Niezależnie od tego, czy wybrałeś okna wykonane z PVC, aluminium czy drewna, masz możliwość doposażyć je w różne dodatki i akcesoria do okien. Wpłyną one nie tylko na wygląd samych okien, ale również poprawią komfort ich obsługi i bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z poniższą listą będziesz wiedział, że okna mogą robić coś więcej niż tylko się otwierać i uchylać.
Pamiętaj jednak, że w zależności od konfiguracji konkretnych produktów wyposażenie standardowe i opcjonalne może się od siebie różnić. Dla przykładu: jeden typ okna w standardzie może posiadać np. blokadę błędnego położenia klamki, a inny model wymagać za tę pozycję dopłaty. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych dodatków oraz akcesoriów do okien.
Najpopularniejsze dodatki do okien
Stopniowanie uchyłu
Okna uchylne oraz rozwierno-uchylne mogą zostać wyposażone w niezwykle praktyczny dodatek, jakim jest stopniowany uchył. Umożliwia on ustawienie uchyłu kwatery w jednej z kilku wybranych pozycji. Rozwiązanie to jest przydatne w sytuacji, gdy chcemy przewietrzyć pomieszczenie, nie wychładzając go zbytnio lub w przypadku, gdy standardowa mikrowentylacja nie jest wystarczająca, a pełny uchył jest dla nas zbyt duży.
Stopniowany uchył w oknie przydaje się również wtedy, gdy chcemy pozostawić okna uchylone podczas naszej nieobecności, a martwi nas ryzyko zalania mieszkania podczas obfitych opadów deszczu. Nasi eksperci rekomendują wybór stopniowanego uchyłu w każdym oknie rozwierno-uchylnym. To przystępne cenowo rozwiązanie, które radykalnie podniesie komfort użytkowania.
Blokada błędnego położenia klamki
Każde okno posiadające kwatery rozwierno-uchylne może zostać wyposażone w tzw. blokadę błędnego obrotu lub położenia klamki. Jeśli w przeszłości zdarzało Ci się niechcący „wyłamać” skrzydło starych okien podczas uchylenia otwartej już kwatery, to ta blokada zapobiegnie właśnie tego typu sytuacjom. Ten dodatkowy element jest całkowicie niewidoczny przy zamkniętym oknie.
Blokada błędnego położenia klamki jest polecana przez specjalistów z naszej krakowskiej firmy wszędzie tam, gdzie użytkownikami okien mogą być dzieci lub osoby starsze.
Mikrowentylacja szczelinowa
Niektóre okna PVC na polskim rynku mogą zostać wyposażone w specjalny typ okuć z tzw. wentylacją szczelinową. Taki typ pozwala na odpowiednią wentylację pomieszczeń poprzez rozszczelnienie kwatery na całym jej obwodzie. W przeciwieństwie do tradycyjnych okien uchylnych lub rozwierno-uchylnych, w których funkcja mikrowentylacji realizowana jest zwykle poprzez uchylenie wyłącznie górnej części skrzydła, kwatery z mikrowentylacją szczelinową odstawiają się od ramy na całym obwodzie, zapewniając równą szczelinę wentylacyjną.
Fachowcy podkreślają, że takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na bardziej wydajne i efektywne wietrzenie pomieszczeń. Oprócz tego rozszczelniona w ten sposób kwatera nadal jest w pełni zamknięcia, a wszelkie zaczepy antywyważeniowe blokują skrzydło przed potencjalną próbą włamania. Okna PVC posiadające okucia z funkcją wentylacji szczelinowej są rekomendowane wszystkim inwestorom oczekującym od stolarki wyższego poziomu ochrony antywłamaniowej oraz lepszego komfortu użytkowania.
Hamulec w klamce
Hamulec często określany jest także mianem ogranicznika otwarcia okna. Pozwala na zablokowanie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji. Wystarczy tylko otworzyć okno na pożądaną szerokość i odpowiednio przekręcić klamkę. Okno zablokowane hamulcem nie będzie narażone na niekontrolowane zatrzaśnięcie spowodowane np. nagłymi porywistymi podmuchami wiatru. Hamulce najczęściej stosowane są w drzwiach balkonowych. Mogą być również przydatne osobom posiadającym zwierzęta domowe. To rozwiązanie pozwoli zostawić naszemu pupilowi otwarte przejście na taras lub balkon.
Eksperci z firmy Okna Kraków polecają hamulec w klamce jako dodatek, dzięki któremu poprawimy komfort wietrzenia mieszkania nawet podczas niekorzystnej pogody. Dzięki hamulcowi blokowanie otwartego okna przed przeciągiem różnymi przedmiotami stanie się przeszłością.
