy stalowe elementy bramy od muru, uzyskując poprawę współczynnika przenikania ciepła o nawet 15%. Uszczelki termiczne bram są oferowane wyłącznie w wybranych produktach (np. Hormann ThermoFrame).

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat akcesoriów do bram automatycznych, takich jak fotokomórki, systemy zdalnego sterowania czy piloty radiowe, przejdź do sekcji „napędy do bram w Krakowie”.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat wyceny bramy oraz wykonywanego przy niej serwisu, skontaktuj się z naszymi ekspertami od systemów bramowych i automatyki. Na pewno otrzymasz konkretne informacje nie tylko o bramach rolowanych, ale również o uchylnych oraz bocznych.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.




    Top