Ukryte zawiasy
Okna PVC oferowane przez Okna Kraków coraz częściej wybierane są wraz z nowoczesnymi okuciami mającymi ukryte i niewidoczne zawiasy. Takie okna pasują idealnie zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. Okucia z niewidocznymi zawiasami umożliwiają swobodę przy wyborze faktury czy koloru okien. Tradycyjne okucia obwiedniowe stosowane w oknach PVC mocno ograniczają tę możliwość ze względu na widoczone osłony zawiasów dostępne na naszym rynku w niewielkiej liczbie kolorów i wzorów.
Wybierając okna z ukrytymi zawiasami, poprawiamy nie tylko estetykę domu, a również parametry izolacyjności cieplnej – taki typ zawiasów jest w całości schowany w tzw. suchej komorze pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą, a na całym obwodzie okna zachowana jest ciągłość równo przylegającej uszczelki. Dzięki temu wyeliminowane zostają potencjalne mostki termiczne.
Kontaktrony
Jednym z bardziej istotnych aspektów jest bezpieczeństwo antywłamaniowe. Niezależnie od tego, czy Twój budżet pozwala na wyposażenie okien PVC w antywłamaniowe szyby i okucia, klamki z zabezpieczeniami czy inne dodatki, które mają chronić dom przed włamaniem, nasi specjaliści proponują zastosowanie kontaktronów, czyli czujników alarmowych. Kontaktrony najlepiej zamówić już w momencie składania zamówienia na stolarkę. Masz wówczas gwarancję, że czujniki zostaną fabrycznie zamontowane w nowych oknach, a ich obudowy oraz przewody elektryczne po skończonym montażu będą całkowicie niewidoczne.
Montaż kontaktronów polega na zamontowaniu czujników w wewnętrznej części okien (pomiędzy ramą a skrzydłem) oraz nawierceniu profili i wyprowadzeniu przewodów na zewnątrz. Nie oznacza to oczywiście, że zastosowanie kontaktronów w już zamontowanych oknach nie jest możliwe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zarówno sam czujnik, jak i przewody będą w pełni odkryte i widoczne.
Kontaktrony w oknach PVC podłącza się do systemu alarmowego, a zasada ich działania jest niezwykle prosta. Jeden element urządzenia zamontowany jest na ramie okna, drugi – na skrzydle. Gdy okno jest otwarte, elementy nie stykają się ze sobą; obwód elektryczny jest otwarty, sygnalizując centrali alarmowej taki właśnie status okna. Z kolei gdy okno jest zamknięte, elementy kontaktrona są ze sobą złączone, obwód elektryczny jest zamknięty, a centrala systemu alarmowego otrzymuje status „okno zamknięte”. Krakowscy specjaliści z naszej firmy doradzają swoim klientom montaż kontaktronów w dolnej części okna. Takie rozwiązanie pozwoli korzystać z funkcji uchyłu nawet podczas uzbrojonego alarmu.
Klamki
Czy wiesz, że klamki różnią się między sobą nie tylko kształtem i kolorem, ale również funkcjami? Standardowe klamki pozwalają na otwarcie, uchylenie oraz zamknięcie skrzydła poprzez obrót dookoła własnej osi. W taki sam sposób steruje się dodatkowymi funkcjami okuć, np. stopniowaniem uchyłu lub blokadą skrzydła. Okno mające zwykłą klamkę może być otwarte przez każdego domownika – nie ma możliwości zablokowania np. przed małymi dziećmi.
W ofercie naszej firmy znajdziesz zarówno typowe klamki wykonane z tworzywa sztucznego oraz aluminium, jak również klamki z różnymi typami blokad. Są to między innymi:
- klamki Secustic odporne na próby otwarcia okna poprzez podważenie elementów okuć; zapewniają podstawową ochronę przed włamywaczami,
- klamki z kluczykiem dedykowane do stolarki posiadającej właściwości antywłamaniowe; są wymogiem narzuconym przez normy do spełnienia klasy WK1 i wyższych,
- klamki z przyciskiem otwierające lub uchylające okno wyłącznie po naciśnięciu przycisku; idealne dla rodzin z małymi dziećmi,
- ekskluzywne klamki typu Retro idealnie pasujące do klasycznych rezydencji.
Nasi specjaliści zawsze podkreślają, że typ klamek powinien być dobierany do indywidualnych oczekiwań oraz cech zamawianej stolarki. Wyposażanie nowych okien w antywłamaniowe okucia lub szyby bez zastosowania klamek z dodatkowymi funkcjami nie powinno mieć miejsca.
Zatrzask balkonowy
To element okucia stosowany głównie w oknach balkonowych nazywany czasami „zatrzaskiem palacza”. Zatrzask balkonowy pozwala na komfortowe domknięcie drzwi balkonowych od zewnątrz. W mroźny zimowy dzień osoba chcąca skorzystać z balkonu do tej pory musiała prosić innych domowników o zamknięcie drzwi balkonowych, aby nie wyziębiać pomieszczenia. Teraz, posiadając nowoczesne okna z zatrzaskiem balkonowym, nie potrzebujesz pomocy innych. Bez problemu wyjdziesz na balkon lub taras i za pomocą estetycznej rączki domkniesz skrzydło od drugiej strony. Tak przymknięte okno balkonowe szczelnie zabezpiecza przed zimnem i zapachami, ale nie przed ewentualnym włamaniem. Każda osoba, która z odpowiednią siłą pchnie takie okno do środka, będzie mogła dostać się do domu.
Zatrzask balkonowy polecany jest osobom palącym lub inwestorom często wykorzystującym balkon lub taras.
Niski próg balkonowy
Inwestorom oczekującym od swoich nowych okien balkonowych maksymalnego poziomu komfortu oraz ergonomii użytkowania nasza firma poleca systemy niskoprogowe. Tradycyjne, jedno- lub dwuskrzydłowe okna balkonowe wykonywane są w identycznej technologii, co zwykłe okna pokojowe. Oznacza to, że w oknach balkonowych prawie zawsze występuje 6-7-centymetrowy próg, którego nie da się schować w posadzce ze względu np. na otwory odwodnieniowe umożliwiające prawidłowe odprowadzanie wilgoci.
Wyjątkiem od tej reguły są okna przesuwne HST lub tradycyjne balkony z niskim progiem. W takim wariancie okno posiada około 2-cetymetrowy próg wykonany z ciepłego połączenia ALU-PVC, do którego przymocowana jest dodatkowa uszczelka szczotkowa w dolnej krawędzi skrzydła okiennego. Okna balkonowe z niskim progiem mogą być stosowane w budownictwie pozbawionym barier architektonicznych. Zapewniają maksymalną użyteczność osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych lub osobom starszym – pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie się wszelkimi rodzajami wózków.
Napędy elektryczne do okien przesuwnych
Niskoprogowe okna przesuwne typu HST mogą zostać wyposażone w przystępne cenowo silniki elektryczne sterujące ich pracą. Takie akcesoria do okien pozwalają na prostą obsługę okna balkonowego nawet przez dzieci lub osoby starsze. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na pilocie, przełączniku ściennym lub w wersji rozszerzonej – uruchomienie aplikacji na własnym smartfonie.
Otwieranie przesuwnych okien HST jest możliwe także za pomocą poleceń głosowych z wykorzystaniem asystenów Google Now, Siri oraz Alexa. Nowoczesne okna przesuwne bez problemu można także połączyć z systemem Inteligentnego Domu, który samoczynnie zamknie nasz balkon w przypadku niespodziewanego deszczu lub silnego wiatru.
Oferta naszej firmy obejmuje kompleksową stolarkę do nowych domów oraz połączenie wszystkich elementów, takich jak rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, markizy, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe, bramy posesyjne oraz okna balkonowe w jeden kompatybilny system obsługiwany intuicyjnym interfejsem w smarftonie, tablecie lub pilocie zdalnego sterowania.
Szprosy
Kolejnymi ciekawymi akcesoriami do okien są elementy ozdobne, które można z powodzeniem stosować w oknach każdego typu. Szprosy urozmaicają wygląd tradycyjnych okien i nadają im niepowtarzalnego charakteru. Szprosy optycznie dzielą powierzchnię szyby na odpowiednią liczbę pól. Świetnie sprawdzą się w domach o klasycznym dworkowym stylu. Szprosy to swoistego rodzaju listwy występujące w trzech rodzajach.
Pierwszą i najczęściej wybieraną przez klientów naszej firmy opcją są szprosy międzyszybowe, tj. aluminiowe listwy zamontowane wewnątrz zespolonego pakietu szybowego. Wykonywane są one w różnych kolorach oraz grubościach listew – 8, 18, 26 lub 45 mm.
Drugim wariantem są szprosy konstrukcyjne wykonywane z tego samego materiału, co okno. Fizycznie dzielą kwaterę na podobnej zasadzie, co słupki lub poprzeczki. W takim wykonaniu okno posiada kilka osobnych wkładów szybowych.
Ostatnim rodzajem są szprosy naklejane, które mocowane są wyłącznie po zewnętrznych stronach szyb w pakiecie zespolonym. Imitują tym samym typowy szpros konstrukcyjny.
Listwy i poszerzenia
Nowoczesne okna PVC dostępne są w komplecie z systemowymi poszerzeniami, łącznikami oraz listwami transportowymi i podparapetowymi. Przeciętny inwestor budujący nowy dom nie ma wiedzy na temat możliwości połączenia stolarki okiennej oraz konieczności stosowania dodatkowych elementów poprawiających statykę konstrukcji i umożliwiających prawidłowy montaż okien.
Jednym z najczęśniej stosowanych w naszej firmie elementów są poszerzenia ramy, czyli profile PVC wykonywane w różnych wysokościach z możliwością swobodnego łączenia. Ich rola jest nieprzeceniona przede wszystkim we właściwym podpieraniu ciężkich okien balkonowych oraz w pewnych typach montażu rolet zewnętrznych. Inne elementy to na przykład:
- słupy łączeniowe, które pozwalają na zamontowanie dwóch okien połączonych ze sobą w dowolnym kącie (np. wykusz kuchenny),
- łączniki umożliwiające tworzenie zestawów balkonowych, czyli połączonych ze sobą konstrukcji okienno-balkonowych.
Omawiając typy łączników i poszerzeń nie można zapomnieć o listwach podparapetowych montowanych w dolnej krawędzi tradycyjnych okien. Ze względu na ciepłą komorową budowę oraz dodatkową uszczelkę, listwy podparapetowe stosowane są jako odpowiednie podparcie konstrukcji, pozwalające na wykonanie prawidłowego uszczelnienia. Dodatkowo dzięki listwom podparapetowym możliwe jest szybkie oraz bezproblemowe zamontowanie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.
Nawiewniki okienne
Nawiewniki to urządzenia, które pozwalają na swobodny napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. W ofercie naszej firmy znajdują się wszystkie typy nawiewników – ciśnieniowe, higrosterowane oraz mechaniczne (ręczne). Różnią się one przede wszystkim sposobami przepływu powietrza.
Nawiewniki mechaniczne to urządzenia obsługiwane przez użytkownika, od którego zależy faktyczna przepustowość infiltracji. Można je otworzyć całkowicie lub tylko częściowo, w zależności od potrzeby.
Nawiewniki ciśnieniowe regulują szczelinę wentylacyjną samoczynnie na podstawie różnic w ciśnieniu wewnętrznym i zewnętrznym.
Nawiewniki higrosterowane dostosowują czynną powierzchnię wentylacyjną w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczaniu. Zarówno nawiewniki ciśnieniowe, jak i higrosterowane obsługiwane są niejako automatyczne i nie wymagają ingerencji użytkownika. Montaż nawiewników Kraków jest możliwy również w zamontowanej stolarce okiennej starszego typu.
Nasza firma posiada profesjonalną frezarkę i podejmie się nawet najbardziej niestandardowych zleceń na terenie Krakowa i okolic. Nasi specjaliści odradzają jednak nawiewniki Kraków w domach lub mieszkaniach wyposażonych w system rekuperacji.
Wszystkie mieszkania z wentylacją grawitacyjną powinny być wyposażone w odpowiednie kratki nawiewne, które pozwalają na sprawny przepływ świeżego powietrza i zapobiegają występowaniu grzybów oraz pleśni. To szczególnie istotne w starszych budynkach z nowymi oknami PVC, gdzie często występuje potrzeba powiększenia powierzchni wentylacyjnej. Jest to spowodowane tym, że ówczesne normy budowlane przewidziały duże nieszczelności w stolarce okiennej, w której okna Małopolska pełniły role kratek nawiewnych. Po przejściu na nowoczesne i szczelne okna PCV do mieszkania wpływa zbyt mało powietrza, a samo wietrzenie może być niewystarczające. Rozwiązaniem tego typu problemów jest montaż nawiewników do okien.
Optymalny dobór stolarki okiennej oraz akcesoriów do okien jest trudną sztuką wymagającą dużego doświadczenia i precyzyjnego określenia wszelkich oczekiwań. Akcesoria do okien to temat bardzo obszerny i jeśli nie znalazłeś interesującej Cię informacji, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Chętnie opowiemy Ci o pozostałych dodatkach możliwych do zastosowania i podzielimy się naszą opinią na interesujące Cię tematy w kwestii akcesoriów do okien.